کد خبر: 12882تاریخ انتشار : 8:31:49 - پنج‌شنبه 5 دسامبر 2019

حربه‌ای جدید برای گرفتن تائید صلاحیت / با «آقا‌آقا گفتن» می‌خواهند «بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات» را پشت سر بگذارند

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه: انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک است و ایام ثبت نام کاندیداها نیز به پایانش نزدیک می‌شود. تقریباً در اکثر حوزه‌های انتخابیه ، تمام گمانه‌زنی‌ها درست از آب درآمد و همه‌ی آنهائی که به فکر آمدن بودند ، اعلام حضور رسمی کردند. در این بین ، عده ای از افرادی […]

حربه‌ای جدید برای گرفتن تائید صلاحیت / با «آقا‌آقا گفتن» می‌خواهند «بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات» را پشت سر بگذارند

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه: انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک است و ایام ثبت نام کاندیداها نیز به پایانش نزدیک می‌شود. تقریباً در اکثر حوزه‌های انتخابیه ، تمام گمانه‌زنی‌ها درست از آب درآمد و همه‌ی آنهائی که به فکر آمدن بودند ، اعلام حضور رسمی کردند.

در این بین ، عده ای از افرادی که سابقه رد صلاحیت در دوره‌های قبل را داشتند هم ثبت نام کردند به این امید که شاید گذشته‌شان مورد بررسی مجدد قرار نگیرد!!!

افرادی که به دلیل عملکرد پرحاشیه‌شان در گذشته (چه در بحث مالی و چه غیرمالی) نتوانسته بودند بندهای مختلف قانون انتخابات را پشت سر بگذارند و به تائیدیه شورای نگهبان دست یابند. بندهائی که اگر مورد تحلیل درست قرار بگیرد بیش از آنکه گفتاری باشد ، باید در عمل ثابت شوند.

مانند بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات … ؛ بند یک این قانون مربوط به اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و بند ۳ نیز مربوط به ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه است. کلیدی‌ترین واژه در این موضوع کلمه «عملی» است . یعنی پایبندی باید در عمل ثابت شود نه در شعار و حرف!

حالا افرادی که در گذشته بر اساس این قانون رد صلاحیت شده و به دلیل فسادها و عملکردهای غیرشفاف‌شان از عرصه رقابت انتخاباتی کنار گذاشته شده بودند ، امروز در گفتگوها و مصاحبه‌هایشان همه‌ی پاسخ‌ها را به سمت رهبری سوق می‌دهند. هر چه از آنها بپرسی ، می‌گویند تابع نظر رهبری هستیم و با آقاآقا گفتن به دنبال گرفتن تائید صلاحیت هستند. دریغ از اینکه این افراد فراموش کرده‌اند، التزام به نظام جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه به حرف نیست بلکه باید در عمل به اثبات رسیده باشد.

افراد بی توجه به سخنان رهبری که بارها در طول دهه های گذشته تاکید کرده است: مدیران و مسئولین باید در کنار مردم زندگی کنند ، ساده زیست باشند ، از جایگاه و مسئولیت‌شان برای خود و خانواده سواستفاده نکنند ، اموال و املاک عمومی را به تصرف در نیاورند ، حق الناس را نادیده نگیرند ، بیت المال را به سمت حساب‌های بانکی فرزندان‌ و دامادها هدایت نکنند و … ؛ خلاف آن حرکت کرده و دقیقاً در بسیاری از موارد عکس آرمان های انقلاب و خواسته‌ی رهبر انقلاب نیز عمل کرده‌اند.

همان افرادی که در طول دهه های گذشته در مسئولیت هایی که داشتند نه ساده زیست بودند، نه پاک دست بودند و نه اینکه زندگی خانوداه‌شان بدون حرف و حدیث باقی ماند…! افرادی که مردم فراموش نمی‌کنند چگونه شرکت‌های تحت مدیریت آنها از کارگران به صورت استثماری کار می‌کشیدند! زمین‌های دولتی را تصرف کردند و یا با پول‌های کثیف برای فرزند و داماد، کارخانه و شرکت تاسیس کردند.

حالا این اشخاص در لباس جدیدی پا به میدان گذاشتند. با ظاهر جدید ولی با همان باطن همیشگی

تلاش می‌کنند تا در ظاهر جدید تاکید کنند که در مجلس در مسیر رهنمودهای رهبری حرکت خواهند کرد! تلاش می‌کنند در جمع اصحاب رسانه ، رهبر انقلاب را آقا صدا کنند ؛ تلاش می‌کنند به هر نحوی شده از هفت‌خان شورای نگهبان عبور و با همان پول‌ها و ثروت اندوخته مردم را وادار کنند تا نام آنها را به درون صندوق بیاندازند.

تلاشی که مطمئناً موقت خواهد بود…

به راستی چه ضمانتی وجود دارد که این افراد بعد از تائید صلاحیت و ورود به خانه ملت ، به همان اصل‌شان برنگردند و ملت را نردبان رسیدن به ثروت‌اندوزی خود و خانواده قرار ندهند!؟

حالا انتظار مردم از شورای نگهبان این است، همانطور که قانون به آن اشاره کرده ، بار دیگر بحث التزام به نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را نه در حرف و شعار داوطلبان بلکه در عملی که آنها در کارنامه شان ثبت کرده اند مورد بررسی قرار دهند.

حداقل انتظار مردم این است، در آینده جمله معروف سخنگوی شورای نگهبان که سوم آذر ۹۷ در گفتگو با برنامه «بدون توقف» گفته بود «شورای نگهبان هم ممکن است در بحث تائید صلاحیت‌ها دچار اشتباه شود» ، دیگر تکرار نشود تا مجلس یازدهم با منتخبینی پاک‎دست ، راستگو و متعهد به فعالیت بپردازد.