کد خبر: 17572تاریخ انتشار : 17:33:16 - جمعه 15 ژانویه 2021

اسماعیلی عضو شورای شهر قائم شهر در گفتگو با مازنی خبر: لزوم ایجاد زیرساختهای اشتغال و کارآفرینی بیش از پیش احساس می شود/ توجه به مناطق محروم و کم برخوردار محور اصلی توسعه شهری است/ با برخی طرح های شهرداری صد در صد موافق و با برخی نیز مخالفم/ برای شرکت در دوره بعدی انتخابات هنوز تصمیم نگرفته ام!

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قائم شهر ، شورای دوره پنجم شهر قائم شهر را یک شورای جوان و کاملا تخصصی معرفی نمود. احسان اسماعیلی نجار در گفتگوی اختصاصی با «مازنی خبر» ، اعضای شورای شهر قائم شهر را از چهره های برجسته و شناخته شده شهر […]

اسماعیلی عضو شورای شهر قائم شهر در گفتگو با مازنی خبر: لزوم ایجاد زیرساختهای اشتغال و کارآفرینی بیش از پیش احساس می شود/ توجه به مناطق محروم و کم برخوردار محور اصلی توسعه شهری است/ با برخی طرح های شهرداری صد در صد موافق و با برخی نیز مخالفم/ برای شرکت در دوره بعدی انتخابات هنوز تصمیم نگرفته ام!

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قائم شهر ، شورای دوره پنجم شهر قائم شهر را یک شورای جوان و کاملا تخصصی معرفی نمود.

احسان اسماعیلی نجار در گفتگوی اختصاصی با «مازنی خبر» ، اعضای شورای شهر قائم شهر را از چهره های برجسته و شناخته شده شهر معرفی نمود.

وی اظهار داشت: در شورای دوره پنجم برخی از کمیسیونهای تخصصی از جمله کمیسیون عمران و ترافیک ، ادغام شدند و متاسفانه ریاست کمیسیون عمران به بنده به عنوان تنها تحصیل کرده رشته عمران در شورا ، واگذار نشد. البته ساختار و عملکرد کمیسیون عمران در شورا با کمیسیون عمران در مجلس قدری متفاوت است. بدین نحو که لوایح و طرحهای پیشنهادی از سوی شهرداری در کمیسیون عمران مورد بررسی قرار می گیرد و پس از شناسایی کاستی ها و رفع ابهامات اصلاح و مصوب می گردد.

قائل به جوسازی های رسانه ای در رابطه با طرح جامع شهری نیستم

اسماعیلی در خصوص بازنگری طرح جامع شهری اظهار داشت: متاسفانه اخیرا ، جوسازی های رسانه ای در رابطه با طرح جامع شهری انجام شده که شخصا به هیچ کدام از آنها قائل نیستم . بنده بند به بند طرح جامع شهری قائم شهر را مورد مطالعه و بررسی قرار داده ، معتقدم بسیاری از آیتم های شهری در این طرح لحاظ نشده و تغییر کاربری های غیر مجاز بسیاری در آن دیده می شود.  توسعه شهری قائم شهر ، با توجه به شهر شدن ارطه و موانعی که در شمال و جنوب شهرستان وجود دارد ، امکان پذیر نیست.
از سمت جنوب به دلیل وجود راه آهن و آزاد راه هفت تن به سمسکنده ، از سمت غرب با محدود شدن به رودخانه تلار و منطقه بالاتجن ، امکان توسعه قائم شهر به صفر می رسد.
بخشی از پوسته سمت راست و تمام اراضی موجود در سمت چپ جاده نظامی و پارک جنگلی تلار به منطقه شهری اضافه شده که این موضوع به نفع مردم قائم شهر است.
علاوه بر اینها شهرداری و شورا ، اجازه برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه را ندارند ، اما برداشت بی رویه توسط ارگانهای دیگر به صورت مستمر دیده می شود.

