کد خبر: 12944تاریخ انتشار : ۷:۵۴:۰۴ - سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸

مدیرکل کار مازندران : راه اشتغال مازندران از میان روستا می‌گذرد/ به دنبال ارائه آمار و ارقام نیستیم

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران در رابطه با اشتغال روستایی گفت: سهمیه اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در حوزه اشتغال روستایی ، از اواخر سال ۹۶ و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ، حدود ۵۰۴ میلیارد تومان اعلام شد که این رقم در مرحله تخصیص به ۳۰۵ […]

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران در رابطه با اشتغال روستایی گفت: سهمیه اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در حوزه اشتغال روستایی ، از اواخر سال ۹۶ و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ، حدود ۵۰۴ میلیارد تومان اعلام شد که این رقم در مرحله تخصیص به ۳۰۵ میلیارد تومان تقلیل یافت.

کامران اصغری در گفتگو با گروه خبری تکرار با بیان اینکه سامانه “کارا” درجهت ایجاد اشتغال و رونق تولید در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها راه اندازی شده است، افزود: بیش از ۸ هزار نفر در سامانه کارا در مازندران ثبت نام کردند که بیش از نیمی از متقاضیان ، واجد شرایط لازم برای دریافت تسهیلات هستند.

وی تصریح کرد: حدود ۱۵ دستگاه اجرایی نیز تاکنون از تسهیلات این سامانه استفاده کرده اند. کشاورزی ، گردشگری و صنعت و معدن از جمله دستگاههایی هستند که بیشترین ثبت نام در سامانه کارا را داشته اند. دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت ، ورزش و جوانان ، آموزش و پرورش و …. در رتبه های بعدی ثبت نام کنندگان سامانه کارا در مازندران قرار دارند.

اصغری از نظارت دقیق اداره کل تعاون بر روند پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در کلیه مراحل قبل ، حین و بعد از پرداخت خبر داد و تصریح کرد: توجه به کمیته های فنی استان و پرداخت تسهیلات اشتغازایی روستایی با کارمزد ۶ درصد ، طرح نوینی بود که در دولت یازدهم اجرا شد.

این مسوول همچنین یادآور شد: کلیه طرحهای ارائه شده در کمیته های فنی شهرستان‌ها مورد بررسی اولیه قرار گرفته و بعد از تایید به استان ابلاغ می گردد که در صورت تصویب نهایی می توانند تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایند. برای دریافت این تسهیلات ۱۲ رسته تعریف شده بود که پرورش دام سبک جزء آنها نبود. اما با پیگیری های انجام شده و نیاز دامپروران استان ، امروز این رسته نیز در ردیف طرحهای تایید شده سامانه کارا قرار گرفت.

کامران اصغری با اشاره به پرداخت بیش از ۸۰ درصد پرداختی ها اذعان کرد: بخشی از این ظرفیتها در برخی از شهرستانها به طور کامل جذب نشد و به همین منظور سهمیه شهرستانها را به صورت شناور قرار دادیم تا از برگشت آن به خزانه دولت جلوگیری نماییم.  طرحهای تایید شده ای هم در بانکها وجود دارند که فاقد اعتبار لازم برای پرداخت هستند. برخی از متقاضیان نیز در بخش ضمانت و ارائه وثیقه دچار مشکل شدند که ما تا دو ماه برای تکمیل پرونده این افراد صبر کردیم.

وی از راه اندازی سامانه ی ارزان قیمت تری به نام “سیتا” در حوزه کشاورزی خبر داد و افزود: این سامانه به موازات سامانه کارا راه اندازی شده که متقاضیان مشاغل کشاورزی ، می توانند با ثبت نام در این سامانه از تسهیلات ویژه آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که اولویت با روستاییانی است که طرح خود را در روستای محل اقامتشان اجرا کنند.

اصغری یادآور شد: ۱۲ ناحیه صنعتی در مازندران تعریف شده که شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و شهرکهای صنعتی موجود در این شهرها را در بر می گیرد. کسانی که از طریق سامانه کارا برای تسهیلات اشتغالزایی ثبت نام می کنند ، می توانند در صورت تایید طرح ، تا سقف یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی دریافت کنند.

مازندران رتبه نخست اشتغال فراگیر و رتبه پنجم اشتغالزایی روستایی در کشور
ما به دنبال ارائه آمار و ارقام نیستیم

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران ضمن اشاره به کسب رتبه چهارم و پنجم استان ، در حوزه پرداخت و جذب تسهیلات اشتغالزایی روستایی ، اظهار داشت: ما فقط به دنبال ارائه آمار و ارقام و کسب رتبه نبودیم. بلکه سعی کردیم با حمایت از طرحهای کوچک و خرد و طرحهایی که در حوزه اشتغال از ضریب کارآفرینی بیشتری برخوردار بودند ، گامهای بلندتری در مسیر ایجاد اشتغال استان برداریم. سرانه پرداخت تسهیلات اشتغال به ازای هر نفردر کشور ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان بود که این رقم به ۱۵۰ میلیون تومان هم رسید.

