کد خبر: 27132تاریخ انتشار : 17:42:57 - سه‌شنبه 27 فوریه 2024

کمبود رشته‌های پزشکی پایه در سالهای آینده

معاون درمان بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر در گفتگو با مازنی خبر گفت: بیمارستان ولیعصر در فضایی به مساحت ۳۲ هزار مترمربع احداث شده که دارای بخشهای متعدد بستری ، جراحی و درمانگاه تخصصی است. دکتر علیرضا امری تصریح کرد: سالانه حدود ۵ هزار و ۵۰۰ الی ۶ هزار عمل جراحی در این بیمارستان انجام می‌شود که […]

کمبود رشته‌های پزشکی پایه در سالهای آینده

معاون درمان بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر در گفتگو با مازنی خبر گفت: بیمارستان ولیعصر در فضایی به مساحت ۳۲ هزار مترمربع احداث شده که دارای بخشهای متعدد بستری ، جراحی و درمانگاه تخصصی است. دکتر علیرضا امری تصریح کرد: سالانه حدود ۵ هزار و ۵۰۰ الی ۶ هزار عمل جراحی در این بیمارستان انجام می‌شود که از این تعداد حدود ۲ هزار عمل جراحی مربوط به قلب است. او در ادامه اظهار کرد: ما اقلام دارویی بیمارستان ولیعصر را از ۶۰ قلم به ۴۲۰ قلم رسانده‌ایم اما داروهای خارجی و برخی از مسکن‌ها ، داروهای تقویتی و یا مکمل‌ها مشمول بیمه تامین اجتماعی نمی‌شوند. قرص وارفارین و اسپری سالبوتامول هم از اقلام دارویی هستند که برای بیماران قلبی و آسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه سهمیه ما در آنها بسیار محدود است.

دکتر امری یادآور شد: روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر جهت انجام آزمایش‌های تشخیصی به آزمایشگاه بیمارستان ولیعصر مراجعه می‌کنند که ۶۰ درصد آنها مربوط به بیماران سرپایی و بستری خود بیمارستان هستند. وی ضمن تاکید بر مدرن بودن تجهیزات آزمایشگاهی از دقت و سرعت آزمایش‌های انجام شده در بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر خبر داد و افزود: سالانه بیش از ۲۴ هزار پرونده بستری در این مرکز درمانی تشکیل می‌شود که به استناد مدارک آزمایشگاهی همین بیمارستان بستری و مراحل درمانی خود را طی می‌کنند.

 

 

 

معاون درمان بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر ، مرکز MRI بیمارستان ولیعصر را سومین مرکز MRI ایران به لحاظ کیفیت تصاویر معرفی نمود و اذعان کرد: آزمایشگاه ، رایولوژی و مرکز MRI بیمارستان ولیعصر یکی از بهترین‌های کشور محسوب می‌شود که سالانه به هزاران بیمار ، خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.

علیرضا امری همکاری نکردن بسیاری از شرکتهای خصوصی برای فروش تجهیزات پزشکی را یکی از مهمترین مشکلات بیمارستان‌های تامین اجتماعی توصیف کرد و افزود: برخی از شرکتهای تولید کننده و وارد کننده تجهیزات پزشکی به دلیل فرار از مالیات ، وارد سامانه دولتی نمی‌شوند و محصولات خود را به ما نمی‌فروشند.

مدیران مراکز درمانی نباید وقت خود را برای خرید تجهیزات پزشکی تلف بکنند بلکه باید اهرمهایی باشد تا بتواند این پروسه را تسهیل نماید.

او در ادامه یادآور شد: بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر ۵۶۰ نفر کادر درمان دارد که تمام توانشان را برای جلب رضایت بیماران به کار می‌گیرند. دکتر امری ضمن ابراز نگرانی از ریزش کادر درمان تا سال آینده اظهار داشت: تا سال آینده نیمی از نیروهای درمانی ما بازنشسته خواهند شد که بیمارستان ولیعصر را با بحران کمبود کادر درمان مواجه می‌کند. برای آنکه جای پرسنل بازنشسته را نیروهای جدید بگیرند باید آزمون‌های استخدامی برگزار شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است.ما نیازهای خود را به مدیریت درمان استان مکاتبه کردیم و امیدواریم به نیازهای ما در این حوزه پاسخ داده شود.

او پیشنهاد داد: تفاهم‌نامه‌ای باید بین دانشگاه‌ علوم پزشکی و بیمارستان‌های بزرگ مازندران منعقد شود تا این مراکز درمانی بتوانند در زمان بحران از نیروهای متخصص و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استفاده کنند. اگر مراکز درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی ارزیابی می‌شوند ، باید نیروهای دانشگاهی هم در اختیارشان قرار بگیرد. متاسفانه اختلاف تعرفه بین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ، موجب شده که پزشکان متخصص تمایل کمتری برای کار در مراکز درمانی دولتی یا تامین اجتماعی داشته باشند. در چنین شرایطی دانشگاه علوم پزشکی می‌تواند کمبود نیروهای متخصص ما را جبران کند.

علیرضا امری ، کمبود برخی از رشته‌های پزشکی پایه را از دیگر نگرانی‌های مراکز درمانی در سالهای آینده عنوان کرد و افزود: متاسفانه در بسیاری از رشته‌های پزشکی پایه مثل طب اورژانس ، بیهوشی ، جراحی عمومی ، پزشک اطفال ، زنان و زایمان و متخصص داخلی متقاضی وجود ندارد و ما در سالهای آینده با کمبود جدی این رشته‌ها در مراکز درمانی مواجه خواهیم شد. در حال حاضر ما تمام این رشته‌های تخصصی را به صورت پزشک مقیم در بیمارستان ولیعصر داریم اما در ده سال آینده چنین امکانی وجود نخواهد داشت و بسیاری از مراکز درمانی برای تکمیل کادر درمان خود مجبور خواهند شد از پزشکان متخصص خارجی استفاده کنند.

قائم‌شهر – مهتاب مظفری سوادکوهی