کد خبر: 4083تاریخ انتشار : ۱۱:۲۷:۴۴ - سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

افت ۱۹ درصدی ورودی آب به سدهای استان مازندران

مازنی خبر : حجم فعلی ذخیره آب در سدهای استان مازندران به ۹۳ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهشی ۲۱ درصدی داشته است و در وضعیت فعلی ۷۲ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خالی است. به‌‌گزارش مازنی خبر و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجم بارش‌های استان مازندران […]

افت ۱۹ درصدی ورودی آب به سدهای استان مازندران
مازنی خبر : حجم فعلی ذخیره آب در سدهای استان مازندران به ۹۳ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهشی ۲۱ درصدی داشته است و در وضعیت فعلی ۷۲ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خالی است.
به‌‌گزارش مازنی خبر و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجم بارش‌های استان مازندران از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تاکنون به ۴۹۳ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با ۴۸۴ میلیمتر بارندگی سال گذشته، نزولات جوی این استان افزایش دو درصدی نسبت به سال گذشته داشته و در مقایسه با مدت متوسط درازمدت نیز کاهش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.
افت بارندگی‌های این منطقه موجب شده تا روان‌آب‌های استان هم با کاهش بسیار محسوسی روبه‌رو شده و به تبع آن سدهای استان نیز با کاهش محسوس ورودی آب به مخزن مواجه شوند به طوری که در سال آبی جاری تمامی سدهای استان ورودی منفی را به مخازن سدهای تجربه کنند. بررسی آخرین آمار مربوط به وضعیت سدهای ۹ گانه استان مازندران (شهیدرجایی، البرز، میجران، شیاده، برنجستانک، فریم صحرا، صلاح‌الدین کلا، سنبل رود، الیمالات) حکایت از افت ۱۹ درصدی آب ورودی به مخازن سدهای این استان دارد.
کاهش بی‌سابقه بارندگی‌ها در سال گذشته موجب شده تا کل حجم آب ورودی به سدهای استان مازندران نیز از ابتدای سال آبی تاکنون به ۱۹۹ میلیون مترمکعب برسد. عددی که سال گذشته در همین بازه زمانی در حدود ۲۴۷ میلیون مترمکعب بوده است. بر این اساس سدهای مازندران افت ۴۸ میلیون مترمکعبی ورودی آب را تجربه می‌کنند.
در حال حاضر حجم ذخیره آب در سدهای ۹ گانه استان مازندران ۹۳ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته این بخش کاهشی ۲۱ درصدی را به ثبت رسانده است و در وضعیت فعلی ۷۲ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خالی است.
در ادامه این گزارش نیز وضعیت برخی از سدهای این استان به صورت جداگانه تشریح است.