کامران اصغری از اختصاص ۱۴۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به سه دستگاه حمایتی کمیته امداد ، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران خبر داد و تصریح کرد: کمیته امداد با جذب بالای ۷۰ درصد ، بهزیستی ۴۸ درصد و بنیاد شهید زیر ۴۰ درصد ، در این طرح شرکت کردند. این دستگاهها تا پایان آبان ماه فرصت داشتند تسهیلات اشتغالزایی خود را به طور کامل جذب کنند. پس از موعد مقرر، مازاد اعتبارات به صورت شناور ، به سایر دستگاههای اجرایی تعلق خواهد گرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در گفتگو با گروه خبری تکرار یادآور شد: تسهیلات اشتغالزایی فراگیر از دیگر حوزه های پرداخت تسهیلات در سامانه کارا است که دولت با اختصاص یارانه به این بخش ، از کارمزد ۱۸ درصدی بانکها می کاهد.

سهمیه مازندران در بخش اشتغال فراگیر، ۷۵۰ میلیارد تومان اعلام شده که متاسفانه به دلیل آنکه بانک مرکزی از سال گذشته این اعتبار را در همه استانها متوقف کرد ، مازندران موفق نشد همه این میزان را جذب نماید. اما با تلاشهای انجام شده و پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش ، مازندران موفق شد رتبه نخست کشور را در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی فراگیر کسب نماید.

کاهش سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی مازندران به کمتر از یک پنجم

کامران اصغری نرخ بیکاری در مازندران را ۹/۸ درصد اعلام نمود و افزود: در سال ۹۷ ، ۳۲ میلیارد تومان اعتبار برای مشاغل خانگی تعریف شد که به صورت صد در صد پرداخت گردید اما بسیاری از طرحها به دلیل نبودن اعتبار کافی بر زمین ماند. با توجه به کثرت طرحهای خانگی در مازندران ، انتظار می رفت ، سهمیه امسال استان بیش ازسال گذشته اعلام شود اما متاسفانه سهمیه سال جاری ، فقط ۶ میلیارد تومان تعیین شد! در نتیجه مجبور شدیم طرحهای بر زمین مانده از سال گذشته را در اولویت دریافت تسهیلات قرار داده و از پذیرش طرحهای جدید جلوگیری کنیم.

وی افزود: “صندوق کارآفرینی امید” از دیگر بنگاههای اشتغالزایی در مازندران است که اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده و از سلامت و دقت بالایی در این خصوص برخوردار است.

وی ایجاد اشتغال در استان را نیازمند عزم ملی و استانی همه دستگاههای اجرایی دانست و تصریح کرد: راه اندازی و فعال سازی سامانه “رصد” از دیگر اقدامات نرم افزاری انجام شده در این مسیر است که کلیه دستگاههای اجرایی مکلفند ، با ثبت مشاغل ایجاد شده در این سامانه فرصتهای شغلی جدید را مورد ارزیابی قرار دهند تا چگونگی و میزان عمل به تعهدات در دستگاههای مربوطه مشخص شود.

ضعیف بودن فرهنگ تعاون در کشور
شرکتهای تعاونی غیر فعال تعیین تکلیف می شوند

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران در گفتگو با گروه خبری تکرار تاکید کرد: از سال ۱۳۷۱ که وزارت تعاون در کشور تاسیس شد ، پیش بینی گردید ۲۵ درصد از اقتصاد کشور به حوزه تعاون اختصاص یابد. در آن زمان تعاونی های زیادی شکل گرفتند که هدف آنها اشتغال نبود. بلکه بیشتر به منظور دریافت تسهیلات تشکیل شدند. بسیاری از این تعاونی ها امروز غیر فعال هستند و به فراموشی سپرده شدند لذا تصمیم گرفته شد که شرکتهای های تعاونی غیر فعال تعیین تکلیف شوند. علی رغم اینکه مازندران رتبه دوم تعداد شرکتهای تعاونی در کشور را داشت.

وی همچنین یادآور شد: آنچه که مسلم است تعاونیها از بخش خصوصی ضعیف ترند. چون هدف شرکت تعاونی ها، جمع آوری سرمایه های اندک است. در حالیکه شرکتهای سهامی خاص از بنیه مالی بهتری برخوردارند. دلسرد شدن تعاونی ها از پرداخت تسهیلات و مشوق ها ، مهمترین عاملی بود که موجب غیر فعال شدن آنها شد. اما امروز با فرصتی که به آنها داده شده است ، بسیاری در سامانه کارا ثبت نام نموده و در بخشهای مختلفی مثل پرورش قارچ ، لیمو ترش و انواع گلها و گیاهان زینتی و … مشغول شده و از تسهیلات مورد نظر استفاده کردند.

