کد خبر: 27تاریخ انتشار : 9:59:19 - سه شنبه 15 مه 2018

تصاویر / جشن بزرگ کارگری در شهرستان قائم شهر

با حضور فرماندار قائم شهر ، مدیرکل سیاسی استانداری ، مدیران کل تامین اجتماعی و مدیریت درمان مازندران ، همایش پرشور و جشن کم نظیر کارگران و بازنشستگان در محموعه تارادیس قائم شهر برگزار شد. در این مراسم شاد و مفرح ضمن تقدیر از اعضای ستاد گرامیداشت هفته کارگر مازندران و اجرای موسیقی محلی توسط […]

تصاویر / جشن بزرگ کارگری در شهرستان قائم شهر

با حضور فرماندار قائم شهر ، مدیرکل سیاسی استانداری ، مدیران کل تامین اجتماعی و مدیریت درمان مازندران ، همایش پرشور و جشن کم نظیر کارگران و بازنشستگان در محموعه تارادیس قائم شهر برگزار شد.

در این مراسم شاد و مفرح ضمن تقدیر از اعضای ستاد گرامیداشت هفته کارگر مازندران و اجرای موسیقی محلی توسط گروه کایر ، بیانیه جامعه کارگری نیز توسط نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر و مسئول ستاد گرامیداشت هفته کارگر مازندران قرائت شد که به شرح زیر می باشد :

