کد خبر: 15709تاریخ انتشار : 15:33:22 - یکشنبه 26 جولای 2020

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران: مرحوم سرحدی‌زاده از متدین‌ترین افراد جامعه کارگری بود

ماهنامه سراسری تکرار / مهرآسا جانعلی پور: دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: این روزها جامعه کارگری یکی از دلسوزترین، صادق ترین، زحمت‌کش ترین و متدین ترین نیروهای خود را از دست داد نصرالله دریابیگی در گفتگوی اختصاصی با تکرار اظهار داشت: مرحوم ابوالقاسم سرحدی زاده ۱۴ سال از دوران جوانی‌اش را در زندان رژیم […]

ماهنامه سراسری تکرار / مهرآسا جانعلی پور: دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: این روزها جامعه کارگری یکی از دلسوزترین، صادق ترین، زحمت‌کش ترین و متدین ترین نیروهای خود را از دست داد
نصرالله دریابیگی در گفتگوی اختصاصی با تکرار اظهار داشت: مرحوم ابوالقاسم سرحدی زاده ۱۴ سال از دوران جوانی‌اش را در زندان رژیم گذشته زیر شدیدترین شکنجه ها گذراند و به لحاظ ارتباطی که با شهید بهشتی داشت بعد از انقلاب، ریاست زندانها را بر عهده گرفت و بعد از آن سه دوره نماینده مردم تهران، رئیس کمیسیون کار مجلس و وزیر کار در دوران ریاست جمهوری مقام معظم رهبری بود.

* مرحوم سرحدی زاده، انسانی ساده اندیش بود

وی در ادامه به ویژگی‌های خاص مرحوم سرحدی زاده اشاره کرد و گفت: بنده نزدیک به چهل سال وی را می شناختم و ارادت قلبی داشتم . این مرحوم به حق حامی محرومین، مستضعفین و طبقات ضعیف جامعه بود. حقوق کارگران و استیفای حقوق حقه کارگران برایش مثل نماز واجب بود.
عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور با بیان اینکه سرحدی زاده انسانی ساده اندیش بود ، اظهار داشت: یکی از شاخص‌ترین و بارزترین ویژگی وی، استفساریه تاریخی‌اش در مورد قانون کار بود که حضرت امام(ره) به خاطر آن استفساریه و اختلافی که قانون کار بین مجلس و شورای نگهبان به وجود آورد، دستور دادند مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل گیرد یعنی دلیل تشکیل این مجمع، استفساریه تاریخی مرحوم سرحدی زاده بود.
نصرالله دریابیگی یادآور شد: سرحدی زاده، یکی از مؤسسین قانون کار در جمهوری اسلامی و بنیانگذار حزب اسلامی کار و نخستین دبیر کل آن و کسی بود که بُن کارگری را ابداع کرد و در زمان وزارتش به کارگران اهدا شد.

*ارتباطش با کارگران و قشر ضعیف، رابطه پدر و فرزندی بود

وی خلوص ، ساده زیستی و حجب و حیای مرحوم سرحدی زاده را مثال‌زدنی برشمرد و گفت: ارتباط مرحوم با قشر پایین دست و طبقات ضعیف و زحمتکش جامعه ارتباط پدر و فرزندی بود و اعتقاد داشت که کارگران باید بهترین زندگی را داشته باشند و نزدیک به هشت سال بیمار بود ولی یک‌جا ننشست و در همه جلسات حضور فعال داشت.
نصرالله دریابیگی افزود: کسانی که با وی ارتباط نزدیک داشتند می‌دانند که سرحدی زاده از دل و جان و با اخلاص به مردم و طبقات پایین عشق می ورزید و تمام هم و غمش این بود که مشکلات این قشر برطرف شود، یاد و نامش گرامی باد.

