کد خبر: 11288تاریخ انتشار : ۱۷:۵۸:۱۸ - پنج شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸

نفس شهر بالا آمد ؛ قائم شهر در مسیر سازندگی

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: قائم شهر یکی از شهرهای پرتراکم کشور  و گفته می شود بعد از تهران ، پرتراکم ترین شهر کشور است. شهری با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر آنهم در وسعتی کم که از نظر شهرسازی به دلیل فشردگی جمعیت ، مشکلات خاص خود را دارد. مشکلاتی […]

نفس شهر بالا آمد ؛ قائم شهر در مسیر سازندگی

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: قائم شهر یکی از شهرهای پرتراکم کشور  و گفته می شود بعد از تهران ، پرتراکم ترین شهر کشور است. شهری با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر آنهم در وسعتی کم که از نظر شهرسازی به دلیل فشردگی جمعیت ، مشکلات خاص خود را دارد. مشکلاتی که متاسفانه در سال های اخیر به دلیل عدم شناخت درست و مدیریت صحیح بر تعداد آنها افزوده نیز شده است.

اما با تمام حال بد شهر قائم شهر ، چند وقتی است که با انتخاب عباس صالح زاده به عنوان شهردار ، بارقه های امید بار دیگر در این شهر خسته ، شکل گرفته است.

صالح زاده نامی آشنا برای مردم قائم شهر است. ۵ سال فعالیت بی نظیر در شهرداری باعث شده بود تا مردم قائم شهر در سال ۹۶ و در انتخابات شورای اسلامی شهر به او اعتماد کنند و به عنوان یکی از ۹ منتخب خود ، او را روانه پارلمان شهری کنند.

دو سال حضور عباس صالح زاده در شورای اسلامی شهر باعث شد تا او شناخت بیشتری از معضلات شهری به دست آورد و آنجائی که اعضای شورای اسلامی شهر نارضایتی های مردم از نحوه مدیریت شهر را دیدند تصمیم گرفتند ، شهردار اسبق را دوباره راهی عمارت شهرداری کنند تا بار دیگر قائم شهر در مسیر سازندگی قرار بگیرد.

دوم مرداد ۱۳۹۸ ، عباس صالح زاده بار دیگر رسماً سکان هدایت شهرداری قائمشهر را بر عهده گرفت. مردی که بی دلیل به شهردار سازندگی لقب نگرفته است. مدیری که به جرات می توان گفت یکی از برترین شهرداران نه تنها مازندران بلکه سه استان شمالی محسوب می شود و باید عنوان کرد بی نظیرترین پروژه های عمرانی تاریخ شهر قائم شهر در همان زمان ۵ ساله حضور او در شهرداری رقم خورد.

صالح زاده که باتجربه تر از گذشته شده و همراهی خوبی نیز با اعضای فعلی شورای اسلامی شهر دارد ، در همان ابتدای کارش تغییرات را از چارت سازمانی شهرداری آغاز کرد و سپس وارد کارهای عمرانی شهر شد.

http://ghaemshahr.ir/images/00000000/21/1.jpg

او در کمتر از ۲۰ روز بعد از حضور مجدد در شهرداری ، پروژه نگین شمال را سر و سامان داد تا این معضل جدی شهر به سرانجام برسد. او سپس احداث کانال هدایت آب های سطحی را سرعت بخشید . خیلی زود با همراهی اعضای شورا اقدامات اولیه احداث ۵ زیرگذر مهم را در شهر انجام داد. احترام به ارباب رجوع و مردم را به ساختمان شهرداری برگرداند. به بازسازی استادیوم شهید وطنی کمک رسانی بیشتری کرد. بعد از یک ماه از حضورش در شهرداری ، کلنگ مجتمع فرهنگی ورزشی شهرداری قائم شهر را بر زمین کوبید . پای سرمایه گذاران حوزه های مختلف از جمله گردشگری را به شهر باز کرد. حریم رودخانه سیاهرود را سروسامان بخشید. برای حل معضل پسماند و زباله چاره اندیشید. بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از سرمایه شهرداری را به این سازمان برگرداند و در نهایت نفس شهر را بالا آورد.

http://ghaemshahr.ir/images/00000000/11/15.jpg

حالا می توان به جرات گفت ، قطار توسعه شهر قائم شهر به جرکت در آمده است. با همان سرعتی که مردم انتظار دارند.

شورا با هیات رئیسه جدیدش که ترکیبی از جوانان و افراد باتجربه است و شهرداری که سکان هدایتش در دستان فردی کاربلد و متخصص قرار دارد ، قرار است در کنار هم ۲ سال سازندگی را در شهر قائم شهر رقم بزنند.

امروز مردم قائم شهر بیش از هر زمان دیگری در سال های اخیر تشنه سازندگی و کارهای عمرانی و زیرساختی در شهر هستند. البته شورا و شهرداری قائم شهر خوب به یاد دارند در دهه های اخیر هر جا که مردم و شهروندان، سازندگی را در شهر دیدند ، در پرداخت عوارض با شهرداری همراهی داشتند و اجازه ندادند پروژه های عمرانی شهر بر روی زمین بماند. عباس صالح زاده در گفتگو با «تکرار» به این موضوع اشاره کرده است که سنگینی بدنه شهرداری و وضعیت نامطلوب اقتصادی ، بهانه ای برای کار نکردن نیست. او همچنان اعتقاد دارد دوستی مجدد مردم با شهرداری به سود شهر خواهد بود. صالح زاده در همین مورد گفت: زمانی مردم عوارض را پرداخت می کردند زیرا می دانستند در راه توسعه شهر هزینه می شود لذا باید تلاش کنیم که مجدداً شهروندان به شهرداری اعتماد کنند و ببینند که عوارض های پرداختی آنها در راه عمران و آبادانی هزینه می شود.

http://ghaemshahr.ir/images/00000000/11/18.jpg

از سوی دیگر ، همراهی و همکاری شهردار و شورای اسلامی شهر قائم شهر همان حلقه ی گمشده مدیریت شهری در ۲ سال اخیر بوده است. صالح زاده که به خوبی از این موضوع آگاه است ، می گوید: شهروندان به اعضای شورا رای دادند و انتظار دارند تا اعضای شورا به شعارهایشان عمل کنند. البته عملکرد شورای اسلامی شهر قائم شهر در ۲ سال اخیر با عملکرد شهرداری باید تمیز داده شوند زیرا اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر قائم شهر در ۲ سال اخیر خیلی خوب پای کار بودند ، مصوبات خوبی را تصویب کردند ولی در عمل این مصوبات در شهرداری روی زمین ماند. مصوبات شورای شهر برایم مهم است چون اعتقاد دارم این دوره از شورا یکی از بهترین دوره های شورای اسلامی شهر قائم شهر می باشد که با دقت و مطالعه موضوعی را به تصویب می رسانند.

حالا شورای شهر قائم شهر بعد از سال ها شهرداری را در کنار خود می بیند که نگاه مثبت و عاقلانه ی او می تواند برگ برنده موفقیت آنها باشد و در نهایت کارنامه ای قابل قبول از خود برای مردم و شهروندان به یادگار بگذارند.

نفس شهر قائم شهر این روزها بالا آمده است. اکسیژن سازندگی در جسم و روح شهر دمیده شده است. خون تازه ای در بدنه مدیریت شهری جاری گردیده است و همه ی اینها می تواند امید مردم را به آینده شهر بسیار بیشتر از گذشته نماید.

روفیا قلی نژاد لیندی / کارشناس برنامه ریزی شهری

http://ghaemshahr.ir/images/0000000/309/DSC_4822.jpg