کد خبر: 1063تاریخ انتشار : ۱۶:۱۱:۱۴ - جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷

خطیب نماز جمعه تهران: باید منصفانه و عاقلانه نقد کرد؛ ایجاد اتهام و دوقطبی بر سر برجام نباید صورت بگیرد / نباید گرفتار خطا شویم؛ ناصح قلب آراسته به ادب دارد

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تضعیف یکدیگر، تضعیف نظام و امت اسلامی است، تاکید کرد: پیوندها با یکدیگر باید مستحکم باشد. یک نشانه آن کاهش فقر است. در جامعه اسلامی نباید مظلوم باشد بلکه باید از تمام ظرفیت نظام استفاده کنیم. به گزارش مازنی خبر و به نقل از خبرگزاری ها ، حجت‌الاسلام […]

خطیب نماز جمعه تهران: باید منصفانه و عاقلانه نقد کرد؛ ایجاد اتهام و دوقطبی بر سر برجام نباید صورت بگیرد / نباید گرفتار خطا شویم؛ ناصح قلب آراسته به ادب دارد

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تضعیف یکدیگر، تضعیف نظام و امت اسلامی است، تاکید کرد: پیوندها با یکدیگر باید مستحکم باشد. یک نشانه آن کاهش فقر است. در جامعه اسلامی نباید مظلوم باشد بلکه باید از تمام ظرفیت نظام استفاده کنیم.

به گزارش مازنی خبر و به نقل از خبرگزاری ها ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های اول نمازجمعه این هفته تهران گفت: امروز امت اسلامی، امام و پیشوای خود را شناخته است و با قدرت قدم برمی‌دارد بنابراین جبهه مقاومت امت اسلام هر روز شاداب‌تر و مقاوم‌تر در برابر امریکا و نظام سلطه حرکت می‌کند.

به نوشته ایلنا، وی ادامه داد: مسئولان محترم موفقیت شما در سایه ارتباط مستحکم ملت با امام خویش است.

تضعیف یکدیگر، تضعیف نظام و امت اسلامی است

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه افراد جامعه باید دست به دست یکدیگر بگذارند و باهم باشیم و نه در مقابل یکدیگر، اظهار داشت: ما دشمن مشترک داریم. اول دشمن ما، هوا و هوس ماست و باید در مقابل او استوار بایستیم. دشمن دوم ما شیاطین و در راس آنها شیطان بزرگ است. امروز باید در برابر دشمنان اسلام و مسلمین در کنار هم باشیم.

ابوترابی با بیان اینکه تضعیف یکدیگر، تضعیف نظام و امت اسلامی است، تصریح کرد: پیوندها با یکدیگر باید مستحکم باشد. یک نشانه آن کاهش فقر است. در جامعه اسلامی نباید مظلوم باشد بلکه باید از تمام ظرفیت نظام استفاده کنیم.

دستگاه قضایی تمام هویتش در دفاع از مظلوم است

ابوترابی افزود: دستگاه قضایی تمام هویتش در دفاع از مظلوم است. مظلوم در کشور باید احساس امنیت کامل کند و ظالم احساس ناامنی کند. اگر باهم باشیم، دشمنان وحدت و عزت اسلام نمی‌توانند از این شرایط استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه قوای مختلف با در کنار باشند، خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح امروز نماد این وحدت هستند. سپاه و ارتش در کنار بسیج، نه فقط بسیج ایران بلکه بسیج‌های عراق، یمن، سوریه و فلسطین در کنار هم هستند و لذا هر روز یک پیروزی بزرگتر به دست می‌آید. این پیروزی‌ها نشانه وحدت و انسجام قوا و نیروهای مسلح و نیروهای بسیجی دنیای اسلام است.

امام نماد صبر در کنار حق بود

خطیب نمازجمعه این هفته تهران با اشاره به شخصیت امام خمینی ابراز داشت: امام در مسیر زندگانی خود به حیات الهی دست یافت و در تقرب به خداوند متعال در سایه تسلیم بودن در برابر آموزه‌های دینی دست یافت. امام نماد صبر در کنار حق بود. امام در دوران جوانی تسلیم در برابر خدا شد.

ابوترابی‌فرد اضافه کرد: قیامش برای خدا بود و تا پایان عمر اگر سخن گفت یا سکوت کرد و اگر قیام کرد و اگر فرمان دفاع از ایران در برابر دنیای آلوده به ظلم صادر کرد و اگر قطعنامه را پذیرفت، برای خدا بود.

