کد خبر: 3237تاریخ انتشار : ۱۲:۱۰:۵۲ - سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر: دود گرانی ارز به چشم «بیماران خاص» رفت

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر با بیان اینکه در حال حاضر و با شرایط فعلی، حتی در تولید و توزیع داروهای ایرانی هم با مشکل مواجه هستیم، گفت: دود گرانی ارز به چشم بیماران خاص هم رفته است به طوری که دسفرال، از داروهای مهم درمان آهن زدایی در بیماران تالاسمی افزایش چشم‌گیری داشته است. به […]

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر: دود گرانی ارز به چشم «بیماران خاص» رفت

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر با بیان اینکه در حال حاضر و با شرایط فعلی، حتی در تولید و توزیع داروهای ایرانی هم با مشکل مواجه هستیم، گفت: دود گرانی ارز به چشم بیماران خاص هم رفته است به طوری که دسفرال، از داروهای مهم درمان آهن زدایی در بیماران تالاسمی افزایش چشم‌گیری داشته است.

به گزارش مازنی خبر ، محمد علیزاده ادامه داد : تراژدی بیماران تالاسمی و رنج‌نامه‌های آنان همچنان ادامه دارد و گویی با این شرایط اقتصادی بهتر که نشد هیچ، بدتر و وخیم‌تر از قبل هم شده و دود گرانی ارز و افزایش قیمت دلار، در چشم بیماران خاص رفته است.

وی تصریح کرد: مسئولین بهداشتی کشور در حالی از کنترل بازار دارویی سخن می‌گویند که اخبار جسته و گریخته فراوانی در خصوص کمبود بعضی از اقلام دارویی و همچنین گران شدن قیمت بعضی دیگر شنیده می‌شود.

محمد علیزاده ، مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم شهر در این خصوص گفت: طی چندماه اخیر، بعضی از داروهای بیماران تالاسمی افزایش چشم‌گیری یافته و این درحالی است که تمکن مالی بسیاری از خانواده‌های دارای تالاسمی آن‌قدر نیست که بتوانند با این شرایط اقتصادی داروها را تهیه کنند و متأسفانه همین امر منجر به مرگ‌و‌میر و از دست دادن بیماران شده است.

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر با بیان اینکه گرانی دارو و ضعف برخی از سازمان‌های بیمه‌گر در ارائه خدمت به مردم، سبب شده است وضعیت آن گونه که عنوان می‌شود تحت کنترل نباشد.
وی اظهار کرد: در یک ماهه اخیر بسیاری از افرادی که درگیر بیماری‌های سخت و لاعلاج بوده‌اند و برای ادامه حیات نیازمند مستمر دارو هستند از گرانی و کمبود برخی از اقلام دارویی گلایه دارند.

عضو هیئت مدیره انجمن تالاسمی مازندران گفت: عدم واردات داروهای باکیفیت، هزینه‌های سنگین داروهای خارجی که در اکثر کشورهای جهان به‌صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، گرفتن فرم برائت‌نامه از بیماران تالاسمی که باعث استرس و نگرانی‌های بعدی برای بیمار و خانواده‌ها می‌شود و قانون طب‌کار که حق استخدام رسمی و دولتی را از بیماران تالاسمی سلب کرده است از جمله مشکلات اساسی بیماران تالاسمی است.

*همچنان دغدغه دسترسی به دارو برای بیماران تالاسمی وجود دارد

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم شهر تصریح کرد: با وجود همه اظهارنظرها و قول‌ها از سوی وزارت بهداشت، همچنان دغدغه تأمین دارو برای بیماران تالاسمی ادامه دارد و این بیماران هنوز هم دل‌نگران قیمت‌ها و همچنین تأمین داروهای خود هستند.

وی افزود: بازرس سابق انجمن تالاسمی ایران با انتقاد از وضعیت دسترسی بیماران تالاسمی به داروهایشان، اظهار کرد: در چندروز گذشته ۲۰۰ هزار ویال داروی دسفرال وارد کشور شده و میزان سهمیه‌ای که مراکز درمانی اعلام کردند، ۱۵ ویال برای بیماران است، در حالی که این میزان دارو سهمیه چهار روز یک فرد تالاسمی است.

علیزاده اظهار داشت: زمانی‌که وزارت بهداشت اعلام کرد که طبق مصوبه مجلس باید از داروی داخلی استفاده شود، برخی از تولیدکنندگان سوءاستفاده کردند و تولید دارو را متوقف کرده و خواستار افزایش قیمت‌ها بودند.

وی افزود: در حال حاضر و با شرایط فعلی، حتی در تولید و توزیع داروهای ایرانی هم با مشکل مواجه هستیم.

عضو علی البدل انجمن تالاسمی ایران در پایان گفت: داروهای مربوط به بیماران خاص در بسیاری از کشورهای جهان به‌صورت کاملا رایگان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و از مسؤولان انتظار می‌رود حال که این شرایط در کشور وجود ندارد لااقل در قیمت داروها تجدید نظر بیشتری شود تا بیماران خاص هم بتوانند بدون دغدغه تأمین دارو به زندگی عادی خود بپردازند.