* جهش تولید یعنی شکوفایی اقتصاد

دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران در بخش دیگر از سخنانش به نامگذاری امسال با شعار جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مفهوم این شعار یعنی کار، تلاش، توجه به سربازان تولید، عدالت، دلگرمی دادن به کارگر و اهمیت دادن به کارآفرینی و کار.
وی با بیان اینکه جهش تولید یعنی شکوفایی اقتصاد و تشویق همه مردم به از استفاده محصولات و تولیدات خارجی که امکان تولید آن در داخل کشور مهیا است، اظهار داشت: توجه به کارگران، تولید کنندگان و اجرای عدالت اجتماعی جهش تولید را به دنبال دارد و امسال از این جهت مهم است که هم تحریم ها و هم بیماری نحس کرونا مشکلات زیادی را برای کارگران به وجود آورده است و بسیاری از کارگران کار خود را از دست دادند و امیدواریم فرمایشات امام گونه مقام معظم رهبری در قلب، روح و جسم جامعه بنشیند وباعث عزت جامعه شود.

* مقام معظم رهبری در فرمایشات خود از نگرانی کارگران ابراز نگرانی فرمودند

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور تصریح کرد: طی ۴۰ سال گذشته امسال نخستین سالی است که قبل از اسفندماه، شورای عالی کار به تجمیع افزایش حقوق نرسید هم بخاطر کرونا و هم به خاطر اینکه گروه کارفرما و گروه دولت مواردی را مطرح کردند که مورد تأیید جامعه کارگری قرار نگرفت و نتیجه‌ای حاصل نشد.
در نهایت نامه‌هایی از طریق نهادهای کارگری، دبیرهای اجرایی خانه کارگر، کانون‌های بازنشستگان و شخص آقای محجوب، دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس، اتحادیه پیشکسوتان، کانون بازنشستگان، کانون شوراها و انجمن‌های صنفی به مقامات مختلف از جمله مقام معظم رهبری و رئیس جمهورارسال و در هفته کارگر که در ایران به‌صورت مجازی برگزار گردید، مشکلات کارگران منعکس شد تا اینکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود از نگرانی کارگران ابراز نگرانی فرمودند و ابلاغ کردند و وزارت کار هم مجبور شد با توجه به اینکه به این موضوع اعتقاد هم داشتند، افزایش حقوق را اصلاح کنند.
رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته مازندران یادآور شد: طی جلساتی که با شریعتمداری وزیرتعاون، کار و امور اجتماعی داشتم وی اظهار نگرانی می‌کرد که خود ما هم از افزایش ۲۱درصدی نگران هستیم. تا اینکه جلسه برگزار شد و ۲۱ درصد به ۲۶ درصد افزایش پیدا کرد و در کنار آن حق مسکن و بن خواربار و مسائل جانبی هم بیشتر شد و تقریباً باعث خرسندی است ولی تا رسیدن به حد قانونی باز هم فاصله داریم.
عضو شورای عالی کارگران بازنشسته کشور با بیان اینکه کارگری که تازه مشغول کارمی شد حداقل دستمزدش با مصوبه دوم تقریبا دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است در حالی که سبد هزینه یک خانواده ۵نفره ۴میلیون و ۹۵۰ است، افزود: ولی باز هم دستشان درد نکند چراکه با این کار امید و آرامشی را به جامعه کارگری بخشیدند و این حاصل زحمات همه تشکلات کارگری به ویژه پیام امیدوارکننده رهبری و اعتقاد وزیر کار بود که در شورای عالی کار محقق شد.

* حدود ۷۰ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند

دریابیگی تصریح کرد: در بحث حقوق بازنشستگان نامه هایی از روز اول نوشته شد و طبق آن ما خواهان اجرای دو ماده ۱۱۱و ۹۶ قانون کار بودیم و در جلساتی که رسمی و غیر رسمی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم از درد و رنج کارگران و بازنشستگان گفتیم که در ایران از سه میلیون و ۵۰۰هزار نفر بازنشسته تأمین اجتماعی حدود ۷۰ درصد آن حداقل بگیر هستند و بازنشسته ای که ۳۰ سال کار کرد چگونه می تواند خانواده خود را با حقوق یک میلیون و ششصد هزار تومان اداره کند.
در نهایت تفاهم شد برای حداقل‌ها ۲۶ درصد و برای سایر سطوح ۱۵ درصد به اضافه ۱۶۶ هزارتومان در نظر گرفته شود .

