کد خبر: 1709تاریخ انتشار : ۹:۳۳:۱۸ - پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

مرداب هسل به طبیعت گردی تان معنایی تازه می بخشد +‌عکس

مازنی خبر :‌ امروز می خواهیم از مراب هسل بگوییم جاذبه ای با رنگ و بویی متمایز که با طبیعت زیبای اطرافش گردشگران بسیاری دارد، دیجی چارتر را معیت کنید تا با مرداب هسل زیادتر آشنا گردید.     برای دیدن مرداب هسل باید راهی چالوس شوید و دل به عمق جنگل های انبوهش بزنید. […]

مرداب هسل به طبیعت گردی تان معنایی تازه می بخشد +‌عکس

مازنی خبر :‌ امروز می خواهیم از مراب هسل بگوییم جاذبه ای با رنگ و بویی متمایز که با طبیعت زیبای اطرافش گردشگران بسیاری دارد، دیجی چارتر را معیت کنید تا با مرداب هسل زیادتر آشنا گردید.

 

مرداب هسل به طبیعت گردی‌تان معنایی تازه می‌بخشد

 

برای دیدن مرداب هسل باید راهی چالوس شوید و دل به عمق جنگل های انبوهش بزنید. جایی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غربی مرزن آباد جنگل سرسبز و باطراوت مشل موزی قرار گرفته که در دل خود مردابی را جای داده، مردابی که در هر فصلی طبیعت و ظاهری متمایز دارد و دیدنش هیچگاه تکراری نمی توان. این منحصرا خود مرداب نیست که زیبا و دل فریب هست مسیر رسیدن به آن هم داستان دیگری دارد و پر هست از جاذبه های رویایی، خیال انگیز و جادویی. همین که پا به محوطه اطراف مرداب می گذارید صدای جانوران اطراف یکصدا و هماهنگ به گوش می رسد صدایی که لحظه ای خاموش نمی توان و فضای جنگل و مرداب را دلنشین تر و شیرین تر کرده هست.

بر روی مرداب جلبک هایی هست که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می گردند و مرداب را به نحو زمردی درخشان و گرانبها در می آورند، به محض به پایان رسیدن تابستان اندک اندک به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهد و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می کنند، رنگی که در سازگاری کامل با درختان اطراف هست و مناظری سحرانگیز و جادویی را رقم می زند. پاییز یکی از خوب ترین زمان ها برای دیدن این مرداب هست، در کنار مرداب اقتدار عجیبی منتظر شماست انگار طبیعت دست به کار شده و برای خلق این همه زیبایی قدرتی جادویی را به کار بره هست، در این فصل رنگین کمان رنگ ها مناظری شاعرانه و سحرانگیزی را به وجود آورده اند که مدت ها شما را غرق تماشا می کنند.

هسل به معنای آب راکد هست و در کنار روستای طلاجو شهرستان چالوس قرار دارد، جاده ای که در مجاورت این مرداب درست شده اندکی از تعداد جانورانی نظیر لاک پشت ها و وزغ های آن کم کرده هست. در گذشته ظرفیت آب این مرداب زیادتر بود و در برخی از قسمت ها حتی از ۱۵ متر هم زیادتر بود. حدود ۵۰ پارسال چندین و چند خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می کردند اما آنان محل زندگی خود را عوض کردند تا اطراف این مرداب بکر تر از گذشته گردد. در تهران تورهای یک روزه بسیاری هست که توان دارید با آنان خودتان را به طبیعت زیبای اطراف این مرداب برسانید و روزی خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

Image result for ‫مرداب هسل‬‎