کد خبر: 13596تاریخ انتشار : 10:23:46 - سه‌شنبه 14 ژانویه 2020

سخنی با مدیرکل گردشگری مازندران و فرماندار قائم‌شهر؛ آیا مرگ تدریجی گردشگری در قائم‌شهر را مشاهده نمی‌کنید!؟

اختصاصی مازنی خبر / یادداشت: شهرستان قائم شهر با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر ، دارای ۴۵۸٫۵ کیلومتر مربع مساحت ، ۱٫۹۳ درصد کل مساحت استان مازندران را به خود اختصاص داده ‌است. این شهرستان زیبا به دلیل موقعیت جغرافیایی اش ، به عنوان یکی از دروازه های اصلی شمال کشور محسوب می گردد. […]

سخنی با مدیرکل گردشگری مازندران و فرماندار قائم‌شهر؛ آیا مرگ تدریجی گردشگری در قائم‌شهر را مشاهده نمی‌کنید!؟

اختصاصی مازنی خبر / یادداشت: شهرستان قائم شهر با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر ، دارای ۴۵۸٫۵ کیلومتر مربع مساحت ، ۱٫۹۳ درصد کل مساحت استان مازندران را به خود اختصاص داده ‌است.

این شهرستان زیبا به دلیل موقعیت جغرافیایی اش ، به عنوان یکی از دروازه های اصلی شمال کشور محسوب می گردد. از جنوب از طریق جاده سوادکوه به پایتخت منتهی می گردد و از شمال نیز به دریای مازندران ؛ این شهرستان در مسیر تردد گردشگران بسیاری نیز قرار دارد که از گیلان و غرب مازندران ، راهی مشهد مقدس می‌شوند و از سوی دیگر هر ساله ایرانیان ، گلستانی‌ها و خراسانی‌های بسیاری نیز از این شهر عبور می کنند تا به جاذبه های گردشگری غرب استان مازندران برسند.

پتانسیل بالایی که شهرستان قائم شهر در دل خود جا داده است ، در مقایسه با بسیاری از شهرستان های دیگر شمال کشور ، کم نظیر اما ناشناخته است.

جدا از محصولات قابل عرضه به گردشگران مانند شکر سرخ ریکنده و مرکبات که این شهرستان را به قطب مرکبات کشور تبدیل کرده است ، عبور دو رودخانه تلار و سیاهرود از مرکز این شهرستان ، دارا بودن مکان های تاریخی و امامزادگان متعددی مانند تپه گردکوی یا امام زاده سیدابوصالح ، وجود آب بندان های زیبا مانند آب بندان روستاهای کوتنا ، موارم کلا ، کرچنگ و … ، دارا بودن جاذبه های گردشگری طبیعی مانند پارک جنگلی تلار یا منطقه حفاظت شده خیبوس ، مرداب دیدنی قادیکلا … باعث شده است تا قائم شهر به شهرستانی زیبا ، تاریخی و مهم در حوزه گردشگری تبدیل شود.

اما متاسفانه این شهرستان زیبا و بکر به دلیل عدم مدیریت مناسب در حوزه گردشگری به یکی از ناشناخته ترین شهرستان های شمال کشور برای مسافرین و گردشگران تبدیل شده است.
به طوری که هر ساله میلیون ها گردشگر ایرانی و خارجی از قائم شهر عبور می کنند بدون آنکه اکثر آنها دقایقی از جاذبه های گردشگری این شهرستان دیدن کنند .

در صورتیکه امروزه صنعت گردشگری به یک صنعت درآمدزا در ایران تبدیل شده است و بسیاری از شهرها تلاش می کنند در این حوزه به جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال بپردازند اما دریغ از یک خبر خوش گردشگری از شهرستان قائم شهر !

روی سخن با مهندس فرزانه مدیرکل توانمند گردشگری مازندران و مهندس یوسف‌پور فرماندار شهرستان قائم شهر است.

به راستی آیا این مسئولین ، مرگ تدریجی گردشگری در شهرستان قائم شهر را مشاهده نمی کنند!؟ هم مهندس فرزانه و هم مهندس یوسف‌پور هر دو از مدیرانی هستند که به سهم گردشگری در توسعه به خوبی آگاه می باشند و کارنامه ی مدیریتی آنها شفاف و پُر از اقدامات قابل تحسین است اما تا به کی باید صنعت گردشگری در شهرستان قائم شهر مغفول بماند!؟

چرا باید ظرفیت های ناب گردشگری در شهرستان قائم شهر اینگونه به هدر برود !؟ چرا نباید از این پتانسیل در شهرستان قائم شهر در راستای جذب سرمایه گذاران و ایجاد اشتغال به صورت بهینه و مفید استفاده شود!؟

واقعیت این است اگر تلاش های قابل تقدیر شهردار قائم شهر در حوزه گردشگری نباشد ، امروز باید برای مرگ این صنعت در شهرستان قائم‌شهر مراسم عزا برپا می کردیم.

به نظر می رسد هر چه به ایام سفر نوروزی نزدیک می شویم ، ضرورت تغییر روش در مدیریت حوزه گردشگری در شهرستان قائم شهر بیش از گذشته احساس می شود!؟ آیا باز هم سهم شهرستان قائم شهر از میلیون ها مسافر نوروزی تنها ترافیک و زباله خواهد بود!؟

 

میثم کاوه (مدیرمسئول مجله گردشگری بریم‌سفر)

  1. ناشناس گفت:

    دمت گرم به نکات خوبی اشاره کردین

  2. ناشناس گفت:

    دمت گرم به نکات خوبی اشاره کردین