بنام خدا
قطعنامه روز جهانی کارگردر مازندران

امروز در حالی روز جهانی کارگر را گرامی میداریم که تقارن یافته است با میلاد بزرگ پرچم دار حمایت از مظلومان حضرت مهدی موعود (عج) و اعیاد شعبانیه تقارن خوش یمنی که میتواند سر آغازی برای توجه مسئولین کشور به خواسته های به حقِ کارگران باشد .
روز کارگر همان صدای رسایی است که مظلومان عالم سر دادند و امروز تقارن آن با میلاد بزرگ پرچمدار مبارزه با ظلم و حامی حقوق مظلومان فرصتی است تا ما در قالب این قطعنامه خواسته های خود را مطرح کنیم. روز کارگر ۱۱ اردیبهشت در تقویم ایرانیان مصادف با اول ماه مه یادآور روزی است که کارگران شیکاگو برای بدست آوردن ساعات کار منصفانه حداقل معیشت برای گذران امور زندگی خود، دست به مبارزه با سرمایه داری خشن زدند و در این راه تعداد زیادی از کارگران کشته و زخمی شدند. این واقعه تاریخی نشان داد که کارگران برای بدست آوردن حقوق اولیه خود صرفاً نباید مذاکره و مکاتبه کنند چرا که راه مقابله با سرمایه داری همیشه استفاده از این روشها نیست و باید شکل مبارزه را تغییر داد. نزدیک به ۱۳۲ سال از آن تاریخ می گذرد اگر چه امروز شاهدیم که در قالب سازمان بین المللی کار، دولتها موظف به رعایت بسیاری از مقاوله نامه ها در حوزه روابط کار برای جلوگیری از استثمار و برده کشی از کارگران، زنان و کودکان شده اند ولی اشکال جدید استثمار جای خود را در این عرصه باز کرده و بهره کشی از نیروی کار اشکال جدیدتری بخود گرفته است. بهره کشی از کشورهای توسعه یافته به کشورهای درحال توسعه و جهان سومی منتقل شده است از ارزانی نیروی کار در این کشورها سوء استفاده شده و سرمایه داری فرا ملیتی از مشوق های دولتها برای استثمار بیشتر کارگران بهره می برند. نبود پیمانها و قراردادهای بین المللی در عرصه جهانی بین اتحادیه های کارگری و کارفرمائی سبب میشود که شدت این اتفاق بیشتر و بیشتر شود. خصوصی سازی و جهانی سازی در اقتصاد و نفوذ جریان لیبرالیسم اقتصادی سبب شده که کارگران این کشورها در معرض بدترین اشکال استثمار و فقر قرار گیرند. چنین نگاهی امروز در اقتصاد ایران به خوبی نمایان است حاصل خصوصی سازی و اجرای غلط اصل ۴۴ قانون اساسی صدمات بسیار سنگینی به کارگران تحمیل کرده است. تعدیل های گسترده ـ تعطیل شدن بسیاری از کارخانجات ـ گسسته شدن زنجیره تولید و تعطیلی بسیاری از کارگاه های کوچک و متوسط و کارگران آنها حاصل این سیاست شکست خورده می¬باشد. ایجاد جو یأس و نا امیدی در بین سایر مالکان سرمایه و غیر قابل تحمل شدن هزینه تقویم سرمایه در ایران به سبب هزینه های سنگین مبادله به دامنه این مشکل اضافه کرده است.
در این میان کارگران هم در حوزه اشتغال و هم در حوزه بازنشستگی آسیب های فراوان دیده اند و از منظر معیشت، مستمری، درمان، امنیت شغلی و سلامت روحی و جسمی به سرعت شرایط شان به وخامت گذاشته است. حجم بالای بیکاران متقاضی کار فرصت چانه زنی شاغلین را در مورد شرایط کار بشدت غیر متعادل و غیر منصفانه کرده است.
در چنین شرایطی کارگران از دولت و مجلس و نظام اسلامی خواسته های خود را در این چند بند خواستار میباشند:
۱- دولت هر چه سریعتر نسبت به تغییر شرایط حاکم بر اقتصاد کشور اقدام نماید تا ما شاهد رشد اشتغال و سرمایه گذاری و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری باشیم.
۲- وضعیت عدم امنیت شغلی کارگران که آثار آن را در شرایط اجتماعی علی الخصوص عدم تشکیل خانواده و جدایی ها و متلاشی شدن سازمان خانواده مشاهده می کنیم قابل تحمل نیست. ما از وزارت کار بعنوان متولی این حوزه جداً می خواهیم که هر چه سریعتر نسبت به تأمین امنیت شغلی کارگران اقدام مؤثری بعمل آورند.
۳- گر چه موضوع حداقل مزد کارگران امسال از وضعیت نسبی بهتری برخوردار است ولی تغییرات اقتصادی بخصوص تغییرات نرخ ارز ارزش این فعالیت جمعی را کم رنگ کرده و پیش بینی میشود این افزایش در همین ماههای اول سال خنثی شود لذا برای جلوگیری از این وضعیت، ما خواستار کنترل متغیرهای اقتصادی در جهت کنترل نرخ تورم می باشیم.