امام راه را برای صبر جمعی ملت اسلام هموار کرد

وی با بیان اینکه امام راه را برای صبر جمعی ملت اسلام هموار کرد، عنوان کرد: وحدت امروز امت اسلام دستاورد قیام پانزده خرداد است. امام مسیر مقاومت و ایستادگی دنیای اسلام در برابر دنیای کفر را هموار کرد. ایستادگی ملت ایران سوریه، لبنان، بحرین، عراق و امت اسلامی در برابر امریکا و رژیم صیهونیستی و مزدوران آنها دستاورد حرکت امام بود.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: امام مستحکم‌ترین رابطه را با خدا برقرار کرد و راه را برای خلق امت اسلامی در حول رهبری صالح هموار کرد.

نگاه به تاریخ منطقه بیانگر دشمنی امریکا با جهان اسلام است

ابوترابی‌‌‌فرد در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به بیانات رهبر در دیدار با دانشجویان بیان کرد: یکی از بحث‌‌‌های مهمی که ملت عزیز بارها تجربه کرده و امت اسلامی امروز شاهد تجربه مکرر آن است و رهبر عالیقدر بر آن تاکید و توصیه ویژه دارد، فهم دشمنی عمیق آمریکا با نظام اسلامی و امت اسلام و ملت عزیز ایران است، نگاه به تاریخ منطقه بیانگر این واقعیت است.

وی با طرح این سوال که شما بعد از جنگ جهانی دوم به منطقه نگاه کنید؟ گفت: در دنیای اسلام چه مزدورانی به قدرت رسیدند؟ چطور دنیای اسلام تجزیه شد؟ چطور در قلب جهان اسلام و قبله نخست اسلامی، راه برای تولد نامشروع رژیم صهیونیستی همراه شد؟ مزدوران حلقه به گوش آمریکا، آل‌‌‌سعود در حجاز و دیگر مزدوران منطقه‌‌‌ای در کشورهای اسلامی چطور به قدرت رسیدند و چه جنایاتی را علیه امت اسلام مرتکب شدند؟

حمایت رژیم شاهنشاهی از اسرائیل لکه ننگی در تاریخ این دودمان است

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: به تاریخ ایران نگاه کنید؛ چطور دودمان پهلوی سال‌ها بر ایران حکومت کرد و منافع ما را به تاراج برد. تمام منافع آن بازمی‌گردد به برندگان جنگ جهانی دوم. یعنی کسانی که راه را برای شکاف بین امت اسلامی و جامعه اسلامی و کشورهای به اصطلاح توسعه‌‌یافته فراهم کرد.

ابوترابی با بیان اینکه در دهه پنجاه بزرگترین قرارداد تسلیحات و جنگ‌‌‌افزار بین شاه و رژیم آمریکا با ۱۱ میلیارد دلار در راستای خلق یک ژاندارم در منطقه تنظیم شد، اظهار داشت: حمایت رژیم شاهنشاهی از رژیم صهیونیستی در آغاز دهه چهل لکه ننگی در تاریخ این دودمان است. رژیم صهیونیستی پنجاه سال قبل نه امروز که در نقطه‌‌‌های برتری از قدرت تسلیحاتی قرار دارد. کشورهای اردن، سوریه و مصر و حتی لبنان مورد تجاوز قرار گرفتند و شش روز سرزمین‌‌های اشغالی بیش از سه برابر توسعه یافت. بیت‌‌المقدس را در جنگ شش روزه اشغال کردند و بعد سکوت جهان اسلام.

آمریکا شاهد دریافت سیلی‌های متعدد از مقاومت اسلامی است

وی افزود: امروز نگاه کنید ببینید چه رخ داده است. رژیم صهیونیستی با حمایت مزدوران منطقه‌‌‌ای آمریکا و با حمایت کامل و صریح ایالات متحده، ۳۳ روز مقاومت اسلامی را در لبنان مورد تهاجم قرار داد چراکه نقشه خاورمیانه را تغییر دهد؛ نتیجه این تغییر به نفع امت اسلامی شد. آمریکا هفت تریلیون دلار در عراق هزینه کرد تا در عراق به ۹۰۰ پایگاهی که در جهان دارد یک پایگاه مهم نظامی اضافه کند. با هزینه سنگین و با ذلت در برابر اراده استوار ملت قهرمان و شجاع عراق و مرجعیت دینی ناچار به ترک عراق شد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران اضافه کرد: اینها کاملا شرایط منطقه را تغییر دادند. امروز آمریکا شاهد دریافت سیلی‌های متعدد از مقاومت اسلامی و امت اسلام است؛ چطور بر دشمنی او با امت اسلامی و ملت مقاوم ایران که پرچمدار این حرکت است، افزوده نشود؟

