کد خبر: 14179تاریخ انتشار : ۱۵:۱۸:۴۰ - جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

کاری بزرگ از شرکت آب و فاضلاب روستائی در روستای ریکنده / وزیر نیرو: آب آشامیدنی هفت میلیون روستایی کشور در دولت تدبیروامید تامین شد

وزیر نیرو گفت که آب آشامیدنی سالم‌ و بهداشتی هفت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور در دولت تدبیر و امید تامین شده است. به گزارش مازنی خبر ، رضا ازدکانیان در آیین بهره برداری از طرح آبرسانی به ۵۶ روستای مازندران که در روستای ” ریکنده ” قائمشهر برگزار شد ، […]

کاری بزرگ از شرکت آب و فاضلاب روستائی در روستای ریکنده / وزیر نیرو: آب آشامیدنی هفت میلیون روستایی کشور در دولت تدبیروامید تامین شد

وزیر نیرو گفت که آب آشامیدنی سالم‌ و بهداشتی هفت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور در دولت تدبیر و امید تامین شده است.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964611.jpg

به گزارش مازنی خبر ، رضا ازدکانیان در آیین بهره برداری از طرح آبرسانی به ۵۶ روستای مازندران که در روستای ” ریکنده ” قائمشهر برگزار شد ، افزود : تا پایان دوره فعالیت این دولت در سال ۱۴۰۰ هم حدود سه میلیون نفر دیگر از جمعیت روستایی کشور از آب شرب سالم برخوردار می‌شوند.
وی با اعلام این که تا پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب سالم در کشور حدود یک میلیون نفر بود، اظهار داشت : در مجموع در دولت تدبیر و امید حدود ۱۰ هزار و ۶۰۰ روستا از آب شرب بهداشتی برخوردار شدند و از این پس نیز هر هفته حداقل ۳۰ روستا از آب شرب برخوردر خواهند شد.
وزیر نیرو گفت : هم اکنون ۷۶ درصد از جمعیت روستایی کشور از آب شرب برخوردردارند و تا پایان دولت دوازدهم نیز این رقم به بیش از ۸۰ درصد خواهد رسید.
وی با اعلام این که میزان روستاهای برخوردار از آب آشامیدنی سالم در ایران نسبت به میانگین جهانی حدود ۲۳ درصد بیشتر است ، توضیح داد : در حالی که میانگین جهانی در این زمینه ۵۳ درصد است ، ما در ایران به رقم ۷۶ درصد رسیده ایم.
اردکانیان با قدردانی از رهبر معظم انقلاب اسلامی در صدور مجوز برای برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح های آبرسانی روستایی ، افزود : این مجوز باعث سرعت گرفتن آبرسانی به روستاها شده است.

برخورداری حدود ۱۰۰درصد شهرها از آب آشامیدنی سالم
وزیر نیرو همچنین از برخورداری حدود ۹۹.۹ درصد از شهرهای ایران از آب شرب سالم خبر داد و گفت : این در حالیست که این آمار در سطح دنیا ۸۵ درصد است و این نشان می دهد که ما در اجرای طرح های آبرسانی ۱۵ درصد از میانگین دنیا جلوتریم.
وی افزود : علاوه بر این ، ما در اجرای طرح های برقرسانی نیز از میانگین جهانی بالاتریم به طوری که ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۹ درصد از روستاهای ما از برق برخوردارند و طرح های ما برای برق رسانی به روستاهای زیر ۲۰ خانوار و عشایر کوچ رو برنامه ریزی شده است.
اردکانیان گفت : در حال حاضر برنامه ما این است که عشایر کوچ رو ایران با تولید برق از انرژی خورشیدی ، از نعمت برق برخوردار شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت که هم اکنون ۴۰۰ طرح آب‌رسانی روستایی در استان در حال اجرا است.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964607.jpg

مجید عبدالهی  در آیین آغاز بهره برداری از طرح آبرسانی به ۵۶ روستا و شهر سرخرود که در تکیه بالامحله روستای ” ریکنده ” قائمشهر برگزار شد ، افزود : با توجه به یکپارچگی که در شرکت آب و فاضلاب مازندران وجود دارد ، ما به طرح های آبرسانی در حال اجرا سرعت بیشتری می دهیم تا زودتر به بهره برداری برسند .

وی با اعلام اینکه همزمان ۳۰ پروژه آبرسانی روستایی در سطح استان مازندران با اعتباری بالغ بر ۵۳۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید ، گفت که این طرح ها شامل ۲۵ پروژه تک روستائی و پنج مجتمع آبرسانی در ۵۶ روستا ، یک شهر و ۱۵ شهرستان بوده است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستائی مازندران افزود : در اجرای این پروژه ها هفت حلقه چاه ، ۶ دهنه چشمه و ۲ مخزن زمینی و هوایی به حجم هفت هزار و ۸۸۰ متر مکعب ساخته و تجهیز و ۵۷ واحد ایستگاه پمپاژ هم در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون شرکت آب و فاضلاب روستائی مازندران ۲۳۸ طرح آبرسانی را به بهره برداری برساند ، افزود : برای اجرا شدن این طرح ها ۲ هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال هزینه شده است .

عبدالهی تعداد خانوارهای بهره مند روستائی از این طرح های آبرسانی را ۶۴۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۴۹۰ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستائی مازندران توضیح داد : برای اجرای این پروژه ها سه هزار و ۳۸۸ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع و مخازن زمینی و هوایی به حجم ۸۰ هزار و ۹۵۰ متر مربع ایجاد شد و علاوه بر این ۹۰ حلقه چاه عمیق هم حفطپر و تجهیز و ۸۰ دهنه چشمه بهسازی شد.

وی احداث ۲۱۲ واحد ایستگاه پمپاژ ، خرید و کار گذاشتن ۵۵ دستگاه دیزل ژنراتور برای موارد بحرانی ، تهیه و نصب ۱۷ دستگاه و اصلاح و بازسازی یکهزار و ۳۴۹ کیلومتر شبکه آبرسانی را از دیگر اقدامات انجام شده در اجرای این طرح ها برشمرد.

عبدالهی جمعیت روستائی استان مازندران را یک میلیون و ۳۰۵ نفر اعلام کرد و گفت که تقریبا نیم میلیون نفر از جمعیت در روستاها از نعمت آبرسانی برخوردار شده اند.

با حضور وزیر نیرو ، معاون عمرانی استاندار مازندران ، مسئولین استانی و شهرستانی طرح آبرسانی به ۵۶ روستا و شهر سرخرود با جمعیت تحت پوشش ۵۲ هزار نفر آغاز شد .

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964604.jpg

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964601.jpg

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964606.jpg

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/13/4/156964613.jpg