کد خبر: 10802تاریخ انتشار : ۱۹:۵۷:۳۷ - دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

گفتگو با عضو جدید شورای شهر قائم‌شهر ؛ دریابیگی: صالح‌زاده یک شهردار جوان، باتجربه و مردمی است / ساماندهی زباله و پسماند، بزرگترین امتحان شورا و شهرداری خواهد بود / فراکسیون کارگری را در شورا تشکیل خواهیم داد

اختصاصی مازنی خبر / گروه اجتماعی : بعد از آنکه عباس صالح زاده یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قائم شهر به عنوان شهردار این شهر منصوب شد ، نصرالله دریابیگی به عنوان اولین عضو علی البدل وارد پارلمان شهری قائم شهر شد. در زیر اولین گفتگوی رسمی عضو جدید شورای اسلامی قائم شهر با […]

گفتگو با عضو جدید شورای شهر قائم‌شهر ؛ دریابیگی: صالح‌زاده یک شهردار جوان، باتجربه و مردمی است / ساماندهی زباله و پسماند، بزرگترین امتحان شورا و شهرداری خواهد بود / فراکسیون کارگری را در شورا تشکیل خواهیم داد

اختصاصی مازنی خبر / گروه اجتماعی : بعد از آنکه عباس صالح زاده یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قائم شهر به عنوان شهردار این شهر منصوب شد ، نصرالله دریابیگی به عنوان اولین عضو علی البدل وارد پارلمان شهری قائم شهر شد.

در زیر اولین گفتگوی رسمی عضو جدید شورای اسلامی قائم شهر با «مازنی خبر» را می خوانید.

عضو جدید شورای اسلامی شهر قائم شهر گفت: خدا را شاکرم که این توفیق را به من داد تا برای چهارمین بار در خدمت شهروندان قائم شهری باشم. خدمت در شوراهای اسلامی دوره اول، سوم ، چهارم و پنجم شهر قائم شهر از جمله افتخاراتی است که در این سالها نصیب بنده شده است.

بیشترین فشار بر گرده شخص شهردار است
۷۰ درصد بودجه های شهرداری صرف هزینه های جاری می گردد!

«نصراله دریابیگی» در گفتگوی اختصاصی با «مازنی خبر» با بیان اینکه شرایط اقتصادی امروز، شرایط بسیار سخت و دشواری است افزود: بسیاری از زیرساختهای تامین منابع درآمدی در شهرداری ، دستخوش حوادث روز جامعه از جمله تورم و نوسانات نرخ ارز شده است. اولین کسی که این سختی را احساس می کند و بیشترین فشار بر گرده اوست ، شخص شهردار است. و بعد از آن اعضای شورای اسلامی هستند که تحت فشار قرار دارند.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه در سالهای اخیر اداره منابع مالی و تنظیم بودجه های شهرداری ، از روند درست و مناسبی برخوردار نبوده است. به جای آنکه ۷۰ درصد بودجه ها به طرحهای عمرانی و ۳۰ درصد به هزینه های جاری شهرداری اختصاص یابد ، این روند درست برعکس شده و گاهی تمام بودجه های شهرداری صرف هزینه های جاری می شود!

دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران با اشاره به اینکه این مشکل در بودجه های ملی کشور هم دیده می شود افزود: بسیاری از منابع درآمدی ملی به جای آنکه صرف طرحهای تولیدی و عمرانی گردد ، صرف هزینه های جاری می شود و در نتیجه مشکل اشتغال و بیکاری همواره در کشور وجود دارد. در چنین شرایطی ، ضرورت همکاری و همدلی شوراهای اسلامی و شهرداریها بیش از پیش احساس می شود.

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور ، اثرات منفی جناح بندی و گروه بندی در شورای شهر را متذکر شد و تصریح کرد: توانمندی ، دانش و تجربه اعضای شورای اسلامی شهر از پتانسیلهای خوب قائم شهر است که باید در خدمت بازسازی شهری و حل مسائل شهروندان باشد تا مردم هرچه بیشتر به سمت شادابی و نشاط حرکت کنند.

هجوم متقاضیان کار به بدنه شورا و شهرداری
آزمونهای استخدامی تنها راه قانونی به کارگیری نیروهای شهرداری

وی همچنین یادآور شد: با از بین رفتن زیرساختهای اشتغال در قائم شهر ، هجوم نیروهای بیکار به بدنه شورا و شهرداری دور از انتظار نیست. ما از مردم تقاضا داریم برای اشتغال ، به شورا و شهرداری مراجعه نکنند. به کارگیری نیروهای متخصص تنها باید از طریق آزمون های استخدامی انجام شود و نیروهای شهرداری و شورای شهر نباید در استخدام افراد معرفی شده ، اصرار بورزند.

دریابیگی ادامه داد: نیاز به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، در جهت رعایت عدالت شغلی و عدالت مزدی ، نیاز سنجی در حوزه های مختلف شهرداری ، چه در نیروهای شرکتی یا قراردادی و یا رسمی و برآورد حق الزحمه آنها از دیگر راهکارهایی است که می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.

طبق برآوردهای انجام شده ، هیچ یک از پرسنل شهرداری کمتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه حقوق نمی گیرند و این رقم در رده های بالاتر شغلی ، به بیش از ۳ میلیون تومان هم می رسد. هر کسی که در شهرداری حقوق می گیرد باید چند برابر حقوق خود کار کند و برای آبادانی شهر خود و رفاه حال شهروندان زحمت بکشد.