۴- بدون تردید نگرانی از وضعیت تأمین اجتماعی در خصوص منابع و مصارف برای پوشش جامعه ۴۰ میلیونی تأمین اجتماعی از حد احساس نگرانی گذشته و نشان از وخامت اوضاع دارد، ما از دولت محترم آقای روحانی جداً می خواهیم که هر چه سریعتر نسبت به پرداخت دیون خود به تأمین اجتماعی اقدام نماید.
۵- درمان یک نیاز با حساسیت بالا برای جامعه بیمه شده خصوصاً مستمری بگیران است هزینه های طرح تحول سلامت، سازمان های بیمه گر مثل تأمین اجتماعی را زمین گیر کرده است اگر کمک های دولتها نباشد بطور قطع باید منتظر پیامدهای غیر قابل جبرانی در درمان باشیم لذا برای جلوگیری از این حوادث یا باید دولتها مستقیماً کمک کنند و یا اجرای طرح متوقف شود.
۶- جامعه کارگری مخالفت جدی خود را به جهت دست اندازی دولت بر منابع تأمین اجتماعی اعلام کرده و همچنان آنرا ادامه خواهیم داد، این یک اشتباه بزرگ تاریخی بود که به کمک وزیر بهداشت شکل گرفت. ما برای جلوگیری از مشکلات بعدی خواستار لغو مصوبه مجلس در خصوص بند «ز» تبصره ۷ بودجه و احترام گذاشتن به یکپارچگی مدیریت منابع، مصارف و استقلال مالی ـ اداری سازمان تأمین اجتماعی میباشیم. ما معتقدیم شعار امسال رهبر معظم انقلاب میتواند انقلابی در اقتصاد ملی کشور به پا کند ولی پیش شرط آن این است که همه توان و انرژی کشور در این راستا هزینه شود خصوصاً جلوگیری از واردات کالای قاچاق جدی گرفته شود و تولید کنندگان در جهت بهبود تولید کالای ایرانی تلاش بیشتری نمایند.
۷– امروزه برای همه محرز شده است که نرخ بانکی در تولید بشدت زیان بار است ، لازم است جهت رونق تولید وایجاد اشتغال نرخ بهره در تولید فقط در حد کارمزد باشد.
۸ – متاسفانه خصوصی سازی درمازندران به فقر، نا امنی ، تعطیلی کارخانجات ، اخراج کارگران ، طلاق فساد وناهنجاریهای اجتماعی وجریان ضد کارگری و ضد اشتغال و دولت تبدیل گردیده است . ستاد هفته کارگر خصوصا”جامعه کارگری وبازنشستگی وهمه نهادهای کارگری وبازنشستگی از مسئولین ارشد استان خواهان تشکیل ستادی با حضور نماینده استاندار ودستگاههای نظارتی جهت پیگیری جدی در واگذاری بدون حساب و کتاب بنگاههای اقتصادی به بخش خصوصی فرصت وعافیت طلب بوده وهر چه سریعتر نسبت به پرداخت حقوق معوقه  کارگران مظلوم که بعضا”چندین ماه حقوق دریافت نکرده اند ، اقدام جدی بعمل آورده ومصوبین این حادثه ناگوار راکه باعث ناامنی دراستان ولایتمدار گارگری شده اند ، سریعا”در دادگاه صالحه محاکمه گردند.
۹- جامعه کارگران بازنشسته تامین اجتماعی با جمعیت ۱۲۰هزار نفر ،که با احتساب خانواده شریفشان به ۵۰۰ هزار نفر در مازندران میرسند،خواهان اجرای دقیق قانون همسانسازی حقوق باز نشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی برای تحقق عدالت   اجتماعی وتقسیم عادلانه ثروت می باشند.
۱۰- جامعه کارگری خصوصا” کارگران ساختمانی و تشکل آنان یعنی کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی ضمن قدر دانی از دولت و سازمان تامین اجتماعی خصوصا” رئیس فراکسیون کارگری مجلس جناب آقای محجوب خواهان افزایش بیمه کارگران ساختمانی وحذف سهمیه ، بیمه بیکاری برای این قشر شریف ، غرامت دستمزد دوران بیماری و خواهان اجرای ماده ۵۲ قانون کار برای تحقق تسهیلات کارهای سخت و زیان آور برای این قشر شریف وعزیز که سخت ترین کار در جامعه انجام می دهند ، می باشیم.
۱۱- جامعه کارگری وبازنشستگی مازندران به همراه نهادهای کارگری وبازنشستگی از قبیل کانون شوراها ، کانون انجمن های صنفی و کارگران ساختمانی ، مجمع نمایندگان کارگران ، اتحادیه زنان کارگر، کانون انجمن های اسلامی و تشکیلات بزرگ خانه کارگر ضمن میثاق با آرمانهای حضرت امام (ره)، بیعت مجدد خود را با مقام معظم رهبری و حمایت قاطع خود از دولت تدبیر و امید و استاندار فهیم ، سختکوش و حامی اشتغال و جوانان و محرومان و مستضعفان خاصه کارگران و بازنشستگان اعلام مینمایم.
والسلام
ستاد بزرگداشت هفته کارگر استان مازندران