کد خبر: 10857تاریخ انتشار : ۹:۲۷:۲۹ - پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

یادداشت ویژه / روزی به نام خبرنگار!

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: با نزدیک شدن به ۱۷مرداد انواع و اقسام تبریک ها را در سایت ها و کانال های تلگرامی میبینیم. پیامی هائی خطاب به خبرنگاران و اصحاب رسانه ، که روزتان مبارک! با نزدیک شدن به روز خبرنگار ، خبرنگاران می شوند رکن چهارم دموکراسی ! می شوند […]

یادداشت ویژه / روزی به نام خبرنگار!

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: با نزدیک شدن به ۱۷مرداد انواع و اقسام تبریک ها را در سایت ها و کانال های تلگرامی میبینیم. پیامی هائی خطاب به خبرنگاران و اصحاب رسانه ، که روزتان مبارک!

با نزدیک شدن به روز خبرنگار ، خبرنگاران می شوند رکن چهارم دموکراسی ! می شوند چشم و گوش جامعه !
می شوند تاریخ ساز و ملت ساز !!

اما روز خبرنگار برای اهالی خبر تنها یک روز است ، یک روز که احساس می کنند می توانند کمی از دغدغه هایشان را بیان کنند. از نبود امنیت شغلی ، نداشتن بیمه ، پاسخگو نبودن مدیران و شکایت های بی شمار بگویند تا شاید برای بقیه ایام سال توانی برای کار کردن داشته باشند.

اما این روزها که فضای مجازی دنیا را در دست گرفته و کانال های تلگرامی قارچ گونه رشد کرده اند، میتوان اصلی ترین مشکل خبرنگاران (لطفا خبرنگاران را با تاکید بخوانید) را نبود سواد رسانه ای دانست، که فضا را برای تاخت و تاز کانال های بی محتوا باز کرده اند. واقعیت این است بسیاری از خبرنگاران احساس می کنند فضای موجود ارزش جنگیدن ندارد و لذا یا عطایش را به لقایش بخشیدن و یا با عقب کشیدن ، راه را برای مدیران کانال های تلگرامی باز کردند ، فضائی که به آنها اجازه می دهد مطالبی گاهاً دروغ را به خورد جامعه دهند.

و در این میان خبرنگاران سیاست زده ای که بادی به هر جهت هستند هم در این اوضاع کم دخیل نبودند.

در کنار همه این مشکلات که سال هاست اهالی خبر با آن دست و پنجه نرم کرده اند،  زجر گرانی و کمبود کاغذ تیر خلاصی برای همان تعداد محدود رسانه های مکتوب باقی مانده بود تا با تعداد زیادی از خبرنگاران خداحافظی کنند. خبرنگارانی که سالها برای رسانه های مکتوب خود که بی شباهت به فرزندانشان نبود زحمت کشیدند، حال امروز مافیای کاغذ از فرزندانشان، آرشیوی به جا گذاشته است. آرشیوی از سالهای پر زحمت اما لذت بخش عمرشان؛

آری؛ روز خبرنگاران تنها یک روز است…

یک روز برای دیده شدن مشکلات خبرنگارانی که ۳۶۵ روز در تلاش هستند تا مشکلات مردم را نشان دهند اما تنها یک روز است روزی که خبرنگار احساس می کند تا بغض در گلویش را فرو نبرد.

از فردای ۱۷ مرداد، باز هم این قشر ، پر سر و صدا برای مسئولین و بی سر و صدا برای خودشان که با دنیای بی احترامی ها در جنگ هستند. پر سر و صدا برای همان مسئولی که باید در باقی ایام سال مورد بی احترامی او هم قرار بگیرد. توهین ها و شکایت های که به خبرنگاران می گوید از من تعریف کن فقط!

سخن کوتاه میکنیم زیرا میدانیم این جاده یک طرفه ، برای خبرنگاران تا همیشه لغزنده است .