این عضو شورای اسلامی قائم شهر ، اجرای طرحهای ترافیکی از جمله زیرگذرها و پلهای ارتباطی ، تامین سرانه فضای سبز شهرستان و زیبا سازی شهری، مدیریت پسماند و زباله و …. را از مهمترین اولیتهای شهرداری دانست و افزود: از استانداری ، فرمانداری ، دفتر امام جمعه ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نیروی انتظامی و سایر دستگاههای اجرایی انتظار می رود ، که حوزه شهری قائم شهر را ویژه ببینند و در افزایش بودجه های عمرانی و جذب اعتبارات ملی به شورا و شهرداری کمک کنند. بودجه شهرداری یک بودجه پیش بینی شده است و اگر مردم با آن همکاری نکنند، شهرداری حتی در اجرای ابتدایی ترین وظایف ذاتی خود مثل حمل و جمع آوری زباله دچار مشکل می شود.

شهردار قائم شهر یک شهردار جوان، باتجربه و مردمی است

دریابیگی در ادامه گفتگو با «مازنی خبر» اظهار داشت: امیدواریم با انتخاب مهندس صالح زاده از سوی شورای شهر و همکاری سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی با وی ، بسیاری از طرحهای عمرانی و کارهای عقب مانده شهری به سرانجام برسد.

ساماندهی زباله و پسماند ، بزرگترین امتحان شورا و شهرداری

نصراله دریابیگی ساماندهی زباله و پسماند را از مهمترین معضلات شهری قائم شهر دانست و تصریح کرد: حفظ سلامتی مردم و اجرای درست چرخه پسماند و زباله ، اگرچه یکی از ابتدایی ترین وظایف شورا و شهرداری است ، اما با توجه به گستردگی و اهمیت موضوع ، می تواند به عنوان سخت ترین امتحان سازمان مدیریت شهری نیز مطرح شود.

خصوصی سازی ، برون سپاری و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی
مازندران بزرگترین آسیب دیده طرح های اقتصادی

وی در ادامه تاکید کرد: خصوصی سازی ، برون سپاری و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ، بیشترین آسیب را به بدنه اقتصاد و تولید مازندران ، به خصوص شهرستان قائم شهر وارد کرده است. متاسفانه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و صلاحیت مجریان این طرح ، در چهارچوب موازین تعیین شده انجام نمی گیرد.

شهرداری و شورا در این مقطع حساس ، کار بسیار سختی در پیش دارند و تنها در سایه تعامل صادقانه است که می توانند به اهداف خود برسند. با توجه به مناطق محروم شهری و روستایی می توان به تقسیم عادلانه ثروت در میان مردم امیدوارتر بود.

تشکیل فراکسیون کارگری در شورای شهر قائم شهر

دریابیگی احقاق حقوق حقه ی طبقه ی ضعیف جامعه و ایجاد فراکسیون کارگری در شورای شهر را از برنامه های آتی خود در شورا توصیف نمود و افزود: خرید نساجی شماره یک ، از پیشنهادات شورای دوره چهارم بود. تجربه ثابت کرده ، فروش مراکز اقتصادی به افراد حقیقی ، پیامدی جز تصاحب زمین و تعطیلی آنها در بر نداشته است. این اتفاق در بسیاری از شرکتهای نساجی مازندران افتاد که متاسفانه امروز از آنها فقط یک ویرانه باقی مانده است.
بنابراین شورای دورای چهارم تصمیم گرفت ، نساجی شماره یک به شهرداری و مردم قائم شهر واگذار شود به جای آنکه اجازه دهد ، این تنها بازمانده صنعت نساجی ، به دست بخش خصوصی غیرمتخصص بیفتد.

نماینده جامعه کارگری ادامه داد: با این کار علاوه بر ایجاد یک منبع درآمدی پایدار برای شهرداری و کمک به اجرای طرحهای عمرانی ، می توانستیم از نیروهای متخصص و باتجربه بومی شهرستان نیز استفاده کنیم. با این تصمیم حتی در صورت تعطیلی کارخانه ، زمین آن برای مردم شهر باقی می ماند و تغییر کاربری پیدا نمی کند اما به دلیل سوء مدیریت های گذشته ، این کارخانه تا به امروز به سوددهی لازم نرسیده است که امیدواریم با روی کار آمدن مهندس صالح زاده و به کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد ، این روند تغییر پیدا کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با تاکید بر اینکه شایسته سالاری باید سرلوحه فعالیتهای شهرداری قرار بگیرد ، استفاده از خرد جمعی ، ایجاد انضباط مالی ، صرفه جویی در مصرف منابع ، کاهش هزینه ها و تنظیم قیمتهای تمام شده را از مهمترین راهکارهای پیش رو عنوان نمود و اذعان کرد: مهندس عباس صالح زاده از مدیران شهری باتجربه ، متخصص و کارآمد است که علاوه بر استفاده از تجارب گذشتگان ، باید مشاورین و معاونین خود را از طریق مسیرهای قانونی و علمی انتخاب کند نه از روی سفارش ، تاکید و یا فشار جناحهای مختلف سیاسی و حزبی ، تا مردم احساس کنند این شهردار با شهرداران قبلی تفاوت اساسی دارد.

دریابیگی افزود: تشکیل شورای معاونین ، شورای نخبگان و اتاق فکر در شهرداری امری الزامی است و خبرنگاران نیز باید در این بخش سهیم باشند.

قائم شهر – مهتاب مظفری سوادکوهی

*** دفتر مرکزی گروه خبری تکرار شامل نشریه سراسری تکرار ، مجله گردشگری بریم سفر ، مجله فرهنگی اجتماعی ندای مازندران و پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی مازنی‌خبر در شهرستان قائم شهر واقع شده است.