کد خبر: 14543تاریخ انتشار : 10:52:07 - شنبه 7 مارس 2020

مدیرکل زندان‌های مازندران اعلام کرد: آزادی بیش از ۴ هزار زندانی در استان در جهت پیشگیری از شیوع کرونا

مدیرکل زندان‌های مازندران گفت: بیش از ۴ هزار زندانی واجد شرایط در جهت اجرای بخش‌نامه جدید رئیس قوه قضاییه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا حکم مرخصی و آزادی گرفتند که این تعداد بیش از ۵۶ درصد جمعیت کیفری زندان‌های استان را تشکیل می‌دهند. علی استادی مدیرکل زندان‌های استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگاران، از […]

مدیرکل زندان‌های مازندران اعلام کرد: آزادی بیش از ۴ هزار زندانی در استان در جهت پیشگیری از شیوع کرونا

مدیرکل زندان‌های مازندران گفت: بیش از ۴ هزار زندانی واجد شرایط در جهت اجرای بخش‌نامه جدید رئیس قوه قضاییه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا حکم مرخصی و آزادی گرفتند که این تعداد بیش از ۵۶ درصد جمعیت کیفری زندان‌های استان را تشکیل می‌دهند.

علی استادی مدیرکل زندان‌های استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگاران، از اعزام به مرخصی و آزادی بیش از ۴ هزار زندانی واجد شرایط در جهت اجرای بخش‌نامه جدید رئیس قوه قضاییه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبرداد و اظهار کرد: این تعداد بیش از ۵۶ درصد جمعیت کیفری زندان‌های استان را تشکیل می‌دهند.

وی در مورد اجرای بخش‌نامه جدید ریاست قوه قضاییه با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها گفت: با توجه به حساسیت موضوع و تعامل سازنده و مطلوب زندان با مراجع قضایی و تأکید رئیس کل دادگستری استان مازندران مبنی بر اجرای دقیق بخشنامه، تصمیمات خوبی اتخاذ شد که نتیجه کم‌نظیر و مثبتی را به همراه داشت .

استادی با اشاره به تأکیدات رئیس قوه قضاییه بر پیشگیری از شیوع کرونا به زندان‌ها بیان کرد: یکی از راهکارهای پیشگیری از کرونا این است که جمعیت کیفری زندان‌ها را به حداقل ممکن کاهش دهیم که این امر با مساعدت مراجع قضایی و تلاش کارکنان خدوم زندان‌ها محقق شد و بیش از ۵۶ درصد از زندانیان واجد شرایط به مرخصی اعزام شدند.

این مسؤول اضافه کرد: از زمان ابلاغ این بخش‌نامه‌ها با همکاری مراجع قضایی تعداد ۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی اعزام شدند که این مرخصی برای تعدادی از زندانیان منجر به آزادی و استخلاص از زندان خواهد شد و با توجه به اینکه زندان‌ها آمار ورودی جدید نداشته و یا در صورت ضرورت زندانی جدید را پذیرش می‌کنند، جمعیت کیفری در حد بسیار مطلوب کاهش یافته است.

وی گفت: در این برهه از زمان که نیاز مبرم به افزایش اقدامات بهداشتی و فعالیت‌های پیشگیرانه در زندان‌ها است، کاهش جمعیت کیفری یک ضرورت عینی است، که محقق شد و تا پایان عید نوروز تعداد افرادی که به مرخصی اعزام می‌شوند، افزایش خواهد یافت.

استادی عنوان کرد: اتخاذ تصمیمات قضایی از تأسیسات ارفاقی مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی از قبیل اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، تعویق اجرای مجازات، تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات در حد امکان قانونی با همکاری و مساعدت مراجع قضایی استان اجرا شده و نقش مهمی هم در کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان داشت.

مدیرکل زندان‌های استان مازندران اعلام کرد: علاوه بر در دسترس بودن رسانه ملی و صدا و سیمای زندان در جهت آگاهی بخشی زندانیان، تمام پزشکان، پرستاران، مددکاران و روانشناسان زندان با پشتکار فراوان و ایثارگرانه در راستای ارتقاء میزان امنیت سلامت در زندان‌ها تلاش می‌کنند.

وی در پایان ابراز کرد: در همه زندان‌های استان نسبت به ضدعفونی کردن زندان‌ها اقدام شده و خوشبختانه تاکنون گزارشی از ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های استان دریافت نشده است.