کد خبر: 15853تاریخ انتشار : 15:31:20 - چهارشنبه 5 آگوست 2020

بیماران بدحال کرونا در بیمارستان‌ها افزایش یافته‌

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی سی یو هستند، بیشتر شده، به همین علت با کمبود تخت آی سی یو در کشور مواجه هستیم. علیرضا سلیمی در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه افزود: الگوی مراجعه به بیمارستان‌ها تغییر […]

بیماران بدحال کرونا در بیمارستان‌ها افزایش یافته‌

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی سی یو هستند، بیشتر شده، به همین علت با کمبود تخت آی سی یو در کشور مواجه هستیم.

علیرضا سلیمی در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه افزود: الگوی مراجعه به بیمارستان‌ها تغییر کرده است در اسفند با توجه به اینکه علم کمتری هم نسبت به کرونا وجود داشت مراجعان عمومی مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها بیشتر بودند، اما اکنون افرادی که به بیمارستان مراجعه می‌کند عموما افراد بد حال هستند که به تحت ویژه نیاز دارند به همین علت با کمبود تخت مراقبت ویژه مواجه هستیم.

وی ادامه داد: تعداد تخت‌های آی سی یو در کشور را بر پایه یک زندگی عادی و نیاز‌های عادی دیده بودیم، اما اکنون شرایط فرق کرده و سخت‌تر شده است و این تعداد نیرو و وسایل جوابگو نیست. تا این لحظه همکاران ما بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در ایران هیچ گزینشنی برای پذیرش بیماران در آی سی یو‌ها انجام نداده اند، البته به طور طبیعی تعداد بیماران بدحال سالمند و افرادی که بیماری زمینه‌ای داشته اند بیشتر است.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: لحظات سختی را برای تصمیم گیری خالی کردن تخت‌های آی سی یو و انتخاب بیماران جدید سپری می‌کنیم، به حال باید این بخش‌ها را مدیریت کنیم یکی از کمبود‌هایی که اکنون جدی است، مشکل کمبود نیروی انسانی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه جدی است و این کمبود اعم از پرستار و پیراپزشکان بیشتر است و این نیرو‌ها خسته و فروسوده شده اند، خستگی ایمنی بدن را پایین می‌آورد و امکان ابتلا به بیماری با وجود وسایل محافظت شخصی بیشتر می‌شود.

سلیمی تاکید کرد: اولین کمبود در بخش‌های آی سی یو کمبود نیروی انسانی است و بعد از مشکلات تاخیر در پرداخت معوقات کادر درمانی است که ماه‌ها به تعویق افتاده است و توجه به رفاهیات و پرداخت به موقع معوقات در این شرایط بسیار مهم است.