کد خبر: 23228تاریخ انتشار : 12:20:17 - دوشنبه 7 نوامبر 2022

خیز مازندران برای تسخیر بازارهای صادراتی منطقه خزر

مدیرکل هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری مازندران با اشاره به ارزش ۱۴۰ میلیون دلاری درآمد ارزی ناشی از صادرات کالا از مازندران از ابتدای سال جاری تاکنون گفت: با حمایت همه جانبه دولت طی یک سال گذشته این استان برای تسخیر بازارهای منطقه خزر آماده شده است. سید رحیم بخشی  با اشاره به این […]

خیز مازندران برای تسخیر بازارهای صادراتی منطقه خزر

مدیرکل هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری مازندران با اشاره به ارزش ۱۴۰ میلیون دلاری درآمد ارزی ناشی از صادرات کالا از مازندران از ابتدای سال جاری تاکنون گفت: با حمایت همه جانبه دولت طی یک سال گذشته این استان برای تسخیر بازارهای منطقه خزر آماده شده است.

سید رحیم بخشی  با اشاره به این که، در این مدت کالاهای غیرنفتی شامل لبنیات، مرکبات، محصولات دانش بنیان و ظروف یکبار مصرف از مبدا مازندران به کشورهای عراق، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی، ازبکستان، رومانی، افغانستان و هند صادر شده است، افزود: از ابتدای فروردین تا اواسط آبان سال گذشته ارزش دلاری کالاهای صادراتی استان ۱۱۶میلیون دلار بود.

وی با بیان این که در سال ۱۳۹۹ میزان صادرات کالا از مبدا مازندران به نقاط مختلف جهان ۱۷۹ میلیون دلار بود، گفت: با تسهیل روابط تجاری و تعامل با کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۰ میزان تبالادت تجاری استان به ۲۷۸ میلیون دلار افزایش یافت.

مدیرکل هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری مازندران با بیان این که، هدف مسوولان در استان تحقق رشد ارزی نرخ صادرات از مازندران تا یک میلیارد دلار طی سه سال آینده است، ادامه داد: جهش در صادرات کالا از این استان به نقاط مختلف جهان در ۲ سال گذشته با وجود فشارهای خارجی، تحریم و همچنین شرایط کرونایی حاصل شد و دولت با حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان روند تولید و صادرات کالا را در استان هموار کرد.

بخشی تصریح کرد : برای افزایش صادرات از مازندران فرهنگ صادراتی و تجارت محور شدن تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی اجتناب ناپذیر است و به طور حتم با آموزش به کشاورزان و نوسازی ماشین آلات خط تولید، علاوه بر کاهش هزینه تولید، با تولید کالاهای با کیفیت می‌توان بازار های صادراتی نقاط مختلف کشور و جهان را تصاحب کنند.

وی با اشاره به این که، دیگر دوره تولید فله‌ای محصولات کشاورزی و تولیدی به اتمام رسیده و تولیدکنندگان باید چارچوب‌های حرفه‌ای عرضه محصولات را رعایت کنند، اضافه کرد: وضعیت تبادلات تجاری استان با وجود اقدامات انجام شده به شرایط آرمانی نرسیده است.

بخشی از جمله مسائل تاثیرگذار در بازاریابی محصولات مازندران را تغییر رویه کشت عنوان کرد و افزود: این موضوع باعث شده تا محصولاتی تولید شود که همسو با ذائقه بازار کشورهای هدف نباشد ؛ به طور یقین باید این رویه برای رونق صادرات تغییر کند.

 مازندران با ۲۲ شهرستان، ۳۹ شهرک و ناحیه صنعتی و ۲ هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی دارد. حدود ۸۰ هزار نفر به صورت مستقیم در واحدهای تولیدی و صنعتی استان اشتغال دارند و از مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی استان، ۴۶۱ واحد در بخش ماشین‌آلات و فلزات اساسی، ۱۳۹ واحد در بخش برق و الکترونیک، ۱۱۵ واحد در بخش نساجی، ۴۰۸ واحد در بخش محصولات شیمیایی، ۲۱۶ واحد در بخش سلولزی، ۵۳۰ واحد در بخش کانی غیرفلزی و ۳۶۷ واحد صنعتی نیز در بخش تولید محصولات غذایی مشغول فعالیت هستند. بیشترین سهم واحدهای صنعتی استان نیز متعلق به شهرستان آمل است که حدود ۴۰۰ واحد صنعتی فعال دارد. ۲۶ درصد صنایع فعال استان نیز در شهرستان‌های ساری، بابل و سوادکوه مستقر هستند.
مازندران در حوزه اشتغال واحدهای صنعتی با استقرار چهار درصد واحدهای صنعتی کشور در این استان یازدهمین استان کشور است و ۳.۸ درصد اشتغال صنعتی را در اختیار دارد./ایرنا