کد خبر: 10949تاریخ انتشار : ۹:۰۱:۳۴ - یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران مازندران: رسانه‌ها قدرت ملی را به‌ وجود می‌آورند

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت آشنایی خبرنگاران با تاریخ و فرهنگ ایرانی ، گفت : رسانه‌ها قدرت ملی را به وجود می آورند و خبرنگار مسئولیت پذیر و متعهد بین تلقی خود و واقعیت‌ها فاصله می‌اندازد تا تحلیل‌ها تعیین کننده ،واقع بینانه و جذاب باشد. به گزارش مازنی خبر ، حسینعلی امیری […]

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران مازندران: رسانه‌ها قدرت ملی را به‌ وجود می‌آورند

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت آشنایی خبرنگاران با تاریخ و فرهنگ ایرانی ، گفت : رسانه‌ها قدرت ملی را به وجود می آورند و خبرنگار مسئولیت پذیر و متعهد بین تلقی خود و واقعیت‌ها فاصله می‌اندازد تا تحلیل‌ها تعیین کننده ،واقع بینانه و جذاب باشد.

به گزارش مازنی خبر ، حسینعلی امیری شنبه شب در آئین تجلیل از خبرنگاران مازندران در شهرستان محمودآباد افزود: تاریخچه مطبوعات ایران و نقش آن در تاریخ سیاسی و اجتماعی همواره با آزاد اندیشی و آزادی فکر در اذهان متبادر می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۳سال از انقلاب مشروطه می گذرد و وقتی اسم مشروطه می آید، همزادی خبرنگاران و رسانه ها با مشروطه مطرح است، گفت :نظام تفکیک قوا و عدالت که مبانی دموکراسی است از دوره نهضت مشروطه با جان نثاری ها و زحمات علما ، اندیشمندان و آزادیخواهان درحوزه و دانشگاه به دست آمد و مشروطه خواهان گام به گام با خبرنگاران و رسانه ها همراه بودند.

امیری با بیان اینکه طی ۴۰ سال گذشته نیز نقش مطبوعات در توسعه سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی کشور تعیین کننده بوده است، افزود: رسانه ها از نهضت مشروطه تا کنون در هموار کردن مسیرها برای پیروزی نقش کلیدی داشته اند.

وی به نقش رسانه ها و خبرنگاران در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت : در دوره هشت سال دفاع مقدس نیز شاهد به شهادت رسیدن تعداد زیادی از جوانان انقلابی به عنوان خبرنگار، گزارشگر و فیلمبردار بودیم که گاهی جلوتر از رزمندگان برای اطلاع رسانی فعالیت می کردند و حماسه عشق آفریدند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری نقش رسانه ها را در تاریخ ایران مهم و برجسته توصیف کرد و اظهار داشت: در ادبیات سیاسی مشروطه از رسانه و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دمکراسی یاد می شود و امروز که سبک زندگی مردم تغییر کرده است رسانه و مطبوعات از زاویه ای بالاتر از سه قوه دیده می شوند.

وی نقش مطبوعات و رسانه را در توسعه جوامع یکی از مهمترین نقش ها دانست و با تاکید بر این که تحولات جامعه به این پدیده وابسته است، گفت: مطبوعات و رسانه چشمان ناظر و تیزبین و صادق هستند و خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی بر عملکرد دولت ها ، حکومت ها و نظام های سیاسی نظارت می کنند.

امیری با بیان اینکه نقش مطبوعات امروز فراتر از رکن چهارم دموکراسی است، افزود: امروز رسانه مهمترین و موثرترین عنصری است که به افکار عمومی شکل می دهد ، مهندسی افکار عمومی را بر عهده دارد و حتی قدرت ملی را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: تحولات سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی در مسیر رسانه و گذر از آن اتفاق می افتد ، لذا امروز مطبوعات در کشورمان ظرفیت تاثیر گذاری فوق العاده ای دارند و سطح آزادی های موجود به ظرفیت رسانه ها وابسته است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با اظهار این که مشروعیت و مقبولیت رسانه رسمی در مقام نظارت بر قدرت مسئولان ، نطام سیاسی و کارگزاران باید مورد توجه قرار بگیرد و حمایت شوند ، گفت: این به نفع نظام و کارگزاران و مسئولان است.

وی یکی از مزیت های به رسمیت شناختن مشروعیت و مقبولیت رسانه های رسمی را جلوگیری از گسترش شایعات و مدیریت پر هزینه آن دانست و افزود: اصحاب رسانه و مطبوعات هم باید به نحوی عمل کنند تا صحت داده‌ها با چالش مواجه نشود چرا که امانت داری ، بی‌طرفی و کار حرفه‌ای پیش نیازهای اعتماد جامعه نسبت به این نهاد تاثیر گذار است.

امیری به پیشرفت سریع فناوری های اطلاعاتی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت : روزگار امروز دیجیتالی است و خبرنگاران باید بیشترین استفاده را از این فناوری ها ببرند تا خبر بجا ، بموقع و با سرعت منتشر شود و البته نباید محتوا و صحت فدای سرعت شود.

وی افزود: متاسفنه در برخی رسانه ها مشاهده می کنیم که اهل ادبیات نیستند و در شان مردم عزیز و شریف ایران کار نمی کنند. ایرانیان مردمی با ادب هستند ، امروز یکی از ضرورت های غیر قابل اجتناب، استفاده از ادبیات فاخر در خبرها است.

معاون رئیس جمهوری گفت: معتقدیم شیوه های مدرن امر به معروف و نهی از منکر از طریق مطبوعات است . توصیه ما به مسئولان این است که باید از مطبوعات حمایت قضایی خوبی داشته باشند. در دولت تدبیر و امید این موضوع جدی است. امروز دسترسی به اطلاعات حقوق شهروندی محسوب می شود و خبرنگار و رسانه جزء لاینفک جامعه مدنی هستند.

وی افزود: امروز خوشبختانه جامعه خبری ، رسانه ها و خبرگزاری ها به بلوغ خوبی رسیده اند و سیر تکاملی رسانه در حال انجام است و این که در مازندران تعداد زیاد و قابل توجهی رسانه دارای مجوز هستند، نشانگر رو به رشد بودن بلوغ سیاسی خبرنگاران و رسانه ها در کشور است.

امیری گفت : خبرنگاران کم توقع ترین قشر جامعه هستند و اینکه امروز محفل صمیمی و باشکوهی با تعامل بین استاندار، خانه مطبوعات ، انجمن های صنفی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران تشکیل شد باید قدردانی کرد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا که در مزار شریف به شهادت رسید، افزود: روز شهادت این شهید سرافراز روز خبرنگار نام گذاری شده است و این فرصتی برای تجلیل از خبرنگاران است و باید از قدرت خبرنگار استفاده کرد.