کد خبر: 10209تاریخ انتشار : ۱۹:۱۰:۰۷ - دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران خبر داد: برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از جرم در برای بیش از ۹ هزار نیروی مسلح استان

مازنی خبر : رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران با اشاره به اقداماتی برای پیشگیری جرایم نیروهای مسلح، گفت: ۹ هزار و ۲۹۸ نفر از نیروهای مسلح زیرآموزش پیشگیری از مسائل مختلف و جرایم قرار گرفتند که باعث شده نسبت به سال قبل افزایش پرونده نداشته باشیم. حجت‌الاسلام احمدرضا پورخاقان در نشست خبری که به‌مناسبت […]

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران خبر داد: برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از جرم در برای بیش از ۹ هزار نیروی مسلح استان

مازنی خبر : رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران با اشاره به اقداماتی برای پیشگیری جرایم نیروهای مسلح، گفت: ۹ هزار و ۲۹۸ نفر از نیروهای مسلح زیرآموزش پیشگیری از مسائل مختلف و جرایم قرار گرفتند که باعث شده نسبت به سال قبل افزایش پرونده نداشته باشیم.

حجت‌الاسلام احمدرضا پورخاقان در نشست خبری که به‌مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، با اشاره به اینکه که پس از پیروزی انقلاب مأموریت دادسرای نظامی به‌صورت استانی شد، گفت: به‌دلیل طولانی شدن مسافت و ترافیک سنگین یک ناحیه دادسرای نظامی برای غرب مازندران را‌ه‌اندازی شد، این در حالی است که حوزه قضایی عمومی در شهرستان‌ها و بخش،ها شعب متعدد دارند.

*وقوع جرائم در بین نیروهای مسلح پایین است

وی تصریح کرد: وقوع جرائم در بین نیروهای مسلح کشور بسیار پایین است و کمترین جرائم را در اصناف مختلف دارند، چنانچه در درون‌شان جرمی اتفاق بیفتد رسیدگی می‌شود.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران خاطرنشان کرد: جرایم خاص نظامی شامل اعمالی است که مردم نمی‌توانند مرتکب شوند و در صورت ارتکاب نیروهای مسلح بر طبق قانون مربوط برخورد می‌شود، چنانچه در حین رسیدگی به یک جرم نظامی و انتظامی جرایم دیگری کشف شود در دادگاه و دادسراهای عمومی که داریم به آن رسیدگی می‌شود، به جرایم خاص نظامی و جرایم حین خدمت با اجازه مجمع تشحیص مسلحت نظام رسیدگی می‌شود.

*مهم‌ترین وظیفه ما پیشگیری در بحث جرائم است

پورخاقان گفت: در استان مازندران آمار پرونده‌های مربوط به نیروهای مسلح پایین است و علت کم حجم بودن نیروهای استان است که نظارت را بیشتر کرده و دیگری پیشگیری از وقوع جرم است که از سال ۷۶ تصویب و اجرایی شد، این مهم‌ترین بحثی است که ما به دنبال تحقیق هستیم، به معنای واقعی هیچ جرمی اتفاق نیفتد و پرونده قضایی تشکیل نشود؛ چرا که اثرگذاری جرم نیروی مسلح در اذهان عمومی بسیار بالاست که برای پیشگیری از آن اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی کردیم.

رئیس سازمان قضایی نیروی مسلح استان مازندران بیان کرد: رسیدگی به جرایم در نیروهای مسلح به صورت محرمانه انجام می‌شود، مگر دادگاه‌هایی که رئیس تشخیص بدهد و چون ما با امنیت کشور سروکار داریم آمارها بسیار مهم است.

پورخاقان با اشاره به اقداماتی برای پیشگیری جرایم نیروهای مسلح، اظهار کرد: برای کاهش جرایم در سایه سار بحث پیشگیری از وقوع جرم اقدام به برگزاری کلاس‌هایی شد که در سال ۹۷، ۹ هزار و ۲۹۸ نفر از نیروهای مسلح تحت آموزش پیشگیری از مسائل مختلف و جرایم قرار گرفتند که باعث شده نسبت به سال قبل افزایش پرونده نداشته باشیم.

*به پایان رسیدن قانون عفو پس از خرید خدمت برای نیروهای فراری

این مسؤول یادآور شد: براساس فراخوان قانون کشور افرادی که بیش از هشت سال فرار خدمت داشتندبه شرط خرید خدمت عفو می‌گیرند، ولی در اواخر ۹۷ قانون جدیدی بیان نشد، و درپی آن ۳٫۵ درصد افزایش جرایم در این بخش را داشتیم و نسبت به پرونده‌های فرار ۱۵ درصد افزایش و در کل جرایم ۱۲ درصد کاهش جرم نسبت به سال ۹۶ داشتیم.

