کد خبر: 27742تاریخ انتشار : 11:19:59 - چهارشنبه 15 مه 2024

رئیس‌جمهور بیمارستان رازی قائمشهر را افتتاح می‌کند

جواد مولایی افزود: بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی رازی قائم شهر آماده بهره برداری رسمی رئیس جمهور در سفر به مازندران است و بر اساس برنامه اعلام شده این طرح فردا (پنجشنبه) به بهره برداری می رسد. وی ادامه داد: بیمارستان رازی قائمشهر یکی از بیمارستان های قدیمی استان مازندران است که در دوره پهلوی […]

رئیس‌جمهور بیمارستان رازی قائمشهر را افتتاح می‌کند

جواد مولایی افزود: بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی رازی قائم شهر آماده بهره برداری رسمی رئیس جمهور در سفر به مازندران است و بر اساس برنامه اعلام شده این طرح فردا (پنجشنبه) به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: بیمارستان رازی قائمشهر یکی از بیمارستان های قدیمی استان مازندران است که در دوره پهلوی اول در این شهر ساخته شده ولی به دلیل قدمت زیاد، شرایط خوبی برای ارائه خدمات مناسب به بیماران این شهرستان و شهرستان های همجوار نداشته است.

فرماندار قائمشهر گفت: بیمارستان رازی که تنها بیمارستان دولتی این شهر است با مصوبه هیات دولت وقت در سال ۱۳۸۷ کلنگ ساخت آن به زمین زده شد اما به دلیل بی توجهی های دولت های گذشته سال‌ها این طرح مسکوت و متوقف مانده بود.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و با تامین منابع اعتباری مناسب، خوشبختانه روند ساخت این بیمارستان جهش خوبی به خود گرفت و سرانجام با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این بیمارستان در سال ۱۴۰۲ تکمیل و آماده بهره برداری شد.

مولایی اظهار کرد : همزمان با شتاب گرفتن ساخت بیمارستان در ۲ سال گذشته، امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی موردنیاز هم به‌تدریج خریداری و وارد بیمارستان شد تا هرچه زودتر این مرکز درمانی افتتاح شود.

وی گفت: بیمارستان ۲۷۳ تختخوابی بعد از ارتقا اکنون به ۳۰۰ تختخوابی ارتقا یافته است و با ارائه خدمات پزشکی ودرمانی سایر رشته های تخصصی و فوق تخصصی در واقع هدیه دولت سیزدهم آقای رئیسی به مردم قائمشهر و شهرستان های همجوار است.

فرماندار قائمشهر ادامه داد: برای ساخت و تجهیز این بیمارستان یک هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی هزینه شده است.

 

 همگام با افزایش جمعیت، توسعه کمی و کیفی خدمات پزشکی و قدیمی شدن بنای ساختمان تصمیم برآن شد تا بیمارستان جایگزین رازی در قائمشهر احداث شود و عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۸۷ آغاز و کلنگ احداث این طرح بیمارستانی در آن سال در زمینی به وسعت ۲۴ هزار متر مربع به زمین زده شد.

بنای جدید این بیمارستان در کنار ساختمان قدیمی آن در هسته مرکزی شهر قائمشهر در جوار امامزاده یوسف رضا(ع) آغاز و مدت زمان اجرای این طرح سه سال عنوان شد اما با گذر زمان این طرح نیز گرفتار مسائل مربوط به کمبود اعتبار و بودجه قرار گرفت و سال‌ها از شروع این طرح گذشت اما نیمه کاره باقی ماند و انتظار مردم و مسئولان شهرستان برای اجرای آن در پس وعده ها باقی ماند.

با گذشت سال‌ها از آغاز ساخت بیمارستان جدید رازی با توجه به اینکه این طرح در بافت مرکزی قائمشهر قرار داشت تابلوی نه چندان زیبا از طرح عمرانی نیمه تمام جلوی دیدگان شهروندان قرار داد به طوریکه روزها و ماه‌ها مردم نظاره گر ستون هایی بودند که به کندی بالا می رفت.

شهروندان قائمشهری و مازندرانی امیدوار و چشم انتظار تحقق وعده چندین باره مسوولان برای تکمیل بیمارستان جدید رازی بودند تا این طرح براساس وعده‌هایی که مسوولان متعدد دادند به بهره‌برداری برسد.

