کد خبر: 10385تاریخ انتشار : ۲۱:۱۴:۰۵ - سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸

رئیس مجمع نمایندگان مازندران: خصوص سازی از مشکلات مهم استان است/ دبیر اجرایی خانه کارگر: ۹۵ درصد کارگران مازندران استثمار می‌شوند

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی گفت: خصوص سازی از مشکلات مهم استان مازندران است . به گزارش مازنی خبر ، ولی الله نانواکناری در جمع نمایندگان کارگری و بازنشستگان مازندران افزود: مستندسازی و اثرگذاری در موضوعات از موارد مهمی است که باید مورد توجه باشد و پیگیری در دستور کار باشد. […]

رئیس مجمع نمایندگان مازندران: خصوص سازی از مشکلات مهم استان است/ دبیر اجرایی خانه کارگر: ۹۵ درصد کارگران مازندران استثمار می‌شوند

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی گفت: خصوص سازی از مشکلات مهم استان مازندران است .

به گزارش مازنی خبر ، ولی الله نانواکناری در جمع نمایندگان کارگری و بازنشستگان مازندران افزود: مستندسازی و اثرگذاری در موضوعات از موارد مهمی است که باید مورد توجه باشد و پیگیری در دستور کار باشد.

وی اظهار داشت: برای رفع مشکلات کارگران باید موضوعات استانی در استان پیگیری و برطرف شود و سطح بندی شود و در غیر این صورت به مقامات بالاتر ارائه شود تا منتج به نتیجه شود.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی گفت: خصوصیسازی از مشکلات مهم استان مازندران است مثل مشکلات نساجی قائمشهر، خودروسازی که همه نمایندگان درگیر آن هستند که در مسیر،کار نشد و نه تنها نیروی کار، بلکه کارگاه هم از بین رفت.

نانواکناری بیان داشت: کمیسیون اصل ۴۴ تشکیل و موضوعات مختلف در حال پیگیری است و باید موضوعات مختلف با کارشناسان مربوطه پیگیری شود؛ چرا که در همه امور کارگری و مطالبات تخصص نداریم و شما باید کمک کار باشید.

وی افزود: اتحاد و افزایش روابط کاری و همدلی مهم است و باید با پیگیری اثرگذار شود.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی گفت: کارگران بر ما حق بزرگی دارند و مطالبات منطقه ای وجود دارد و تلاش در این بخش و برای رفع مشکلات انجام می شود و وظیفه پیگیری داریم تا مطالبات ادا شود.

نانواکناری افزود: قراداد موقتی و صوری از مشکلات دیگری است که کارگران با آن روبرو هستند و برخی هم به دلیل نیاز به کار باید چک سفید بدهند و این موضوع هم با پیگیری قابل بررسی است.

 دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: ۹۵ درصد کارگران مازندران، در کارگاهها، فروشگاهها و شرکت های خدماتی استثمار می شوند و امنیت شغلی ندارند.

نصرالله دریابیگی در دیدار تشکلات کارگری و بازنشستگان استان با رئیس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی مازندران در فریدونکنار  افزود: امروز کارگران از مشکلات عدیده ای برخوردار هستند که باید با جدیت بررسی شود.

وی بیان داشت: مشکل فعلی ما این است که اکنون با مشکلات مخابرات روبرو هستیم و با توجه به اینکه کارگران  در بخش های مختلف کاری، قانون اساسی و رهبری و اصل ۴۴ را قبول دارند اما اصل ۴۴ این نیست که فقیر، فقیرتر و پولدار، پولدارتر شود.

دریابیگی گفت: در بحث واگذاری مخابرات استان مازندران، باید توجه شود تا همچون خصوصی سازی های دیگر بر مشکلات افزوده نشود.

 دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران افزود: نهاد های کارگری مظلوم از یک سوراخ چندین بار گزیده شد و زمین ها تغییر کاربری داده شد و کارگران اخراج شدند و آخرین مرحله مخابرات مازندران است که اگر کاری از سوی مسوولان انجام نشود؛ مخابرات هم به این درد گرفتار می شود.

وی ادامه داد: عدالت اکنون مخدوش شده و قانون کار بدرستی برای کارگران اجرایی نمی شود.

این مسوول گفت: بحث دیگر قراردادهای موقت کار  است که ۹۵ درصد کارگران مازندران،  در کارگاهها و فروشگاهها و شرکت های خدماتی استثمار می شوند و سفید امضا می کنند و امنیت شغلی ندارند.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران اظهار کرد: مشکلات معیشتی وجود دارد و با این حقوق کارگران و بازنشستگان نمی شود زندگی کرد.

دریابیگی افزود: مازندران  ۱۳۰ هزار بازنشسته دارد که ۷۰ درصد بازنشستگان مازندران حداقل بگیر هستند.

وی ادامه داد: خواهان قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم و عدالت اجتماعی که در ویترین مانده است و در سفره ما جاری نمی شود، اجرایی شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در ادامه با اشاره به بیمه کارگران ساختمانی و مشکلات مختلف کارگران بیان داشت: هیچ درصدی در تامین اجتماعی سهم نداریم و اخیراً طرحی توسط کانون عالی بازنشستگان و شوراها و مجمع نمایندگان دادیم که هیات امنا باید از بین برود .

دریابیگی گفت: ترکیب ارکان سازمان تامین اجتماعی تغییر کند و عدالت اجتماعی رعایت شود تا همه نماینده داشته باشند.

وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح را اجرایی کنند تا ما در ارکان تامین اجتماعی سهیم باشیم.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران همچنین با اشاره به تبعیض موجود در بین کارکنان تامین اجتماعی و کارگران گفت: متوسط حقوق بازنشسته کارمند تامین اجتماعی ۴ میلیون و ۸۰۰هزار تومان است در حالی که حقوق کارگر بازنشسته که صاحب  اصلی این سازمان است، ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و این تبعیض آشکار است.

دریابیگی ادامه داد: شرکت نکا چوب و  واحدهای مختلف مشمول افزایش حقوق قرار نگرفتند و  امیدواریم پیگیری شود.

وی افزود: متاسفانه دست هایی ناجوانمردانه از خارج از کشور، یاس و ناامیدی را در جامعه رواج دادند که کاری در مملکت ما نشد و اصل انتخابات را امر به معروف می دانیم که باید همگان حاضر شوند.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: بیمه بیکاری کارگران ساختمانی و همسان سازی حقوق مهم است که باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد عمل شوند تا مردم با دلگرمی در انتخابات حاضر شوند.