کد خبر: 1474تاریخ انتشار : ۱۳:۳۲:۰۱ - یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

«نکا» میزبان جشنواره ملي «تمشک جنگلي» ايران

شهرستان نكا در شرق مازندران داراي ظرفيت‌هاي بي‌نظيري است كه اين شهرستان را متمايز ساخته است؛ وجود دريا، جنگل، كشاورزي، صنايع و گردشگري از اين شهرستان، شهري با توانمندي بالا ساخته است كه شهرداري نكا با در نظر گرفتن همه اين ظرفيت‌ها، تمشك جنگلي نكا شهرت بالايي دارد و براي اولين بار جشنواره ملي تمشك […]

«نکا» میزبان جشنواره ملي «تمشک جنگلي» ايران

شهرستان نكا در شرق مازندران داراي ظرفيت‌هاي بي‌نظيري است كه اين شهرستان را متمايز ساخته است؛ وجود دريا، جنگل، كشاورزي، صنايع و گردشگري از اين شهرستان، شهري با توانمندي بالا ساخته است كه شهرداري نكا با در نظر گرفتن همه اين ظرفيت‌ها، تمشك جنگلي نكا شهرت بالايي دارد و براي اولين بار جشنواره ملي تمشك جنگلي ايران را برگزار مي‌كند .

به گزارش مازنی خبر و به نقل از روابط عمومی شهرداری نکا ، تمشک از جمله میوه‌های جنگلی است که با وجود تولید فراوان در جنگل‌های این شهرستان آنچنان که باید دیده نشده و شهرداری نکا به عنوان میزبان برگزاری این همایش سعی دارد تا ظرفیت‌های شهرستان نکا را در قالب این جشنواره به نمایش گذارد .

شهردار نکا عصر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام زمان برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره ملی تمشک جنگلی ایران در نکا از ۳۱ خردادماه لغایت ۲ تیرماه سال جاری به میزبانی نکا در شهرک شهید عباسپور برگزار می‌شود .

سیدمهدی احمدی اظهار کرد: برگزاری جشن‌های بومی و محلی، پخش زنده از صدا و سیما، بوم‌گردی، تعبیه المان شهری تمشک، اجرای موسیقی بومی و محلی، برپایی غرفه‌های صنایع دستی، نمایش دستاوردهای فرهنگ و اجتماعی سپاه، غرفه پیشگیری از آسیب اجتماعی، ویزیت رایگان و غیره از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده در این جشنواره است .

وی افزود: تجلیل از نخبگان، رونمایی از تمبر یادبود تمشک نکا، رونمایی از مربای تمشک و برندسازی در این بخش، از اهداف و برنامه‌های دیگر ما در این همایش است .

شهردار نکا همچنین با اعلام اینکه برآورد هزینه برای برگزاری این جشنواره ۱۰۰ میلیون تومان است؛ یادآور شد: هزینه این جشنواره از محل درآمد همین جشنواره است و از درآمدهای شهرداری هزینه نمی‌شود و سعی داریم تا تمشک، شناسنامه گردشگری نکا شود .

دکتراحمدی بیان داشت: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده سالانه یک‌هزار تن تمشک جنگلی در نکا جمع‌آوری می‌شود که تنها ۳۰ درصد آن قابل استفاده است و ۷۰ درصد از بین رفته و چون برداشت نمی‌شوند؛ از بین می‌روند .

وی گفت: با هماهنگی‌های انجام شده مقرر شد تا ۵۰ نفر با کاور و دستکش‌های مخصوص برای چیدن تمشک در سطح شهرستان با هماهنگی بخشداران به کارگیری شوند تا برداشت بهداشتی و مناسب داشته باشیم .

این مسؤول افزود : این جشنواره در قالب ۶۰ غرفه، با نمایش محصولات مختلف تولیدی از تمشک و صنایع دستی و تبلیغات مختلف از ۳۱ خرداد به مدت سه روز تا دوم تیرماه از ساعت ۹ صبح الی ۲۳ در شهرک شهید عباس‌پور نکا برپا می‌شود .

* نبود مرکز تفریحی و توریستی از مشکلات و معضلات فرهنگی نکا

شهردار نکا در ادامه سخنان خود نبود مرکز تفریحی و توریستی یکی از مشکلات و معضلات فرهنگی این شهر دانست و بیان داشت: برای توسعه در این بخش بودجه فرهنگی را افزایش داده و بودجه فرهنگی شهرداری نکا از ۱۵۰ میلیون تومان به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است .

دکتراحمدی خاطر نشان کرد: رویکرد ما در نکا یک رویکرد فرهنگی است و در این بخش تلاش مجدانه در دستور کار است .

وی همچنین نورپردازی و زیباسازی شهر را یکی از برنامه‌های جدی شهر نکا عنوان کرد و گفت: در این بخش و بهسازی و زیباسازی مبلمان شهری با قوت وارد عمل شده‌ایم که مبلمان خیابان علمیه نکا در حال اتمام است و سپس مبلمان‌شهری در محله قدیمی راه‌اهن نکا اجرایی می‌شود .

شهردار نکا با اشاره به ظرفیت‌های نکا یادآور شد: نکا دارای سه ظرفیت مهم جنگل، دریا و رودخانه است که کمتر شهری در مازندران این ظرفیت را دارا است که در این بخش طرح ساحل دریای مروارید نکا اجرایی شده و پارک جنگلی قرمرض هم، با امضای تفاهم‌نامه‌ای به شهرداری نکا واگذار شد که ظرفیت بسیاری برای درآمدزایی برای شهرداری و شهر نکا است .

دکتراحمدی افزود: رودخانه نکا هم ظرفیت مهم گردشگری است که در حال انعقاد قرارداد با آب منطقه‌ای برای بستر، دلتا و حریم رودخانه و ایجاد فضای مناسب برای گردشگری هستیم .

وی ترافیک را یکی از معضلات شهری نکا عنوان کرد و گفت: برای کاهش این ترافیک، پل ۳۰ متری آزادگان در حال ساخت است که ۳۰ میلیارد تومان برای پل و تملک زمین هزینه شده است و با اتمام آن در ۲۶ مرداد ماه امسال در روز ورود آزادگان افتتاح می‌شود و بخش مهمی از ترافیک شهری کاهش می‌یابد .