کد خبر: 24497تاریخ انتشار : 22:45:48 - سه‌شنبه 18 آوریل 2023

وضعیت بحرانی سدها

منصور رضایی  با اشاره به اینکه در سال جاری میزان بارندگی و بارش برف کم بوده است، آثار و تبعات آن را قابل توجه دانست و گفت: تغییرات اقلیمی و افزایش تقاضاها زنگ خطر بحران خشکسالی را به صدا در آورده است و باید برای گذر از این وضعیت و بحران به مدیریت مصرف توجه […]

وضعیت بحرانی سدها

منصور رضایی  با اشاره به اینکه در سال جاری میزان بارندگی و بارش برف کم بوده است، آثار و تبعات آن را قابل توجه دانست و گفت: تغییرات اقلیمی و افزایش تقاضاها زنگ خطر بحران خشکسالی را به صدا در آورده است و باید برای گذر از این وضعیت و بحران به مدیریت مصرف توجه داشته باشیم.

وی خشکسالی را یک حالت عادی از پدیده اقلیمی یاد کرد و گفت: تداوم کاهش بارندگی سبب خشکسالی می‌شود آن و از سوی دیگر روان آب‌ها و آورد های رودخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد.

وی کاهش ذخایر آب بندان ها و سدها را از دیگر اثرات خشکی برشمرد و گفت: ظرفیت سدهای استان ۴۵۰ میلیون متر مکعب است که در حال حاضر بخش قابل توجهی از آن خالی است.

رضایی توسعه سدها را از این راهکارها برای گذر از بحران خشکسالی و بیان کرد و گفت: باید ظرفیت سدهای استان به یک میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران همچنین با اظهار اینکه در سال جاری با کاهش ۲۹ درصدی بارندگی در استان روبرو بودیم، افزود: این میزان در قسمت غربی ۲۶ درصد، مرکزی ۳۱ درصد و شرق ۲۹ درصد بوده است.

کاهش ۲۹ درصدی بارندگی سالانه

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی ۳۱ ساله در استان میزان بارش را ۶۳۱ میلیمتر را نشان می‌دهد، ادامه داد: میانگین بارش در سال قبل ۳۰۴ میلی متر و نصف بوده است.

رضایی آثار خشکسالی را بر آورد رودخانه‌ها قابل توجه دانست و گفت: به رغم کاهش ۲۹ درصدی بارندگی شاهد کاهش ۵۷ درصدی روان آب‌های رودخانه‌ای در استان هستیم.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت کاهش ۸۹ درصدی روان آب‌های رودخانه تجن را سبب بروز بیشترین تنش ذکر کرد و گفت رواناب‌های ۷ رودخانه مهم استان نیز بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب است درحالی که طبق آمارهای سالانه این میزان باید بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون متر مکعب باشد.

وی با بیان اینکه ظرفیت ذخیره سدهای استان ۳۴۷ میلیون مترمکعب است، افزود: در حال حاضر ذخایر آب سدها ۱۴۷ میلیون متر مکعب است و ۲۶ درصد از ظرفیت سد شهید رجایی آبگیری شده است اما اوضاع در سد البرزبهتر است و از ظرفیت ۱۴۱ میلیون متر مکعب این سد ۸۷ میلیون مترمکعب آب گیری شده است.