امریکا در اسطوره دموکراسی خود در جهان نیز شکست خورده است

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: ما امروز با قدرتی متفاوت از زمان تولد انقلاب و با قدرتی برآمده از قدرت، مقاومت و بصیرت امت اسلامی، قدرت دفاعی بازدارنده و با وحدت و انسجام مثال‌‌زدنی با موقعیتی برتر و ممتاز در جامعه جهانی با قدرت در برابر زیاده‌‌خواهی آمریکا ایستاده‌‌‌ایم و به اهداف والای انقلاب و آموزه‌‌‌های رهبر معظم در کنار امت اسلامی دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به وضعیت امروز امریکا تصریح کرد: امریکای امروز علاوه بر ضعف جدی و ناتوانی در جنوب غرب آسیا در اسطوره دموکراسی خود در جهان نیز شکست خورده است و جایش را به نفرت و تفرقه و نژادپرستی و زورگویی داده است. جنگ با عراق و افغانستان و جنگ‌‌‌های نیابتی در عراق و یمن این شکست را سرعت داده است.

شاهد زوال تدریجی آمریکا و اقتدار ملت منطقه هستیم

امام جمعه موقت تهران با اشاره به گفته‌‌‌های یک تحلیلگر غربی خاطرنشان کرد: جنگ سوریه و جنگ با عراق و غیرقانونی بود. امروز سیاست خارجی آمریکا مورد تنفر قدرت‌‌‌ها است. بسیاری اظهار نمی‌‌کنند اما و انقلاب و ملت اسلامی پیشگام در تبیین آن هستند. آمریکایی‌‌‌ها به عنوان مجرم هستند؛ شکنجه و حبس بی‌‌محاکمه در گوآنتانامو و ابوغریب و قتل مردم در پاکستان و فلسطین و یمن. اینها کارنامه امریکا است.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه امروز شاهد زوال تدریجی آمریکا و اقتدار ملت منطقه هستیم، خاطرنشان کرد: متفکرانشان در مقالات خود به آن پرداخته‌‌اند و امروز در چالش اقتصادی خود گرفتار است. امروز ۲۰ ترلیون دلار یعنی پنج برابر بودجه سالانه بدهی دارند.

ایجاد اتهام و دوقطبی بر سر برجام نباید صورت بگیرد

وی ادامه داد: آنها امروز قدرت ایستادگی در برابر امت اسلام را از دست داده‌‌‌اند. دیروز که آنها و رژیم صهیونیستی صاحب قدرت بود، ملت بزرگ اسلامی، ایران را از چنگ آمریکا بیرون آوردند، امروز که شرایط منطقه ایران اسلامی معلوم است.

این نماینده سابق مجلس به بیانات رهبر انقلاب اشاره کرد و ابراز داشت: باید منصفانه و عاقلانه نقد کرد، ایجاد اتهام و دوقطبی بر سر برجام نباید صورت بگیرد که این به معنای تبیین مسیر حرکت امت اسلامی به عنوان وظیفه دینی در برابر دشمن است و ده‌‌ها روایت ما را به این امر توصیه می‌‌کند.

باید با نقد صحیح راه را برای تکریم امت فراهم کرد

ابوترابی‌فرد افزود: پیامبر اکرم (ص) می‌‌‌‌فرمایند «مهمترین رستلت امت اسلامی نصیحت نسبت به همدیگر است». ایشان سه بار این جمله را تکرار می‌‌کنند که باید در مسیر تحکیم امت اسلامی ناصح یکدیگر باشیم. پیامبر در کلامی دیگر می‌فرمایند «ناصح باید قلبش لبریز محبت نسبت به کسی باشد که اور ا نصیحت می‌‌‌کند.» این باید صورت بگیرد تا گرفتار خطا نشویم و ناصح قلب آراسته به ادب دارد. امت اسلامی باید ناصح هم باشند و رهبر در سیره خود این درس را با ما داده‌‌‌اند.

وی با اشاره به دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب بیان کرد: این دیدار یک کلاس آموزش برای مسئولان کشور بود. امام علی (ع) می‌فرمایند «مردم از سخن حق و مشورت و عدل نسبت به هم پرهیز نکنید». باید نصیجت ناصح را گوش داد. احترام گذاشت و قبول کرد. باید با نقد صحیح راه را برای تکریم امت فراهم کرد.