کد خبر: 3053تاریخ انتشار : ۱۵:۰۰:۱۸ - پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷

نمونه برداری از ماهی قزل آلای خال قرمز در رودخانه بلده

نمونه برداری از ذخایر گونه حمایت و حفاظت شده ماهی قزل آلای خال قرمز در رودخانه بلده توسط کارشناسان بخش آبزیان دفتر حیات وحش و محیط زیست مازندران انجام گرفت. به گزارش مازنی خبر ، رودخانه بلده و شاخه های فرعی آن شامل سرشاخه نسن، بطاهرکلا، مرچ و یالرود از مهمترین زیستگاه گونه ماهی قزل […]

نمونه برداری از ماهی قزل آلای خال قرمز در رودخانه بلده

نمونه برداری از ذخایر گونه حمایت و حفاظت شده ماهی قزل آلای خال قرمز در رودخانه بلده توسط کارشناسان بخش آبزیان دفتر حیات وحش و محیط زیست مازندران انجام گرفت.

به گزارش مازنی خبر ، رودخانه بلده و شاخه های فرعی آن شامل سرشاخه نسن، بطاهرکلا، مرچ و یالرود از مهمترین زیستگاه گونه ماهی قزل آلای خال قرمز در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی به شمار می رود. در پی سیل شدید و طغیانی شدن رودخانه بلده در اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ آسیب جدی به جمعیت قزل آلای خال قرمز در این منطقه وارد شد.

حفاظتی بودن منطقه، نبود واحدهای آلاینده و کارگاههای پرورش ماهی در حوزه بالادست این رودخانه، سیستم طبیعی رودخانه توانسته است پس از ۳ سال شرایط طبیعی گذشته را به لحاظ احیای جمعیت از دست رفته قزل آلای خال قرمز بازیابی نماید، بطوریکه در نمونه برداری انجام شده اندازه های متفاوتی از این ماهی در تمامی ایستگاههای نمونه برداری مورد صید و رها سازی مجدد قرار گرفت.

آلای خال قرمز ماهی آب شیرین رودخانه ای بوده و در فصل تخمریزی ( پاییز)، خلاف جریان رودخانه بسوی سرچشمه ها را در پیش می گیرد.

قزل آلای خال قرمز ماهی شکارچی بوده و از انواع حشرات آبزی، ماهیهای دیگر و قورباغه ها تغذیه می کند. رودخانه بلده از پل تاکر بسمت شاخه های بالادست در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی واقع شده و به منظور حفظ ذخائر ارزشمند گونه و امکان شرایط طبیعی تکثیر، بهره برداری از قزل آلای خال قرمز در این محدوده فعلاً ممنوع می باشد، اما برای محدوده ای از رودخانه حدفاصل پل تاکر به سمت رزن و پایین دست رودخانه برنامه صدور مدیریت شده پروانه صید ماهی قزل آلا در دست بررسی می باشد.

بدلیل فعالیت معدن کاوی و استقرار چندین کارگاه شن و ماسه در ابتدای محور بلده و آلودگی رودخانه، در وضعیت فعلی این قسمت از مسیر رودخانه بلده برای زیست و مهاجرت آبزیان و به ویژه قزل آلای خال قرمز از شرایط اکولوژیکی مناسبی برخوردار نیست و امید است با برنامه ریزی مناسب در پایش واحدهای تولیدی و رعایت استانداردهای زیست محیطی شاهد احیای این بخش از رودخانه باشیم.