کد خبر: 15556تاریخ انتشار : 9:23:57 - پنج‌شنبه 2 جولای 2020

هشدار نماینده آمل درباره جولان دلالان در بازار محصولات کشاورزی

نماینده آمل در مجلس گفت: به دلیل عدم نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی و حتی بی‌تفاوتی نسبت به قیمت ها شاهد جولان دلالان و سودجویان در این بخش هستیم و چون کشاورزان دست خالی بوده و باید بدهی‌ها و اقساط خود را به مردم و بانک‌ها بپردازند، مجبورند محصول خود را پیش از کشت و […]

هشدار نماینده آمل درباره جولان دلالان در بازار محصولات کشاورزی

نماینده آمل در مجلس گفت: به دلیل عدم نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی و حتی بی‌تفاوتی نسبت به قیمت ها شاهد جولان دلالان و سودجویان در این بخش هستیم و چون کشاورزان دست خالی بوده و باید بدهی‌ها و اقساط خود را به مردم و بانک‌ها بپردازند، مجبورند محصول خود را پیش از کشت و به صورت عمده بفروشند.

رضا حاجی‌پور، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی درباره جولان دلالان در بازار محصولات کشاورزی، اظهار داشت: چون ما صنف قانونمندی در بخش کشاورزی نداریم، متاسفانه شاهد التهاب زیادی در بازار محصولات کشاورزی و قیمت‌های آن هستیم، در حالی که انجمن‌ها و اتحادیه‌های فعال در بخش کشاورزی می‌توانند زمینه کاهش این التهابات را به وجود آورند.

وی ادامه داد: اتحادیه‌ها و انجمن‌های بخش کشاورزی می‌توانند از حق و حقوق فعالان تولیدی این بخش حمایت کنند، اما متاسفانه شاهد چنین اتفاقی نیستیم.

نماینده مردم آمل در مجلس افزود: انجمن‌هایی که از دل کشاورزان باشند، وجود ندارد، در حالی که ما خانه کشاورز و خانه برنج را داریم، اما هنگامی که بحث قیمت‌گذاری به وجود می‌آید از ظرفیت فعالان تولیدی این بخش و آنهایی که با بدنه کشاورزی ارتباط مستقیم دارند، استفاده نکردیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: به دلیل عدم نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی و حتی بی‌تفاوتی نسبت به قیمت ها شاهد جولان دلالان و سودجویان در این بخش هستیم و چون کشاورزان دست خالی بوده و باید بدهی‌ها و اقساط خود را به مردم و بانک‌ها بپردازند، مجبورند محصول خود را پیش از کشت و به صورت عمده بفروشند.

نماینده مردم آمل در مجلس خاطرنشان کرد: دلالان با سوء‌استفاده از وضعیت آشفته و با توجه به نقدینگی بالایی که دارند محصولات را خریداری کرده و در انبارها دپو می‌کنند و وقتی قیمت‌ها بالا رفت، به بازار عرضه می‌کنند.

حاجی پور ادامه داد: قیمت تضمینی گندم وجود دارد و دولت آن را از کشاورزان خریداری می‌کند، ولی ما شاهد چنین رویه‌ای در بخش برنج نیستیم و کشاورزان فعال این بخش متضرر شده و آرامشی نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: اگر دولت بتواند کشت دوم برنج را بیمه کرده و قیمت تضمینی برای آن در نظر بگیرد، کشورمان از ناحیه واردات خودکفا خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: ای کاش در طول سالیان گذشته فکری برای کاهش واردات کشور برای برنج داشتیم که در وضعیت فعلی و از هم گسیختگی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا شاهد چنین فشاری در این زمینه نبودیم.