کد خبر: 11547تاریخ انتشار : ۱۷:۱۷:۲۳ - دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

وزیر علوم در بابلسر: وزارت علوم در جذب دانشجویان خارجی تلاش می‌کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر توسعه رشته‌های حوزه بین الملل در دانشگاه‌ها، گفت: وزارت علوم در جذب دانشجویان خارجی تلاش می‌کند. به گزارش مازنی خبر ، منصور غلامی در شورای دانشگاه مازندران با اشاره به مطلوب بودن روند جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور، اظهار داشت: دانشجویان خارجی می‌توانند سفیران فرهنگی و […]

وزیر علوم در بابلسر: وزارت علوم در جذب دانشجویان خارجی تلاش می‌کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر توسعه رشته‌های حوزه بین الملل در دانشگاه‌ها، گفت: وزارت علوم در جذب دانشجویان خارجی تلاش می‌کند.

به گزارش مازنی خبر ، منصور غلامی در شورای دانشگاه مازندران با اشاره به مطلوب بودن روند جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور، اظهار داشت: دانشجویان خارجی می‌توانند سفیران فرهنگی و افراد موثری در تداوم ارتباطات علمی بین المللی در دوران پس از فارغ التحصیلی باشند.

وی با اشاره به وجود ۴۰ مرکز آموزش عالی غیردولتی در مازندران و ضرورت ساماندهی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این استان، افزود استادان و مسئولان دانشگاهی باید تلاش کنند زمینه‌های امیدآفرینی در میان دانشجویان بیشتر شود و دانشجویان را باید علاوه بر آموزش‌های تئوریک، به آموزش‌های کاربردی نیز به‌عنوان یک وظیفه معلمی مبادرت کنند.

غلامی با اشاره به نقش اصلی دانشگاه‌های بزرگ هر استان به‌عنوان نماینده معین وزارت علوم در انجام امور آموزش عالی استان، تصریح کرد: با تفویض برخی از اختیارات به دانشگاه‌های معین در استان‌ها جهت تسریع در انجام امور و در راستای عدم تمرکزگرایی گام‌های موثری برداشته‌ایم و یکی از این اقدامات، بحث نظارت و ارزیابی توسط دانشگاه معین هر استان است که به‌درستی انجام می‌شود و تأثیرگذار بوده است.

وی تصریح کرد: انسجام بین مراکز آموزش عالی در استان‌ها بسیار مهم است و باید هم‌افزایی بیشتری در جهت پیشبرد راهبرد کلان آموزش عالی در هر استان در دستور کار قرار گیرد.

وزیر علوم با بیان اینکه یکی از اهداف ساماندهی آموزش عالی، مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها است، گفت: در مراکز آموزش عالی هر استان باید توزیع مأموریت‌های علمی به فراخور نوع دانشگاه صورت پذیرد و در این میان، مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها بدین معنی است که دانشگاه‌ها هر نوع کاری را انجام ندهند و با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات خود، به فعالیت‌های باکیفیت علمی و فناوری بپردازند و تأثیرگذار باشند.

وی افزود: دانشگاه‌های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه نخست انقلاب، با توجه به امکانات اندک‌ خود به تربیت نیروی انسانی در سطح کارشناسی مبادرت کردند که هم‌اینک این نیروهای کارشناس در سطوح مختلف استفاده می‌شود.

غلامی بابیان اینکه در دهه سوم انقلاب دانشگاه‌های کشور توانستند رتبه‌های علمی و پژوهشی کشور را در سطح جهانی ارتقا دهند، گفت: هم‌اکنون دانشگاه‌های کارآفرین در کشور در حال شکل‌گیری هستند و با ایجاد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، علاوه بر درآمدزایی و تبدیل ایده به محصول، حدود ۴۳ هزار نفر به‌صورت مستقیم در این مراکز علمی فعالیت می‌کنند.

وزیر علوم با استقبال از پیشنهاد تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه مازندران، تصریح کرد: ارتباط دانشگاه و پارک علم و فناوری ضروری است و پارکی موفق خواهد بود که در آن استاد و دانشجو به‌صورت مستمر تردد و همکاری کنند.