کد خبر: 15721تاریخ انتشار : ۱۶:۰۳:۴۰ - یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹

شهردار قائم شهر تاکید کرد: اجرای پروژه های شهری با ضریب بالای فنی و مهندسی

ماهنامه سراسری تکرار / مهتاب مظفری سوادکوهی: عباس صالح زاده شهردار قائم شهر که به رعایت اصول مهندسی در ایجاد زیرساختهای توسعه ای و اجرای طرحهای بنیادین شهرت دارد. علی رغم حواشیه متعددی که برخی رسانه ها در خصوص عملکرد این شهردار جوان ساخته اند ، صالح زاده با قدرت پیش می رود و جز […]

شهردار قائم شهر تاکید کرد: اجرای پروژه های شهری با ضریب بالای فنی و مهندسی

ماهنامه سراسری تکرار / مهتاب مظفری سوادکوهی: عباس صالح زاده شهردار قائم شهر که به رعایت اصول مهندسی در ایجاد زیرساختهای توسعه ای و اجرای طرحهای بنیادین شهرت دارد.

علی رغم حواشیه متعددی که برخی رسانه ها در خصوص عملکرد این شهردار جوان ساخته اند ، صالح زاده با قدرت پیش می رود و جز به اجرای دقیق و اصولی پروژه ها به چیز دیگری فکر نمی کند. شاید به زیر آب نرفتن تقاطع غیر هم سطح میدان امام و حتی زیرگذر در حال احداث مسجدالرسول ، در بارانهای سیل آسای چند روز پیش ، خود موید این واقعیت باشد.
در حالیکه تقاطع غیر هم سطح الغدیر ، بعد از هر بار بارندگی شدید دچار آب گرفتگی می شود و زیرگذر منطقه کوچکسرا نیز ، تا سقف زیر آب فرو می رود و این ماجرا هر از چند گاه تکرار می شود.
شهردار قائم شهر در حاشیه بازدید اخیر خود از اجرای زیرگذر کوچکسرا به ماهنامه سراسری تکرار گفت:
متاسفانه در اجرای تقاطع غیر هم سطح الغدیر قائم شهر ، کانال کلافی احداث شد که امروز نشست کرده و کار انتقال آب را به خوبی انجام نمی دهد. اما در این دوره از شورا طراحیهای لازم انجام شده و با بستن قرارداد ، کار احداث کانالی به طول ۳۰۰ متر نیز آغاز شده است. تا با انتقال آبهای سطحی این تقاطع به رودخانه تلار ، از آب گرفتگی این معبر جلوگیری شود. برای زیرگذر کوچکسرا هم برنامه هایی داریم که انشاله به زودی آغاز خواهیم کرد.

زیرگذر کوچکسرا ایمن در مقابل هر نوع آب گرفتگی
برای زیرگذر قدیمی هم برنامه داریم

عباس صالح زاده در خصوص مشخصات فنی زیرگذر مسجدالرسول اظهار کرد: این پروژه دو قسمت شمالی و جنوبی قائم شهر را به هم وصل می کند. با توجه به اینکه زیرگذر قدیمی کوچکسرا در خیابان بسیج و در سال ۱۳۸۰ احداث شده بود ، و به عنوان یک محور قادر به رفع نیاز منطقه و حل مشکلات ترافیکی نبود ، زیرگذر مسجدالرسول طراحی شد ، تا علاوه بر کاهش بار ترافیکی ، موجبات توسعه منطقه کوچکسرا را فراهم آورد.
با تکمیل این زیرگذر، امکاناتی از قبیل اورژانس و آتش نشانی و … در این محل استقرار خواهند یافت.
وی در ادامه افزود: اولین کاری که برای این محور در نظر گرفتیم ، احداث کانال انتقال آب به رودخانه سیاهرود بود. ۱۲۰۰ متر کانال ظرف دو سه ماه اجرا شد که به موجب آن بارندگی های شدید چند روز گذشته ، نتوانست موجب آب گرفتگی در این زیرگذر شود و در بدترین شرایط جوی ، پیمانکاران ما مشغول بتن ریزی در محل بودند!
برخی ادعا کردند این زیرگذر به دلیل مخلوط کف کار و چاههای موجود دچار آب گرفتگی نشد! در حالیکه در سیل اخیر میلیونها لیتر آب وارد این زیرگذر شد که حتی یک لیتر آن هم در کف پروژه جمع نشد و همه به کانالهای انتقال آب سرازیر شدند. حتی آبهایی که از زیرگذر قدیمی سرریز می کرد ، توسط همین کانالهای به رودخانه سیاهرود ریخته شدند. چاههای حفر شده در این طرح ۱۲ متری هستند و حتی اگر ۱۰ چاه هم در اینجا حفر می شد ، قادر به تخلیه این حجم آب نبودند. کانالی که در زیرگذر قدیمی کوچکسرا احداث شد ، حتی جوابگوی دبی آب خودش هم نیست ، چه برسد که آبهای سطحی خیابانهای مجاور را هدایت کند. اما شهرداری قائم شهر در نظر دارد تا پایان سال جاری کانال زیرگذر قدیمی کوچکسرا را هم وصل کند تا مشکل آب گرفتگی ان برای همیشه حل شود.
لازم به ذکر است زمینهای پایین دست مثل مهمان سرا ، فتح المبین ، شرافت و ظرافت در حال بازسازی و آسفالت هستند و کانال بالا دستی آنها هم احداث شده و دیگر دچار آب گرفتگی نمی شود.
وی در ادامه اظهار داشت: شش شرکت تاسیساتی در این پروژه وجود داشت که با همکاری تمام دستگاههای مربوط ، و تلاش شبانه روزی پرسنل شهرداری ، جابه جایی آنها به سرعت و در طول یک ماه انجام شد. این یک زیرگذر معمولی نیست. طول آن به ۳۰۰ متر می رسد. و امیدواریم تا ۵۰ سال آینده یک طرح ماندگار باشد.

