کد خبر: 27446تاریخ انتشار : 18:07:26 - شنبه 13 آوریل 2024

توت فرنگی‌کاران مازندران، چشم انتظار روزهای آفتابی

برداشت محصول توت فرنگی کشت شده در فضای باز در مازندران همه ساله از اوایل فروردین آغاز می شود و تا پایان خرداد ادامه می یابد، اما با این که حدود سه هفته از آغاز برداشت این محصول در استان می گذرد، ولی بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی مازندران، کشاورزان توت فرنگی کار استان […]

توت فرنگی‌کاران مازندران، چشم انتظار روزهای آفتابی

برداشت محصول توت فرنگی کشت شده در فضای باز در مازندران همه ساله از اوایل فروردین آغاز می شود و تا پایان خرداد ادامه می یابد، اما با این که حدود سه هفته از آغاز برداشت این محصول در استان می گذرد، ولی بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی مازندران، کشاورزان توت فرنگی کار استان در این مدت تنها حدود چهار تا پنج روز هوای آفتابی را تجربه کرده اند و بقیه روزها، هوا یا بارانی بود و یا در وضعیت ابری و نیمه ابری قرار داشت.

اگرچه توت فرنگی گلخانه ای از بهمن و اسفند ماه پارسال نیز وارد بازار شده است، اما برداشت این میوه به عنوان نخستین میوه بهاری مازندران در کشت فضای باز که به مراتب با کیفیت‌تر و تقاضای بالایی نیز دارد به روزهای آفتابی نیازمند است، اما تداوم شرایط آب و هوایی ابری و نیمه ابری روزهای فروردین، توت فرنگی کاران استان را به انتظار آفتاب نشانده است.

افزایش میانگین قیمت توت فرنگی در بازار سبب شده است تا کشت گلخانه ای این میوه امسال در کشور مورد استقبال قرار بگیرد، اما افکار عمومی به خصوص مردم مازندران توت فرنگی که در فضای باز و با نور طبیعی آفتاب به مرحله برداشت برسد را می پذیرند.

طبق پیش بینی هواشناسی مازندران هوای استان تا پایان هفته جاری در بیشتر بعداظهر ها ابری و نیمه ابری است. شرایط جوی امروز شنبه استان نیز نیمه ابری تا ابری، در ارتفاعات و نیمه شرقی استان با بارش پراکنده باران و از اواخر وقت با کاهش ابر همراه خواهد بود.

هواشناسی، شرایط جوی مازندران فردا یکشنبه را صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نیز صاف تا نیمه ابری در ساعات بعدازظهر با افزایش ابر، در ارتفاعات مرکزی و غربی استان با بارش پراکنده و وزش باد پیش بینی کرده است.

بررسی میدانی از عرضه توت فرنگی در بازار به خصوص در بازار نرگسیه ساری نشان می دهد که توت فرنگی غیرگلخانه ای بهنمیر بابلسر به مقدار بسیار کم عرضه شده است، ولی توت فرنگی گلخانه ای که بیشتر از استان های دیگر کشور است، با قیمت کیلویی ۸۰۰ هزار ریال تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار ریال به نسبت درشتی این میوه خرید و فروش می شود.

بخش بهنمیر شهرستان بابلسر به عنوان مرکز تولید توت فرنگی در استان مازندران است که به گفته معاون باغبانی جهاد کشاورزی مازندران امسال سطح زیر کشت این محصول در استان به یک هزارو ۳۰۰ هکتار رسید که ۷۰ درصد این سطح در بخش بهنمیر بابلسر است.

حسین مولایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با تایید نگرانی توت فرنگی کاران استان از ادامه شرایط آب و هوایی ابری و نیمه ابری در استان و کم بودن تعداد روزهای آفتابی، گفت : نور آفتاب عامل مهمی برای کامل شدن قند و رنگ آوری میوه توت فرنگی است.

وی اضافه کرد : به طور یقین هوای ابری و نیمه ابری علاوه بر تاخیر در چیدن توت فرنگی، کیفیت این میوه را کم می کند.

وی توضیح داد : هر چند شرایط کشت و روند رویشی توت فرنگی مطلوب بوده است، اما به دلیل کم بودن روزهای آفتابی، برداشت این محصول و عرضه به بازار با تاخیر انجام می شود.

 

این کارشناس باغبانی مازندران درجه حرارت مطلوب هوا در شبانه روز برای گیاه توت فرنگی را ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد عنان کرد و توضیح داد: رطوبت نسبی نیز بالای ۴۰ درصد و خاک های شنی یا رسی شنی با زهکش مناسب است که سبب می شود تا کمیت و کیفیت تولید افزایش یابد.

مولایی متوسط برداشت توت فرنگی در هر هکتار را ۱۰ تن اعلام کرد و بیان داشت : افزایش میانگین قیمت توت فرنگی در بازار سبب شده است تا کشت گلخانه ای این میوه امسال در کشور مورد استقبال قرار بگیرد، اما افکار عمومی به خصوص مردم مازندران توت فرنگی که در فضای باز و با نور طبیعی آفتاب به مرحله برداشت برسد را می پذیرند.