بیمارستان رازی یکی از ۲۵ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی است که عنوان بیمارستان آموزشی و درمانی نیز بر سردرب این بیمارستان قرار دارد و این یعنی اینکه بیمارستان جزو پنج بیمارستان استان است که ضمن انجام کارهای درمانی در زمینه آموزش نیروهای متخصص دانشگاهی فعالیت دارد.

 

این بیمارستان از جمله مراکز آموزشی و درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران بوده که در سال ۱۳۱۳ تاسیس شده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با ۲۲۰ تخت بستری با دارا بودن بخش‌های جراحی (شامل جراحی عمومی، ارتوپدی، گوش، حلق و بینی، چشم، جراحی اعصاب و ستون فقرات)، زنان و زایشگاه و مامایی، داخلی، قلب و سی سی یو، مراقبت های ویژه، نوزادان، اتاق عمل، دیالیز، درمانگاه اورژانس، بخشهای عفونی ۱و۲، اطفال، تالاسمی، درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی، واحد آزمایشگاه و پاتولوژی، واحد رادیولوژی، سونوگرافی و سی تی اسکن، واحد فیزیوتراپی، واحد داروخانه و بخش مسمومیت به صورت شبانه‌روزی خدمات ارایه می‌کند.

مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی رازی قائمشهر متولی سلامت جمعیت تحت پوشش شهرستان‌های قائمشهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی است و با داشتن واحدهای تخصصی و فوق تخصصی و گروه‌های آموزشی زبده و ماهر خدماتدهی به این جمعیت را انجام می‌دهد.

تاکید و توجه ویژه دولت سیزدهم مبنی بر تکمیل طرح های نیمه تمام در خصوص این طرح تاثیرگذار بود و با تخصیص اعتبارات لازم این طرح تکمیل شده است و بنا به اعلام شرکت مادر تخصصی توسعه و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی کشور به عنوان مجری طرح بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی رازی قائمشهر در زیر بنایی به وسعت ۲۴ هزار متر مربع به دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران تحویل داده شد.

روزانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه و از خدمات این بخش بهره مند می شوند که این آمار خود بیانگر نقش مهم و استراتژی مرکز است.

رازی قائمشهر همچنین تنها بیمارستان سانترال عفونی و مسمومیت مازندران است یعنی اینکه موارد بیماری ها در این زمینه در سطح استان به این بیمارستان ارجاع داده می شوند و توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص مرکز روند درمان آنها پیگیری می شود.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری – ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت – همراه با تعدادی از اعضای هیات دولت برای دومین بار در قالب سفر استانی مهمان مازندرانی‌ها است.

بهره‌برداری از طرح‌های جدید نهضت ملی مسکن، چندین طرح درمانی، بازدید از سد گلورد، طرح تکمیل آبرسانی به شهر ساری، پارک جنگلی ۵۰۰ هکتاری ساری و چند طرح عمرانی دیگر و همچنین حضور در نشست شورای اداری، دیدار با علما، نخبگان و خانواده شهدا و مردم استان بخشی از برنامه‌های هفدهمین سفر رئیس‌ دولت سیزدهم در دور دوم سفرهای استانی است.

سفر نخست آیت‌الله رئیسی همراه با تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت سیزدهم به مازندران ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شد که افزون بر دیدار با اقشار مختلف مردم و بازدید از برخی طرح‌های زیرساختی، بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی و تعیین تکلیف تعدادی از پروژه‌های نیمه‌کاره و بر زمین مانده، نتیجه آن در نظر گرفتن ۱۷۶ مصوبه برای اجرای طرح‌های مختلف با مجموع اعتبار مصوب بیش از ۱۷۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود.

از پایان سال ۱۴۰۰ تا کنون افزون بر ۱۲۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مصوب سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران اختصاص یافت که معادل ۷۱ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها است.

به استناد آمارهای اعلام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران، از مجموع ۱۷۶ مصوبه سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران ۷۸ مصوبه به طور کامل محقق شده، در ۸۹ مصوبه فرآیند اجرایی طی می‌شود و عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال انجام است و اجرای ۹ مصوبه نیز در حال پیگیری است.