صرفه جویی در هزینه ها
اجرای پروژه های مشابه ، با چند برابر قیمت در شهرهای دیگر استان

پیش بینی ما برای اجرای دو زیرگذر شانزده متری اول به دوم و زیرگذر مسجدالرسول حدود ۱۲ میلیارد تومان است. در حالیکه طرحهای مشابه این زیرگذر در شهرهای دیگر مازندران ، با صرف هزینه های بسیار بالاتری اجرا شده است.
به عنوان مثال اداره راه برای اجرای پروژه زیرگذر شهید مهدوی درخواست ۳۰ میلیارد تومان اعتبار کرده !

شهرداری قائم شهر اگرچه با افزایش سرسام آور مصالح ساختمانی و میله گرد مواجه شد ، اما تلاش می کنیم با نظارت دقیق بر هزینه ها و تامین شن و ماسه و خرید به موقع میله گرد تا سه ماه آینده این طرح به بهره برداری برسد.
صالح زاده در خصوص اولویت بخشی به اجرای زیرگذر کوچکسرا اذعان کرد: ما چهار زیرگذر برای قائم شهر تعریف کردیم. زیرگذر مسجدالرسول ، شانرده متری ، دخانیات و قائم محله.
برای زیرگذرهای دخانیات و قائم محله ، مکاتبات لازم با راه آهن شمال انجام شد و حدود ۱۸ میلیارد تومان برای اجرای آنها قرارداد بسته شد. اجرای باکس زیرگذر و تایید نهایی این دو زیرگذر باید توسط اداره راه آهن انجام شود. به دلیل آنکه در آینده قرار است راه آهن به صورت دو خط موازی در قائم شهر اجرا شود ، ما این دو طرح را به صورت پل روگذر طراحی کردیم نه زیرگذر.
که کار بسیار سنگینی است و نیاز به کاشتن شمع و استفاده از بتن مسلح دارد. از طرفی راه آهن قدرت اجرای باکسها را ندارد.
طبق رایزنی هایی که با نمایندگان جدید داشتیم قرار شد ، باکس راه آهن از طریق آنها تامین شود و ما ابتدا روگذر قائم محله و سپس دخانیات را اجرا خواهیم کرد.
اما پروژه مسجدالرسول صفر تا صدش بر عهده شهرداری بود و همه کارهای مقدماتی آن انجام شده بود. ما نمی توانستیم پروژه شانزده متری را اول شروع کنیم. چون ورودی میدان امام بسته می شد و پلیس راهور هم به دلیل مسائل ترافیکی ، اجازه بستن همزمان دو مسیر را نمی داد. اما زیرگذر مسجدالرسول ، کلیه مجوزهای لازم را کسب کرده بود و با اجرای آن ترافیک منطقه قابل مدیریت است. در نتیجه استارت کار زده شد.

رودخانه های قائم شهر ظرفیتی بزرگ برای رونق صنعت گردشگری

عباس صالح زاده در رابطه با بازگشایی حریم سیاهرود نیز به خبرنگار ما گفت: رودخانه های شهرستان قائم شهر یک ظرفیت خوب برای اجرای طرحهای گردشگری است و بازگشایی حریم رودخانه سیاهرود یکی از مهمترین دغدغه های شهرداری و مردمی است که در حریم آن زندگی می کنند. با اجرای این طرح علاوه بر توسعه و ایجاد اشتغال در منطقه ، زیرساختهای گردشگری و تفریحات سالم برای شهروندان و مسافران نیز فراهم می شود.
بازگشایی این مسیر از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و شهرداری قائم شهر با احداث زمین ورزشی و مجتمع های تفریحی و ورزشی ، موفق شد گام بلندی در راستای توسعه این منطقه بردارد.
امروز ما شاهدیم که اداره های مختلفی چون دادگستری ، پلیس راهور ، تاکسیرانی شهرداری به این محل انتقال یافتند و مردم منطقه نیز نسبت به نوسازی منازل خود اقدام کردند.
وی در ادامه تاکید کرد: در شورای دوره پنجم ، بازگشایی زمینهای بالادست رودخانه سیاهرود ، حدفاصل سه راه پل درویش یا سمنا دشت تا پل خیابان کارگر آغاز شد. متاسفانه عده ای از شهرندان به دلیل عدم آگاهی یا سوء استفاده ، ساخت و سازهای غیر مجازی در این مسیر انجام داده بودند که با همکاری دادستانی و رییس دادگستری و شورای اسلامی بازگشایی و در حال پیشروی است.
حریم و معبر ۱۵ متری ضلع شرقی رودخانه سیاهرود ظرف مدت ۵ ماه به طول ۵۰۰ متر و با عمق ۱۵ متر جمعاً به مساحت ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع بازگشایی گردید. بازگشایی این معبر ، مطابق طرح تفصیلی و خط پروژه مصوبه کمیسیون ماده ۵ استان و بر اساس مصوبات شورای اسلامی دوره پنجم شهر قائمشهر با هزینه‌های ناشی از صدور پروانه ، جرائم ماده ۱۰۰ و دیوارکشی تفکیک و تغییر کاربری تهاتر گردید.
همچنین لایروبی رودخانه آغاز شد. در گذشته دهنه این رودخانه از ۴ تا ۵ متر هم تجاوز نمی کرد. اما امروز بیش از ۲۴ متر خط پروژه داریم و عملیات نظافت و پاکسازی رودخانه سیاهرود با ماشین آلات شهرداری شهرداری در حال انجام است.

