کد خبر: 2908تاریخ انتشار : 15:16:33 - دوشنبه 9 جولای 2018

استاندار مازندران: بندر امير آباد دروازده كريدور شمال و جنوب و یک سرمایه ملی و بی نظیر است

مازنی خبر : استاندار مازندران پس از بازديد از بخشهاي منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در نشست با مسئولين بندر طي سخناني این بندر را یک سرمایه ملی و بی نظیر در استان برشمرد و گفت : بندر اميرآباد نقش بسزایی در رونق تولید و اشتغال منطقه ایفا می کند. مهندس محمد اسلامي بندر امير آباد […]

استاندار مازندران: بندر امير آباد دروازده كريدور شمال و جنوب و یک سرمایه ملی و بی نظیر است

مازنی خبر : استاندار مازندران پس از بازديد از بخشهاي منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در نشست با مسئولين بندر طي سخناني این بندر را یک سرمایه ملی و بی نظیر در استان برشمرد و گفت : بندر اميرآباد نقش بسزایی در رونق تولید و اشتغال منطقه ایفا می کند.
مهندس محمد اسلامي بندر امير آباد را دروازده كريدور شمال و جنوب خواند و گفت : توسعه زيرساخت هاي بندر امير آباد بايد مورد توجه جدي قرار گيرد تا رونق همه جانبه اي از مسير دريا براي مازندران فراهم شود .
وي تاكيد كرد : منطقه ويژه اقتصادي با پس كرانه مناسب و قابليت اتصال به راه آهن ظرفيت بالايي براي تبادلات اقتصادي دارد
اسلامي دريانوردي را مقصد گردشگري دانست و گفت : اقتصاد دريا محور بايد تقويت شود و بندر امير آباد آماده جلب و جذب سرمايه گذاري است
مقام عالي دولت در استان رشد 59 درصدي تخليه و بارگيري بندراميرآباد در سال جاري را اميدبخش خواند و گفت : افزايش سهم بار براي بندر با تيم موجود شدني است
استاندار مازندران با اشاره به آغاز عمليات برقي شدن خط آهن گرمسار – اينچه برون گفت : با برقي شدن اين خط آهن ظرفيت انتقال بار از 5 / 2 ميليون تن به بيش از 10 ميليون تن و سرعت از 60 كيلومتر به 120 كيلومتر خواهد رسيد كه بندر اميرآباد هم در اين زمينه سهم بسزايي خواهد داشت
وی همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یک فرصت مناسب جهت معرفی ظرفیت ها و توانایی های بنادر شمالی جهت افزایش صادرات با مشارکت مسئولین ، شرکت ها ، سرمایه گذاران و صاحبان کالا عنوان کرد و بر حضور تمامی مسئولین مرتبط با صادرات در این همایش تأکید کرد.

*** همچنین در اين نشست مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با ارائه گزارشي به امکانات و پتانسیل های موجود در بندر اشاره کرد و گفت : بندر امیرآباد به عنوان سومین بندر به لحاظ وسعت و تنها بندر نسل سوم کشور می باشد که با قابلیت پهلودهی کشتی با تناز ۶۵۰۰ تن از ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ۷,۵ میلیون تن در سال با ۱۵ پست اسکله برخوردار است .

سیاوش رضوانی با یادآوری سفر رئیس جمهور به منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در بهار سال گذشته ، اظهار داشت در این سفرفاز دوم بندر با ۶ پست اسکله جدید ، حوضچه شماره دو ، دیوار حفاظت ساحلی و هم چنین پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی شامل کارخانه تولید انواع کاغذ ، کارخانه تولید محصولات فولادی ، مخازن نگهداری روغن خوراکی و سیلوهای نگهداری غلات توسط دکتر روحانی افتتاح شد.
وی با اشاره به سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران خاطر نشان کرد ۶۱ درصد از صادرات کالا در بنادر شمال کشور از این بندر انجام می شود .
مدیر بندرامیرآباد سرمایه گذاری ایجاد شده در این بندر را در بخش دولتی ۶ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری بخش خصوصی را ۱۲ هزارو ۴۷۹ میلیارد ریال عنوان کرد و سیمان، کلینکر، کالای ساختمانی ، مواد معدنی ، غلات، فلزات ،کالاهای کانتینری و مواد نفتی را از مهمترین کالاهای نام برد که در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.
رضوانی با اشاره به میزان یک میلیون تخلیه و بارگیری کالا در بندرامیرآباد و رشد ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل در این بندر ، از رتبه نخست تخلیه و بارگیری در بین بنادرشمال کشور با سهم ۵۸ درصدی خبر داد.
رضوانی همچنین با یادآوری سهم۶۱ درصدی بندرامیرآباد در صادرات کالا در بنادر شمالی کشور ، خاطرنشان کرد در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۲۸ هزار تن کالا از طريق بندرامیرآباد صادر شده است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
مدیر بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر در ادامه معرفی بندر امیرآباد ،تعداد اسکله های این بندر را در فاز نهایی ۳۴ پست و ظرفیت نهایی آن را نیز ۱۸ میلیون تن در سال عنوان کرد.
وی همچنین از برگزاری همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در ۲۰ تیرماه سال جاری به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد خبر داد و آن را فرصت مغتنمی جهت معرفی ظرفیت بنادر مازندران به سرمایه گذاران و صاحبان کالا برای صادرات کالا از مقصد مازندران به کشورهای حاشیه دریای خزر دانست.