توجه به مناطق محروم و کم برخوردار محور اصلی توسعه شهری

وی در ادامه یادآور شد: قائم شهر ، یک شهر تک هسته است که تمام مراکز تجاری و اداری آن در مرکز شهر متمرکز شده است.
در اصول توسعه شهری ، ابتدا باید به مناطق محروم و کم برخوردار توجه شود و محل تقاطع رینگهای داخلی با معابر اصلی شهری به عنوان محورهای مهم توسعه شهری در اولویت قرار بگیرند. مثل رینگ داخلی قائم شهر که از میدان امام خمینی (ره) شروع شده و بعد از گذشتن از دنجی کلا ، منطقه کتی سر ، آب بندان سر و جمنان به خیابان ساری می رسد.
اما متاسفانه در طرح جامع شهری این موضوع در نظر گرفته نشده و مشاور طرح ، پوسته میدان طالقانی را به سمت میدان امام گسترش داده و هسته مرکزی شهر را به سمت غرب سوق داده است.

این عضو شورا توسعه حریم رودخانه تلار و سیاهرود را یکی از محورهای توسعه شهری قائم شهر عنوان نمود و افزود: مشابه اینکار در بوستان ملل ساری اتفاق افتاد و شهرداری ساری با صدور مجوز بلندمرتبه سازی و احداث مجتمع های تجاری و مراکز تفریحی و گردشگری در حاشیه رودخانه تجن ، علاوه بر توسعه ، زمینه رونق صنعت گردشگری در منطقه را نیز فراهم کرد.

کشاورزی و دامداری دو فاکتور مهم رشد درون زا در دوران پسا تحریم

احسان اسماعیلی نجار در گفتگو با مازنی خبر ، کشاورزی و دامداری را دو فاکتور مهم رشد منطقه ای و درون زا در دوران پسا تحریم دانست و تصریح کرد: با تعطیلی کارخانجات نساجی و گونی بافی قائم شهر این شهر از یک شهر صنعتی به شهر دست فروشی و مجتمع های تجاری تبدیل شد که با توجه به توان اقتصادی مردم و محل گذر بودن این شهر برای مسافران ، کمک چندانی به رفع بیکاری و حل مشکلات اقتصادی منطقه نمی کند.

وی ادامه داد: در نبود اقتصاد صنعتی ، باید به سمت اقتصاد کشاورزی و دامپروری حرکت کرد. در چشم انداز افق سال ۱۴۱۰ ، خدمات بازرگانی و گردشگری ، جایگزین اقتصاد صنعتی شده است.
با تقویت بسترهای گردشگری در قائم شهر می توان گامهای بلندی در راستای توسعه شهری برداشت و بازنگری طرح جامع شهری باید تا افق ۲۰ سال آینده و بر همین مبنا انجام شود.

اسماعیلی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق آخرین سرشماری در سال ۹۵ جمعیت شهرستان قائم شهر ۲۰۶ هزار نفر محاسبه شده است و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۱۰ و با توجه به مهاجرت های معکوسی که به وقوع پیوسته ، جمعیت آن به ۲۳۱ هزار نفر برسد.
جمعیت شاغل قائم شهر امروز ۵۵ هزار نفر است. اعم از اداری ، کارگری و مشاغل آزاد. اما در طرح جامع ۱۴۱۰ پیش بینی می شود جمعیت شاغل به ۱۰۰ هزار نفر برسد. پس لزوم ایجاد زیرساختهای اشتغال و کارآفرینی بیش از پیش احساس می شود.

قائم شهر ، شهری مملو از مجتمع های تجاری و بازرگانی

متاسفانه شهر قائم شهر مملو از مجتمع های تجاری و بازرگانی شده است که بیشتر از نیاز منطقه است و اغلب این مجتمع ها به جز طبقه هم کف ، خالی و بلااستفاده مانده اند یا به انبار تبدیل شده اند.

اسماعیلی ، محدوده شهری قائم شهر با احتساب شهرک یثرب را ۳ هزار و ۱۴ هکتار اعلام نمود و افزود: از این میزان ۹۴۸ هکتار مسکونی و ۱۰ درصد از مساحت مسکونی یعنی ۹۵ هکتار ، کاربری تجاری دارند که با توجه به جمعیت فعلی قائم شهر به هر نفر ۵۱ متر مربع فضای مسکونی می رسد.
طبق استانداردهای شورای عالی معماری و شهرسازی ، مساحت مورد نیاز برای سکونت هر فرد ۴۰ متر مربع است که نشان می دهد ما از استاندارد های ملی عقب نیستیم.