وی در خصوص بومی شدن تخلفات نیروهای مسلح، گفت: نیروهایی که ارتباط مستقیم با مردم دارند بیشتر مرتکب تخلف می‌شوند، طبیعی است که افرادی سواستفاده کرده و آسیب‌پذیری بالا برود و آمار افزایش پیدا کند، همچنین چون استان مازنداران یک استان توریست‌پذیر است، افزایش جمعیت در اواخر هفته و افزایش به اندازه ۵ میلیون نفر در ایام نوروز موجب افزایش تخلفات راهنمایی و رانندگی و جرایم می‌شود.

*مأموران رشوه‌بگیر را معرفی کنند

پورخاقان با اشاره به اینکه شکایات کمی در مورد نیروهای رشوه بگیر داریم، گفت: افرادی که به نیروها رشوه می‌دهند به دلیل فرار از تخلفات مأموران رشوه‌بگیر را معرفی نمی‌کنند، ما در این باره طرح بازرسی از مأموران را داریم و برای رشوه‌بگیران جرائم تعیین کردیم، زیر ۱۰۰ هزار تومان به یک تا پنج سال حبس و تنزیل درجه و در صورتی که بالای یک‌میلیون تومان رشوه بگیرد به ۳ تا ۱۵ سال حبس و اخراج محکوم می‌شود.

*سپاه ایران عضو مؤثر و شناخته شده در سازمان ملل متحد است

پورخاقان در باره صحبت‌های اخیر ترامپ در مورد اینکه سپاه تروریست است گفت: جمهوری اسلامی ایران از قدیم الایام و قبل از جنگ جهانی دوم عضو موثر سازمان ملل متحد و یک کشور مستقل بده و هست و نیروهای درون این نظام به رسمیت شناخته شدند، این جمله که ترامپ سپاه را تروریست اعلام کرد هیچ جایگاهی ندارد، او خودش تروریست پرورش می‌دهد و پشت صحنه را عوض می‌کند‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جلوی اینها می‌ایستد و اینکار محدود به مرزها نیست بلکه به دنیا صادر شد، آنها خودشان تروریست را پرورش می‌دهند و از پشت صحنه می‌گویند می‌خواهیم کمک کنیم.

*سرنگون بهپاد آمریکایی‌ها در خلیج فارس موفقیت بود

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران به سرنگونی بهپاد نیروهای آمریکایی توسط سپاه ایران اشاره کرد و گفت: نیروهای مسلح نسبت به حریم اسلامی موظف به حفاظت هستند، نیروهای پدافند هوایی و حفاظت در شب هواپیمای جاسوسی فوق‌پیشرفته آمریکا را که در حال رفت و برگشت در حریم آبی منطقه خلیج فارس بود را پس از، سه بار اخطار مورد اصابت قرار داده و سرنگون کردند که موفقیت خوبی بوده است.

رحیم رحیمی‌میلاشی دادستان نظامی مازندران نیز اظهار کرد: هدف اول سازمان قضایی اصلاح، تربیت و پیشگیری از وقوع جرم است که این موضوع را حقوق بین‌الملل به ما یاد نداده بلکه از قرآن آموختیم تا از تخلف جرم محافظت کنیم، زندان هم نمی‌تواند عامل بازدارنده برای وقوع جرم باشد؛ چرا که هزینه و اعتبار زندان‌ها بالاست و فقط در حد نگهداری می‌توانند کار انجام بدهند پس پیشگیری مهم است.

وی تصریح کرد: از سال ۷۶ پیشگیری از وقوع جرم به سازمان قضایی نیروهای مسلح واگذار شد و ما به عنوان اولین سازمان این‌کار را شروع کردیم و هر ساله ۸۰۰ مجمع استانی در سراسر کشور و بیش از ۸۰ پژوهش در راستای پیشگیری از وقوع جرم داشتیم.

دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مازندران گفت: نیروهای مسلح ما با دنیا فرق می‌کنند، چرا که تحت فرماندهی مجتهد کل قواست و همه مسلمانان جهان دلگرم به نیروهای مسلح هستند، اسلام دینی جهان شمول است و ما موظفیم از جهان اسلام دفاع کنیم،پس به کوری چشم دشمنان ما هستیم و خواهیم بود تا ظلم را ریشه کن کنیم.

وی افزود: از سال ۹۷ رسیدگی به جرایم یگان‌های حفاظت را به ما محول کردند، ما در امر گزینش و استخدام‌شان هیچ نظارتی نداریم و فقط نظرات را در بخش پیشگیری مطرح می‌کنیم، درصد وقوع جرایم در بین نیروهای مسلح ما بسیار پایین‌تر نیروهای جهانی است.

رحیمی‌میلاشی گفت: در سال گذشته ۸۹۳ هزار و ۳۹۶ نفر ساعت آموزش بحث پیشگیری با مدنظر قرار دادن دغدغه‌های مردم برگزار شد.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1398/04/03/13980403000579_Test_PhotoN.jpg

 

فارس