کد خبر: 1455تاریخ انتشار : ۱۷:۴۵:۰۶ - شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

مرگ دریاچه «ولشت» در پس بی تدبیری مسئولان

یک دكتراي زمين شناسی گفت: با توجه به عكس های ماهواره ای كه در طول ۱۰۰ سال اخير از وضعیت ولشت گرفته شده است، تغييرات عمده ای در درياچه ديده می شود و اگر مسئولان به این تغییرات توجه نکنند، نابودی این دریاچه حتمی است. به گزارش مازنی خبر ؛ جعفر قمي با اشاره به […]

مرگ دریاچه «ولشت» در پس بی تدبیری مسئولان

یک دكتراي زمين شناسی گفت: با توجه به عكس های ماهواره ای كه در طول ۱۰۰ سال اخير از وضعیت ولشت گرفته شده است، تغييرات عمده ای در درياچه ديده می شود و اگر مسئولان به این تغییرات توجه نکنند، نابودی این دریاچه حتمی است.

به گزارش مازنی خبر ؛ جعفر قمي با اشاره به اهميت درياچه ولشت به عنوان يكي از آثار طبيعي كشور اظهار كرد: اين درياچه جزء ۷۱ اثر ملي ايران و آثار طبيعي كشور به شمار مي رود كه خودبه خود متعلق به همه ملت است و تنها اختصاص به يک منطقه و شهرستان ندارد.

وي با بيان اينكه ميراث طبيعي، ميراث بشريت است افزود: مساحت ولشت ۱۵ هكتار با عمق ۲۲ متر بوده و ۳٫۵ ميليون ليتر مكعب ظرفيت آب درياچه است و يكي از منحصربفرد ترين ذخاير آب شيرين كوهستاني محسوب می شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي چالوس تصريح كرد: به طور عمده درياچه هاي بالادست بر اثر عوارض زمين شناسي مانند آتشفشان يا لغزش ايجاد مي شود و اين درياچه نيز بر اثر عوارض زمين شناسي ايجاد شده است؛ تحريک عوارض زمين شناسي هم باعث از بين رفتن آن مي شود.

قمي با اشاره به اين كه دره هايي كه به صورت عميق در پايين دست درياچه ولشت ايجاده شده، اثر گسلي است تاكيد كرد: با توجه به اينكه بستر درياچه روي لايه هايي با شيب معكوس واقع شده، هرنوع انعكاسي در پايين دست در احجام آن پخش و تنش را معكوس مي كند.

وي با تاكيد بر مطالعه دقيق بر روي درياچه و اطراف آن جهت هرنوع فعاليت گفت: علاوه بر اينكه اين درياچه در مسير آزاد راه و همچنين در ارتفاعات منحصر به فرد البرز قرار دارد، يكي از درياچه هاي مرتفع ايران محسوب مي شود .

دكتراي زمين شناسي با بیان این که به جاي پرداختن به كارهاي معدني كه ريزش و رانش را به همراه دارد، می توان از مواهب گردشگري درياچه استفاده شود تصریح کرد: ولشت نقطه بالانس بسیاری از مواهب طبیعی اطراف خود است.

قمي با اشاره به این که بارش، رطوبت خاک و گياهان تاثیرات مستقیم بر روي خاكزي، هوازي و آبزي منطقه اطراف دریاچه دارد خاطرنشان کرد: در صورتي كه يكي از اين حلقه ها حذف شود ممكن است حلقه هاي بعدي هم از بين برود.

وي با ابراز نگراني از وضعيت درياچه گفت: با توجه به عكس هاي ماهواره اي كه در طول ۱۰۰ سال اخير از وضعیت ولشت گرفته شده است، تغييرات عمده ای در درياچه ديده مي شود و اگر مسئولان به این تغییرات توجه نکنند، نابودی این دریاچه حتمی است.

قمی در ادامه با بيان اينكه برداشت آب هاي زيرزميني در كشور باعث عميق تر شدن دره ها شده و عميق تر شدن دره در اين منطقه ممكن است باعث نفوذ بيشتر در بالادست شود افزود: نمي توان درياچه اي مانند ولشت را مجدد به وجود آورد اما مي توان كارخانه شن و ماسه را جاي ديگر ايجاد كرد.

این دكتراي زمين شناسي با اشاره به اينكه در راستاي ايجاد مجتمع شن و ماسه نيز هر معدن و کارخانه ای که كه بدون مطالعه احداث شود، تهديد است خاطرنشان کرد: يكي از اين تهديد ها پراكنش ريزگردها از پايين دست به بالادست است كه باعث كاهش فتوسنتز و كدورت آب هاي سطحي می شود.

http://mazandaran.isna.ir//Files/News/Image/13973/36159.jpg

ایسنا