برخورد قانونی با متخلفان ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه

با متولی امامزاده اسماعیل و اداره اوقاف هم رایزنی های لازم انجام شد ، تا این محور هم بازگشایی شود. در آینده نزدیک این منطقه مجهز به سیل بند ، جدول و فضاهای متنوع گردشگری خواهد شد. کسانی که در مسیر زندگی می کنند تسهیلات تعریض و بازگشایی دریافت خواهند نمود. در فاز دوم شهرداری قائم شهر اقدام به تملک اراضی خواهد کرد و کسانی که به حریم رودخانه تجاوز کرده اند یا قصد همکاری با شهرداری ندارند ، در کمیسیون ماده صد حکم تخریب خواهند گرفت. شهرداری قائم شهر برای حفظ منافع عمومی مردم و جلوگیری از خطر سیل با هیچ کس تعارف ندارد.
اولین کسانی که در اجرای این طرح ذینفع می شوند ، ساکنین منطقه هستند. چون با اجرای این پروژه ، زمینهای آنها شامل ارزش افزوده خواهد شد.

پارک جنگلی تلار قائم شهر دیدنی تر از همیشه!

شهردار قائم شهر احداث و تجهیز پارک جنگلی تلار را یکی از بزرگترین طرحهای گردشگری شهرداری در سالهای اخیر دانست و تصریح کرد: عملیات اجرایی پارک چنگلی تلار از سال گذشته آغاز شد و با حمایت استانداری ، منابع طبیعی فرماندار ، امام جمعه و سایر دستگاههای اجرایی ، این مجموعه گردشگری و تفریحی و توریستی که از امکانات اقامتی برخوردار است ، در پارک چنگلی تلار راه اندازی شد. ساخت ۳۰۰ پله طبیعت در مکانی که سابقن محل دپوی زباله شهرستان بود ، یکی از زیباترین کارهایی است که در این طرح انجام شده. احداث ۱۵ مجموعه عرضه محصولات غذایی اعم از رستوان ، فست فود ، کافی شاپ ، نان سنتی ، کباب خوری ها و …. شبیه خیابان ۳۰ تیر تهران ، از جمله مواردی بود که برای تامین نیازهای اولیه گردشگران و تکمیل این پروژه احساس می شد.
با راه اندازی این مراکز علاوه بر ایجاد فضای مفرح و شاد برای مسافران ، به اشتغال و رونق کسب و کار در پارک جنگلی کمک زیادی می شود. کلبه های احداث شده در این پارک نیز همه چوبی هستند و با محیط زیست آن همخوانی دارند.

هیچ درختی را قطع نکردیم!

۲۲ مجموعه شب اقامتی نیز برای مسافران تعبیه شده که مسافران می توانند ، شبها در آن اقامت داشته باشند. این واحدها ۴۰ تا ۹۰ متری به صورت دو طبقه یا دوبلکس ساخته شده. ضمن اینکه تلاش کردیم هیچ درختی قطع نشود و در برخی موارد درختان و سرشاخه ها از وسط سقف این واحدها رد شده اند.
این کلبه ها مجهز به آشپزخانه ، دوش آب گرم ، گاز و سایر امکانات اقامتی هستند و سرویس بهداشتی نیز در خارج از واحدها تعبیه شده. برای احداث این کلبه ها در سال گذشته ، حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون از واحدهای یک طبقه تا واحدهای دوبلکس ، هزینه شده است.

  1. حسین افتری گفت:

    باسلام خدمت بزرگمردقائمشهری شهردارسازندگی مهندس عباس صالح زاده که باهمت والای خودش پروژهای بزرگی رابه ثمر رسان ماقائمشهریها به خود میبالیم که مهندس صالح زاده شهردار ماست مهندس چیزی نخواهد گذشت که قائمشهر راشهرتوریستی وگردشگری خواهد کرد دست مریضا به این همه بزرگی ومنش سازندگی احسنت .!🎯