*در فضای مجازی به دلسوزان جامعه کارگری توهین می شود

نصرالله دریابیگی در ادامه به بعضی ناملایمتی‌های دنیای مجازی اشاره کرد و گفت: امروز در فضای مجازی دستخوش حوادثی هستیم که به ظاهر دلنشین است ولی در شرایط جنگ نابرابر هستیم و یک عده در فضاهای مجازی با لحن توهین آمیز بسیاری از کسانی که در ۴۰سال گذشته برای نظام، انقلاب و تشکیلات کارگری زحمات فراوان کشیدند زیر سؤال می‌برند.
وی با بیان اینکه هر مساله ای در ایران مثل قانون بُن کارگری، قانون شوراها، بیمه بیکاری، الزام رایگان درمان تأمین اجتماعی، استقرار نهادهای کارگری را مدیون تلاش‌های کسانی هستیم که امروز به آنان توهین میشود ، افزود: اگر افرادی مثل سرحدی زاده ها و محجوب ها و خانه کارگر و بخش کارگری حزب جمهوری اسلامی نبود، این همه اتفاقات خوب رخ نمی‌داد.
وی توهین به بنیانگذاران تشکل‌های کارگری را محکوم کرد و گفت: چرا باید سرحدی زاده ها، ربیعی ها، کمالی ها، محجوب ها و کسانی که بنیانگذار بودند و این راه را برای جامعه کارگری هموار کردند، زیر شدیدترین بمباران تبلیغاتی به ناحق که مورد رضای خدا هم نیست،قرار بگیرند.
کسانی که انتقاد می کنند بگویند کجا برای کارگران خشتی روی هم گذاشتند ویا ساختمانی خریدند و یا در هفته کارگر پرچمی بلند کردند.

* جامعه کارگری ایران بدون سرحدی زاده ها زنده نیست

وی اضافه کرد: باید عنوان کنم همانطور که این انقلاب بدون نام امام(ره) در هیچ کجا نوشته نشده ، جامعه کارگری ایران نیز بدون سرحدی زاده ها زنده نیست .
خدارا شاکرم در تشکیلاتی کار می کنم که جز صداقت، کار، ایثار، خدمت به محرومان و جوانان ، آموزش به فرزندان کارگران در سایه ولایت چیز دیگری از آنها ندیدم و اگر حرفهایی که منتقدین می زنند حقیقت داشت یک لحظه هم نمی ماندم و انتظار دارم اشخاصی که از تشکیلات کارگری به جایی رسیدند در این مورد سکوت نکنند.

* جایگاه نمایندگان مجلس از هر جناحی که باشند قابل احترام است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مجلس اشاره کرد و افزود: مجلس عصاره مردم و در رأس امور است. یعنی فرهنگ، تمدن عصاره و پیکره یک جامعه است و جایگاه نمایندگان مجلس از هر جناحی که باشند قابل احترام است و این یعنی قلب تپنده جامعه اسلامی و انسانی.
تقسیم عادلانه ثروت و کوتاه شدن رابطه فقر و غنا، حمایت از کار، تولید، اشتغال و زندگی آبرومندانه مردم از ویژگی‌های یک مجلس دلسوز است و مجلس قوی قطعا دولت و وزرای قوی را با خود همراه کرده و از ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری می کند.

* راه اندازی بُن کارگری و کمک های غیر نقدی را پیشنهاد می‌کنم

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران تصریح کرد: یکی از راهکارهایی که من به نمایندگان مجلس پیشنهاد می کنم، راه اندازی بُن کارگری و کمک های غیر نقدی است که در قانون هم آمده است و کالاهایی مثل برنج، روغن، مرغ، گوشت، پنیر، شیر و کره که مورد استفاده روزانه جامعه کارگری و بازنشستگی است، با ارز چهار هزارتومانی تأمین شود و از طریق شرکت‌های تعاونی اتحادیه امکان توزیع شود.
وی در پایان گفت: یکی از مشکلات جامعه کارگری، خصوصی سازی است و این روزها واگذاری مخابرات به نگرانی ما تبدیل شده و نیروی کار از این وضع ناراحت هستند و اعتراض هم کردند . من به مجلس یازدهم خوشبین هستم وامیدوارم نمایندگان مجلس پیگیر مشکلات این کارگران باشند.