کد خبر: 12949تاریخ انتشار : ۸:۱۶:۳۲ - سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸

رییس ستادانتخابات مازندران: هیات های اجرایی معتمدین مردم هستند و مداخله در انتخابات را برنمی تابند

معاون استاندار و رییس ستادانتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مازندران گفت: هیات اجرایی انتخابات هرگونه مداخله دیگران را در انتخابات برنمی‌تابد، چراکه اعضای هیات اجرایی از معتمدین مردم هستند. ‎ به گزارش مازنی خبر ، حسین حسن نژاد در همایش مشترک هیئت‌های اجرایی و بازرسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مراکز شهرستان […]

رییس ستادانتخابات مازندران: هیات های اجرایی معتمدین مردم هستند و مداخله در انتخابات را برنمی تابند

معاون استاندار و رییس ستادانتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مازندران گفت: هیات اجرایی انتخابات هرگونه مداخله دیگران را در انتخابات برنمی‌تابد، چراکه اعضای هیات اجرایی از معتمدین مردم هستند. ‎

به گزارش مازنی خبر ، حسین حسن نژاد در همایش مشترک هیئت‌های اجرایی و بازرسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مراکز شهرستان های استان، یادآور شد: هیات اجرایی انتخابات از سوی نهادهای مختلف نظارتی انتخاب شدند و مهمتر این که در کنار هیات اجرایی، هیات نظارت نیز حضور دارد.

وی هیات اجرایی انتخابات را مسوول رسیدگی به شکایات دانست و گفت: هیچ دستگاهی جزء وزارت کشور و شورای نگهبان در حوزه اجرای انتخابات حق دخالت ندارد، پس اگر شما مداخله دیگران را دیدید،برنتابید، هیات اجرایی انتخابات همانند هیات های نظارت و بازررسی بر اساس قانون عمل می کند.

حسن نژاد گفت: از سوی دیگر دستگاه قضاوت کننده مجموعه عملکرد هیات اجرایی و نظارت را نیز تحت مراقبت دارد.

وی اجرا و حسن جریان انتخابات درحوزه های انتخابیه را ۲ ماموریت اصلی هیات اجرایی دانست و افزود: اگر اصرار بر اجرای قانون داریم، هیات اجرایی انتخابات این وظیفه خطیر و سنگین را بر دوش دارد، پس همه امکانات باید در اختیار هیات اجرایی قرارگیرد.

رئیس ستاد انتخابات مازندران درعین حال خطاب به اعضای هیات اجرایی انتخابات گفت که هیات بازرسی و نظارت بر اساس قانون بر فرایند انتخابات نظارت دارند و نباید میزان تذکرات در اجرای وظایف زیاد شود.

حسن نژاد به نقش هیات اجرایی و اختیاراتی که طبق قانون دارند اشاره کرد و گفت: تعیین صلاحیت با انجام بررسی های لازم مهمتر از تحقیقات محلی است، یعنی هیات اجرایی می تواند از داوطلب نامزد مجلس در یک حوزه انتخابیه دعوت کند تا بیشتر بررسی لازم را انجام بدهد.

وی تصریح کرد: اگر هیات اجرایی انتخابات فکر کند که با کم شدن تعداد صلاحیت ها هزینه بر هیات نظارت نیز کمتر می شود، آغاز کج سلیقگی ها است، چون به موجب قانون مسئولیت دارید تا زمانی که به مرحله تشخیص نرسیده اید، به رد صلاحیت رای ندهید.

وی گفت: هیات اجرایی به عنوان نمایندگان معتمدین اقشار مختلف مردم نباید از مسئولیت ها فرار کنند و بررسی کاملی داشته باشید.

رئیس ستاد انتخابات مازندران از آغاز تعیین شعب اخذ رای در حوزه های فرعی در استان مازندران خبر داد و عنوان داشت: شعب اخذ رای سیار نیز در حال بررسی است.

حسن نژاد با بیان اینکه فرایند برگزاری انتخابات چنان باید طبق قانون برگزار شود تا هر گونه سوء تفاهم ها از بین برود به فرمانداران به عنوان رئیس ستاد انتخابات هر شهرستان گفت: فضایی را درست کنیم که برخی ها باخت خود را از آینده، امروز توجیه نکنند.

وی بیان داشت: فرمانداران و دادستان ها باید دقت نظر کاملی داشته باشند و همه افراد در انتخابات باید ایمان، دین و وجدان را مبنای کارشان قرار بدهند.

حسن نژاد گفت: یقین داشته باشید اگر خلافی بر فردی از اعضای هیات اجرایی ثابت شود برخورد جدی می شود و با هماهنگی؛ دستگاه قضایی نیز ورود پیدا می کند.