کد خبر: 12675تاریخ انتشار : ۷:۱۴:۲۱ - شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸

معاون عمرانی استاندار مازندران: شهرداران باید به مردم گزارش کار بدهند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با تاکید لزوم آگاهی مردم از عملکرد شوراها و شهرداران به صورت مستمر، گفت: شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید به مردم گزارش کار بدهند. مهدی رازجویان در آیین معارفه شهردار جدید آمل افزود: مردم مهمترین سرمایه نظام و کشورند و دریافت مستمر و بدون دغدغه […]

معاون عمرانی استاندار مازندران: شهرداران باید به مردم گزارش کار بدهند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با تاکید لزوم آگاهی مردم از عملکرد شوراها و شهرداران به صورت مستمر، گفت: شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید به مردم گزارش کار بدهند.

مهدی رازجویان در آیین معارفه شهردار جدید آمل افزود: مردم مهمترین سرمایه نظام و کشورند و دریافت مستمر و بدون دغدغه خدمات با کیفیت حق آنان و ارائه خدمات هم وظیفه مسئولان و دستگاههای اجرایی و شهرداری ها و شوراها است و اگر در کنار انجام کارهای مختلف، گزارش ها هم بموقع و مستمر به مردم داده شود، پیوند میان مردم و نظام مستحکم می شود.

وی موفقیت در مدیریت را نیازمند مشارکت مردم در مراحل مختلف از تصمیم گیری تا اجرا دانست و تاکید کرد: نیاز به مشارکت مردم را نباید فقط در زمان رای گیری و انتخابات دید بلکه باید با سرمایه گذاری و خدمات رسانی بهینه و گزارش دهی، بستر حضور گسترده مردم را در انتخابات فراهم کرد.

رازجویان از شهرداری ها به عنوان یکی از نهادهای پرتماس با مردم به خاطر تنوع خدمات یاد کرد و توضیح داد: شهرداری علاوه بر این که یک نهاد عمرانی و خدماتی است، یک نهاد فرهنگی و اجتماعی هم محسوب می شود و در چنین مجموعه ای، شهرداری موفق است که بتواند تعاملات اجتماعی را با همه نیروها و جناح‌ها برقرار کند.

وی افزود: زمانی یک شهر به توسعه و تعالی تعریف شده و جایگاه واقعی خود می رسد که تعاملات فرهنگی در کنار پروژه ها و خدمات عمرانی صورت پذیرد.

معاون استاندار مازندران ایجاد بوستان های عمومی و افزایش سرانه فضای سبز را از اولویت های محیط شهری دانست و تاکید کرد: بوستان های عمومی دارای کارکردهای مختلف فرهنگی و اجتماعی هستند و مردم می توانند در این محیط های آرام و پاک همدیگر را ببینند و گفتمان کنند و سطح آگاهی و تعامل آنان افزایش می یابد.

وی جذب سرمایه گذار برای اجرای طرح های مختلف شهری و تعریف ممرهای پایدار درآمدی را یکی از مهم ترین وظایف شهرداران برشمرد و افزود: زمانی می توانیم در توسعه شهری موفق باشیم که درآمد پایداری را برای شهرداری ایجاد کنیم. این که تکیه اصلی درآمدی شهرداری ها بر ساخت و ساز و اخذ عوارض ماده ۱۰۰ باشد، نمی توان موفقیت های عمرانی مطلوبی را به دنبال داشته باشد و شهرداری ها از اینگونه درآمدها به روزمرگی می افتند.

رازجویان همچنین بر ضرورت قانونمندی و توجه به حقوق شهروندی در شهرداری ها تاکید کرد و گفت: دانش و آگاهی دو بازوی مهم در مدیریت شهری است و اطلاع داشتن مدیران و کارکنان شهرداری از مقررات و قوانین مختلف شهری بویژه حقوق شهروندی از واجبات است.

وی همچنین بر رعایت توازن توسعه در مناطق مختلف شهری تاکید کرد و افزود: شهرداری باید تلاش کند تا با شناسایی نقاط کم برخوردار و محرومیت زدایی از این نقاط که کمترین امکانات در آنجا وجود دارد، امید را به حاشیه شهر برگرداند و این کار گذشته از این که عدالت را محقق می کند، ضریب امنیت را هم افزایش می دهد.

در این مراسم حمید هاشمی به عنوان شهرداری جدید آمل معرفی شد. هاشمی پیش از این در سمت های مدیر عاملی سازمان آتش نشانی شهرداری ساری ، معاونت فنی شهرداری منطقه ۳ ساری و مدیر عاملی سازمان عمران شهرداری ساری فعالیت داشت.

آمل یکی از قدیمی ترین شهرهای مازندران است که با ۴۰۱ هزار نفر جمعیت سومین شهر پرجمعیت استان به شمار می رود. همچنین آمل صنعتی ترین شهرستان مازندران است و برابر آمارهای رسمی بیش از ۴۰ درصد صنایع و واحدهای تولیدی استان در این منطقه استقرار دارند.