اصغری ادامه داد: بانک توسعه تعاون از جمله بانکهای صد در صد دولتی است که وظیفه حمایت از شرکتهای تعاونی را بر عهده دارد. با پیگیری های انجام شده ، مقرر گردید در سامانه سیتا هم به شرکتهای تعاونی توجه بیشتری شود.

کامران اصغری تشکیل تعاونی های کیفی و تخصصی را ، از مهمترین اهداف دولت در اعطای تسهیلات اشتغالزایی و صدور مجوز برای تعاونی ها توصیف نمود و افزود: از سال ۹۲ تاکنون فقط ۱۱۰۰ تعاونی تشکیل شد ، این در حالیست که در سالهای قبل از آن بیش از ۱۱ هزار شرکت تعاونی در استان به ثبت رسیده بود که اغلب آنها غیر فعال بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: متاسفانه امروز در کشور ما فرهنگ تعاون بسیار ضعیف است و این بخش از اقتصاد کشور نیازمند ترویج ، مشاوره و فرهنگ سازیست تا با الگوبرداری از تعاونی های موفق ، بتوان مسیر توسعه اقتصادی را هموارتر کرد. اداره کل تعاون مازندران تلاش می کند تا با برقراری ارتباط تنگاتنگ با تعاونیهای استان ، از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شده و در صدد رفع موانع تولید و سرمایه گذاری برآید.

راستی آزمایی و غربالگری برای قرار گرفتن در لیست بیمه

کامران اصغری در رابطه با بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران از جمله انجمنهای حمایتی فعال و مفید در استان است که سهمیه خوبی برای کارگران استان گرفته است. اداره کل تعاون مازندران موفق شده با همکاری این انجمن حدود ۵۴ هزار کارگر ساختمانی استان را به شرط داشتن کارت مهارت بیمه کند و در سامانه مربوطه قرار دهد.
در گذشته بسیاری از افراد ادعای مهارت داشتند. از جمله قالیبافی ، باغداری ، باربری و …. که واقعیت نداشت و امروز مورد راستی آزمایی و غربالگری قرار گرفتند. مشمولین بیمه می توانند با دریافت کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه ای در لیست بیمه شدگان استان قرار بگیرند.
لازم به ذکراست که از سال ۹۲ تاکنون قریب به ۳۸ هزار نفر از افراد واجد شرایط در استان ، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

تعدیل نیروی کار در استانهای صنعتی ، عامل اصلی رشد بیمه بیکاری در مازندران

اصغری گریزی هم به بیمه بیکاری کارگران زد و افزود: در شرایط اقتصادی فعلی و شرایط سخت تولید و صادرات و واردات ، افزایش بیمه بیکاری دور از انتظار نیست. خوشبختانه علی رغم پیش بینی هایی که برای رشد بیمه بیکاری مازندران در سال گذشته داشتیم ، امسال رشد بیمه بیکاری و مقرری بگیران استان به زیر ۵ درصد هم نمی رسد و این بیشتر به یک معجزه شبیه است. قدر مسلم علت این موضوع تدبیر فعالان اقتصادی و قدرت و مهارت آنها در دور زدن مشکلات به شمار می رود. مقرری بگیرانی که امروز در مازندران از بیمه بیکاری استفاده می کنند اغلب کارگرانی هستند که در استانهای صنعتی مثل تهران و سمنان کار می کردند و امروز به علت تعدیل نیرو و بیکار شدن به مازندران برمی گردند و نرخ بیمه بیکاری در استان را بالا می برند.

وی در رابطه با بازنشستگی پیش از موعد گفت: کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان آور ، سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر را در این حوزه شناسایی نمود که برخی بازنشسته شده و برخی دیگر شرایط لازم را نداشتند. طی نشست مشترکی که با قضات دیوان عدالت اداری و سازمان تامین اجتماعی استان داشتیم ، مسائل مورد ارزیابی قرار گرفت تا بتوانیم با تعامل تامین اجتماعی و مشاوره های دیوان عدالت ، از اخراج کارگران و رکود واحدهای اقتصادی و کارگاههای تولیدی پیشگیری کنیم. با این روش پیشگیری از بسیاری از پیامدهای اقتصادی و اجتماعی این موضوع نیز جلوگیری خواهد شد.

لازم به یادآوری است که سالی ۱۸ هزار پرونده در این خصوص تشکیل می شود که بیش از ۹۶ درصد آنها منجر به سازش می گردد. با تشکیل تعاونی های موفق ، ایجاد روابط کاری درست و توجیه کارفرمایان ، می توان علاوه بر تقویت ظرفیتهای اشتغال ، از افزایش نرخ بیکاری در استان نیز جلوگیری به عمل آورد.