کد خبر: 2771تاریخ انتشار : 14:58:20 - جمعه 6 جولای 2018

آیا در آینده از انتخاب مدیرکل جدید ارشاد مازندران، به عنوان خیانتی از سوی وزارتخانه ، استاندار غیربومی و نمایندگان مجلس یاد خواهد شد!؟

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : استان مازندران به پهنای گلوگاه تا رامسر ، مهد فرهنگ و هنر اصیل و زادگاه بزرگان و علمای صاحب نامی در این عرصه است. تنوع بی نظیر سنت ، رسوم ، گویش ها و آداب مختلف در استان مازندران باعث شده است تا همواره از این استان به […]

آیا در آینده از انتخاب مدیرکل جدید ارشاد مازندران، به عنوان خیانتی از سوی وزارتخانه ، استاندار غیربومی و نمایندگان مجلس یاد خواهد شد!؟

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : استان مازندران به پهنای گلوگاه تا رامسر ، مهد فرهنگ و هنر اصیل و زادگاه بزرگان و علمای صاحب نامی در این عرصه است.

تنوع بی نظیر سنت ، رسوم ، گویش ها و آداب مختلف در استان مازندران باعث شده است تا همواره از این استان به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید فرهنگ نام برده شود. استانی که اگر به هر گوشه ای از آن بنگریم با مردمانی فرهنگ دوست روبرو می شویم که در حال اجرای آئین های مختلفی مانند ورف چال، تیرگان، تیرماه سیزده، نوروز بل و … هستند و اگر در هر شهر و روستایی جستجو کنیم با مردمانی رو به رو می شویم که فرهنگ اصیل ، هنر ، شعر و موسیقی در خون آنها جاریست.

مطمئناً این گستره بزرگ فرهنگی که بزرگانی چون نیما یوشیج ، محمدرضا وطن دوست، خسرو سینائی، امیر پازواری، پرویز ناتل خانلری، عبدالحسن مختاباد، فرهنگ شریف، شیخ فضل الله نوری، علامه حسن حسن زاده آملی، شیخ محمدحسین تنکابنی، محمدتقی فلسفی، علامه فخر رازی، محمد بن جریر طبری، ابن اسفندیار آملی، شیخ طبری، محدث نوری، ملا علی کنی، میرزا هاشم آملی، عماد الدین ابو جعفر طبری، حکیم محمد مؤمن حسینی دیلمی تنکابنی ، سعیدالعلماء محمدسعید بارفروشی مازندرانی، فردوس حاجیان ، کیوس گوران، کامبیز دیرباز، داوود رشیدی، شهاب حسینی، ظهیرالدین مرعشی، غلامحسین بنان، سیدحسین فلاح نوشیروانی، صوفی مازندرانی، سلمان هراتی، پوران فرخزاد، محمدرضا اسحاقی، ابوالحسن خوشرو، لطف الله مجد و صدها هنرمند ایرانی دیگر از آن معرفی شده اند ، می طلبد مدیری برجسته و آشنا به این فرهنگ کهن ، بر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان مدیریت کند.

در همین راستا بعد از انتشار خبر خداحافظی احد جاودانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و کوچ او به وزارتخانه ، بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر این استان منتظر بودند تا مدیری بومی، متعهد، آشنا به فرهنگ مازنی و طبری و مورد اعتماد اهالی صاحب نام و پیشکسوتان فرهنگ و هنر مازندران در راس کار قرار بگیرد ولی از آنجا که همواره در استان مازندران مرغ همسایه غاز است ، مسئولین وزارت ارشاد با همراهی استاندار مازندران و در سکوت رسانه ای نمایندگان مجلس ، مدیری غیر بومی و ناآشنا با مازندران و فرهنگ مازندرانی را حواله این استان کردند.

انتخابی که خیلی زود موجی از نارضایتی را در مازندران ایجاد کرد تا آنجا که عدم حضور ائمه جمعه ، پیشکسوتان فرهنگی و هنری و صاحب نامان عرصه شعر ، تئاتر ، موسیقی ، رسانه و … در مراسم معارفه مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نشان از دلخوری جدی این قشر از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داد.

مدیری که بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید هیچ مسئولیت مهمی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا ادارات کل استان های دیگر نداشت و از وی به عنوان مدیری پروازی در اصفهان یاد می شد ، به استانی پای گذاشته است که از لحاظ قدمت و ریشه فرهنگی قابل قیاس با کارنامه عملکردش نیست!

به راستی اگر همین امروز مدیرکل جدید ارشاد مازندران پای اجرای موسیقی سنتی یکی از گروه های استان بنشیند چگونه می تواند آنرا نقد و بررسی نماید !؟ اصلاً ایشان کدامیک از اهالی فرهنگ و هنر مازندران را می شناسد ؟ چگونه می تواند گام به گام با کسانی که در راستای احیای زبان بومی تلاش می کنند بیاید !؟ کدام ساز بومی مازندران را می شناسد؟ اصلاً می تواند مقام خوانی های امیری، کتولی و … را از هم تشخیص دهد!؟ و چه دردناک است ، کسی باید مدافع فرهنگ مازندران شود که حتی نمی تواند با چند واژه‌، یک جمله‌ی ساده بومی درست کند!

به راستی وزارت ارشاد بر اساس کدامین معیار یک مدیرکل غیربومی را راهی استان کاملاً متنوع مازندران کرده است!؟ مگر اداره کل فرهنگ و ارشاد به مانند استانداری یا اداراتی مانند مخابرات ، گاز ، آب ، است که مدیر غیربومی به مازندران تحمیل کرده اید!؟

این کم کاری وزارت ارشاد به خصوص شخص وزیر، استاندار غیربومی و نمایندگان مجلس در مازندران مطمئناً باعث عقب رفت فرهنگی و هنری در این استان سرسبز خواهد شد و مطمئناً در اینده از سوی اهالی فرهنگ و هنر بی پاسخ هم نخواهد ماند.

شاید در آینده نزدیک از این اقدام وزارت ارشاد به عنوان خیانتی غیرقابل بخشش در بین فرهنگ دوستان مازنی یاد شود . خیانتی که پای استاندار و نمایندگان مجلس هم به وسط خواهد آمد. شاید دور و شاید هم نزدیک!