وی ادامه داد: بنا به چشم انداز طرح جامع شهری قائم شهر تا سال ۱۴۱۰ و با احتساب جمعیت آن سال ، حدود ۳۰ هکتار دیگر باید به سرانه مسکونی این شهر اضافه شود که با افزایش تراکم در ساخت و ساز و رواج بلندمرتبه سازی ، این هدف تامین خواهد گردید.
لازم به ذکر است که ما در زمینه واحدهای تجاری هم با کمبودی مواجه نیستیم. بلکه با ازدیاد بنا و سوله های تجاری روبرو هستیم.

اسماعیلی تصریح کرد: برای توسعه و بازسازی بافت فرسوده هم شهرداری با ارائه تسهیلات لازم از جمله تخفیف ۵۰ درصدی عوارض شهری برای صدور پروانه ، می تواند به مالکین منازل قدیمی و فرسوده کمک کند تا در روند بهسازی فضای شهری شرکت کنند.

سرانه فضای سبز قائم شهر هر نفر نیم متر مربع!

عضو کمیسیون عمران شورای شهر قائم شهر ، در خصوص سرانه فضای سبز قائم شهر نیز اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸/۱۰ هکتار فضای سبز اعم از پارک ولیعصر ، پارک سراج و پارکهای محله ای در انحصار شهرداری قائم شهر قرار دارد.
یعنی به هر نفر نیم متر مربع فضای سبز می رسد که از استانداردهای جهانی بسیار کمتر است. شورای عالی معماری و شهرسازی سرانه مطلوب فضای سبز برای هر شهروند را ۸ متر مربع اعلام کرده است. شهرستان قائم شهر برای رسیدن به سرانه سبز مطلوب نیاز به ۱۷۰ هکتار فضای سبز دارد که نسبت به سرانه موجود بسیار عقب است. شهرداری حتی اگر ۵۰ بوستان محله ای احداث کند باز هم به آمار مطلوب نمی رسد. برای رساندن فضای سبز موجود ۱۰ هکتاری به ۱۷۰ هکتار ، می توان طرح جامع شهری ، پارک جنگلی تلار را به محدوده شهری اضافه کرد تا این کمبود جبران شود.

با برخی طرح های شهرداری صد در صد موافق و با برخی نیز مخالفم

احسان اسماعیلی نجار ، در رابطه با طرحهای عمرانی شهرداری اذعان کرد: من با برخی از طرحهای عمرانی شهرداری صد در صد موافقم اما با برخی دیگر از طرحها نه. پارک جنگلی تلار و تبدیل آن به یک سایت گردشگری ، پروژه لندفیل و دفن بهداشتی زباله در جاده کیاکلا از جمله طرحهایی است که مورد حمایت و تایید همه جانبه شورا و بنده است.

نظر بنده بر این است در احداث زیرگذرها ، زیرگذر چهارراه جویبار و چمازکتی در اولویت قرار داشت. مشکل جابه جایی تاسیسات و اخذ مجوز از شرکت گاز در زیرگذر مسجدالرسول هم وجود داشت اما با این وجود شهردار احداث زیرگذر کوچکسرا را در اولویت قرار داد. روستای چمازکتی یکی از بزرگترین روستاهای قائم شهر است که متاسفانه خدمات شهری دریافت نمی کند و از طرفی در شریان ترافیکی جاده قائم شهر به جویبار قرار دارد که سالانه حوادث زیادی در آن روی می دهد. با احداث زیرگذر چمازکتی روند توسعه در غرب قائم شهر با سرعت بیشتری انجام می شد.
از طرفی دیگر برای احداث و راه اندازی زیرگذر دخانیات و قائم محله، راه آهن همکاری نکرد و باکس های ۸ متری لازم را در اختیار شهرداری نگذاشت. انتظار می رود همانطور که شهرداری باکسهای زیرگذر کوچکسرا را تامین کرد ، مسوولیت تامین باکس زیرگذر دخانیات و قائم محله را نیز برعهده بگیرد. دخانیات و قائم محله به عنوان مناطق کم برخوردار و محروم شهری باید در اولویت شهرداری قرار می گرفت. پس از آن شانزده متری و بعد کوچکسرا اجرا می شد.

