کد خبر: 16074تاریخ انتشار : 16:43:53 - سه‌شنبه 18 آگوست 2020

فرماندار قائمشهر تاکید کرد: حفاظت از جان عزاداران حسینی در الویت برنامه های محرم امسال

مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: در آستانه فرا رسیدن ایام عزاداری ماه محرم ، فرماندار قائم شهر در نشست اطلاع رسانی اصحاب رسانه و در جمع خبرنگاران گفت: ویژگیهای بی نظیر امام حسین (ع) بر هیچکس پوشیده نیست. اگر قیام امام حسین نبود ، دین اسلام تکمیل نمی شد یحیی یوسف پور با اشاره […]

فرماندار قائمشهر تاکید کرد: حفاظت از جان عزاداران حسینی در الویت برنامه های محرم امسال

مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: در آستانه فرا رسیدن ایام عزاداری ماه محرم ، فرماندار قائم شهر در نشست اطلاع رسانی اصحاب رسانه و در جمع خبرنگاران گفت: ویژگیهای بی نظیر امام حسین (ع) بر هیچکس پوشیده نیست.

اگر قیام امام حسین نبود ، دین اسلام تکمیل نمی شد

یحیی یوسف پور با اشاره به شرایط کرونایی امسال و تاثیرات آن در عزاداری ماه محرم ، از تنظیم ضوابط دقیق و پروتکلهای سختگیرانه بهداشتی در ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر داد و افزود:
تامین سلامت مردم و حفاظت از جان عزاداران حسینی در الویت برنامه های امسال ماه محرم قرار دارد. شهرستان قائم شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و رسانه ها ، هیئت های عزاداری و عزاداران پر شور حسینی ، باید به ما در برقراری نظم و امنیت آیین های عزاداری و رعایت پروتکل های بهداشتی کمک کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: دو تیم نظارت مرکزی ، متشکل از نیروی انتظامی ، اداره ارشاد ، دادستانی و شبکه بهداشت در استان و شهرستانها تشکیل می شود که وظیفه نظارت مستقیم و ضمانت اجرایی صحیح برنامه های محرم را بر عهده دارند.

نذورات ، باید به سمت کمکهای مومنانه هدایت شوند

مدیر اداره تبلیغات اسلامی قائم شهر نیز در ادامه این نشست گفت : حضور مردم در ایام عزاداری امام حسین (ع) از روی اعتقاد و احساس و عاطفه است و به سفارش هیچ نهاد یا ارگان دولتی انجام نمی شود. حجت الاسلام والمسلمین ، داوود چمانی با بیان اینکه همه هیئتهای مذهبی ، مساجد و تکایا می توانند با رعایت محدودیتهای تعیین شده مراسم عزاداری برگزار کنند، افزود: اولویت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در فضاهای باز است و کسانی که می خواهند در فضای بسته این مراسم را برگزار کنند ، باید از اداره تبلیغات اسلامی مجوز گرفته و کلیه پروتکلهای بهداشتی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی ، استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده را رعایت کنند. وی انجام هر گونه دسته روی و حرکت هیئت های مذهبی از یک محله به محله دیگر را ممنوع دانست و گفت: استفاده از طبل و سنج ، برپایی ایستگاههای صلواتی و پذیرایی از عزاداران حسینی ممنوع است و هیئتهای زنجیرزنی باید به هر فرد یک زنجیر بدهند که تا آخر ایام عزاداری دست خودشان باشد.
حفظ بهداشت محیط و تهیه اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده بر عهده هیئتهای مذهبی است و هر هیئتی باید یک همیار سلامت داشته باشد.
حجت الاسلام چمانی در خصوص ادای نذورات ماه محرم اظهار کرد: نذورات یا عام هستند و یا خاص.
نذوراتی که عام هستند ، می توانند در قالب رزمایش کمکهای مومنانه در اختیار نیازمندان قرار بگیرند و آنها که نذر خاص دارند می توانند با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی نسبت به طبخ و بسته بندی غذا اقدام نمایند. البته بهتر اینست که کلیه نذورات به سمت کمکهای مومنانه هدایت شوند.
وی همچنین یادآور شد: مراسم شیرخوارگان حسینی که همزمان با سراسر کشور در قائم شهر اجرا می شد ، امسال برگزار نمی گردد و همه این تدابیر برای حفظ سلامتی عزاداران امام حسین است تا علاوه بر شور حسینی شعور حسینی نیز در جامعه جاری شود.