مطمئنم به دلیل مسائل حقوقی ، پروژه عمارت ماندگار تا پایان شورای پنجم کلید نمی خورد

وی در رابطه با یکی از بزرگترین طرحهای عمرانی شهرداری یعنی عمارت ماندگار و تونل شهری قائم شهر افزود: مطمئنم طرح عمارت ماندگار و تونل شهری قائم شهر روی کاغذ باقی خواهد ماند.

احسان اسماعیلی در گفتگو با مازنی خبر افزود : این طرح فاقد مصوبه شورای ترافیک مازندران و شورای عالی معماری و شهرسازی است. این طرح همان طرحی است که قراردادش در سال ۹۵ و در دوره قبلی شورا ، تحت عنوان عمارت چهار دروازه با شرکت تچر بسته شده بود. عمارت چهار دروازه منتهی شد به نصب چند بنر برای انجام تبلیغات انتخاباتی در شورای دوره چهارم و هیچ گاه اجرایی نشد.
با روی کار آمدن شورای پنجم ، مخالفت اعضای شورا با اجرای این طرح آغاز شد و با ایراداتی که به نحوه بستن قرارداد با شرکت تچر وجود داشت ، این طرح اصلاح و به نام عمارت ماندگار تغییر نام پیدا کرد.

این عضو شورای شهر قائم شهر ادامه داد: بعد از بازبینی های انجام شده و تغییراتی که در بندهای قرارداد ایجاد شد ، شرکت تچر برای انجام کارهای مطالعاتی ادعای ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت از شهرداری کرد. در حالیکه عملا هیچ کاری انجام نداده بود. در قرارداد قبلی مقرر شده بود ، بعد از اجرای پروژه ، شهرداری فقط ۱۰ درصد سهم داشته باشد و مابقی به سرمایه گذار برسد. در حالیکه در قرارداد جدید ، سهم هرکدام از طرفین ، ۵۰ درصد تعیین شده است. در طرح قبلی ، فقط واحدهای تجاری ، فضای فرهنگی و تفریحی ، توریستی دیده شده بود اما در طرح جدید احداث دو تونل شهری هم به آن اضافه شده است. بعد از شهردار شدن آقای صالح زاده ، این پروژه با جدیت بیشتری در شورا مطرح شد. اما من مطمئنم به دلیل مسائل حقوقی ، این پروژه تا پایان شورای پنجم کلید نمی خورد.
میراث فرهنگی یکی از مخالفان سرسخت اجرای این پروژه است و معتقد است اجرای آن که باعث تخریب بافت قدیمی و سنتی بخش مرکزی قائم شهر می شود.

طرحهای مشارکتی در قائم شهر محکوم به شکست اند

تجربه نشان داده هر طرحی که در قائم شهر با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری انجام شده است ، با شکست مواجه می شود. سهم خواهی های رایج در این مسیر ، راه را برای پیشرفت پروژه ها می بندد و امنیت سرمایه گذاری را از بین می برد.

برای شرکت در دوره بعدی انتخابات هنوز تصمیم نگرفته ام!

عضو شورای اسلامی شهر قائم شهر در خاتمه اظهار داشت: در شهرستان قائم شهر بیش از ۳ هزار مهندس و نیروی متخصص وجود دارد که بسیاری از آنها برای شرکت در انتخابات شورا از من اصلح تر هستند. هر فردی که در انتخابات پیروز می شود ، در نتیجه فکر و تصمیم حداقل ۱۰ هزار شهروند قائم شهری وارد شورا می شود و مردم به اعتمادی که کرده اند دل می بندند و امیدوار هستند. رای دادن از روی احساس و روابط قومی قبیله ای در نهایت به ضرر مردم تمام می شود. لیستی که برای انتخابات شورا ارائه می شود ، باید بر مبنای تخصص و تعهد باشد نه روابط فامیلی و یا سفارشات سایرین . من برای شرکت در دوره بعدی انتخابات هنوز تصمیم نگرفته ام و امیدوارم هر کسی که به میدان رقابت می آید از اعضای فعلی متخصص تر و متعهد تر باشد.

https://static.cdn.asset.aparat.com/avt/12679945-4484-b.jpg