کد خبر: 4158تاریخ انتشار : ۱۷:۴۹:۲۲ - پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

وزیر نیرو مازندران را ترک کرد / افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی ۱۳ طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب

مازنی خبر : سفر ۲ روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به مازندران پس از افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی ۱۳ طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب در نقاط مختلف استان عصر پنجشنبه به پایان رسید و ساری را به مقصد تهران ترک کرد. اردکانیان دومین وزیر دولت دوازدهم است که در کمتر از […]

وزیر نیرو مازندران را ترک کرد / افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی ۱۳ طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب

مازنی خبر : سفر ۲ روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به مازندران پس از افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی ۱۳ طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب در نقاط مختلف استان عصر پنجشنبه به پایان رسید و ساری را به مقصد تهران ترک کرد.

اردکانیان دومین وزیر دولت دوازدهم است که در کمتر از ۱۰ روز گذشته به مازندران سفر کرد.

پیش از این محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به مازندران آمده بود.
نتیجه سفر ۲ روز وزیر نیرو به مازندران که از غرب استان آغاز شد، بازدید ، افتتاح و آغاز اجرای ۱۳ طرح برقی و آبی و نشست با مسئولان استان بود.
**افتتاح واحد گازی نیروگاه ۴۶۰ مگاواتی غرب مازندران
اردکانیان عصر دیروز با ورود به مازندران ابتدا نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین نوشهر را که از لحاظ برخورداری از فناوری نوین و سازگاری با محیط زیست جزو منحصر به فردترین نیروگاههای کشور است ، افتتاح کرد.
واحد گازی این نیروگاه با قابلیت تولید حدود ۳۱۰ مگاوات برق وارد مدار شد و واحد بخار آن که توان تولید ۱۵۰ مگاوات برق را دارد بنا به اظهار نظر سرمایه گذار این طرح ملی، قرار است در سال آینده وارد مدار شود.
این نیروگاه در محیط بسیار کوچک ساخته شده و بیشتر تجهیزات ساخت آن نیز تولید داخلی است.
عملیات ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر از تیرماه سال ۱۳۹۵ با پیش بینی اعتباری بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو از محل مشارکت بخش خصوصی و صندوق توسعه ملی در زمینی به مساحت کمتر از هشت هکتار در شهرستان نوشهر آغاز شد.
** بهره برداری از پست برق ۲۳۰ کیلوولت آمل
اردکانیان همچنین عصر دیروز به شهرستان آمل رفت و پروژه پست ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت و ساخت خط ۶۳ کیلو ولت آمل ۴ به آمل ۵ را که در سال ۹۵ شروع و پس از ۱۸ ماه با هزینه ای بیش از ۴۲۹ میلیارد ریال آماده شده بود ، به بهره برداری رساند.
رفع افت ولتاژ و تامین برق مستمر و مطمئن منطقه، افزایش قابلیت اطمینان و بهبود پایداری شبکه و جلوگیری از خاموشی های پیک مصرف و بهبود پایداری شبکه از پیامدهای مثبت بهره برداری از این طرح است .
خط انتقال دو مداره تغذیه کننده این ایستگاه نیز از سال ۹۶ و در قالب خط دومداره ۶۳ کیلوولت به طول ۵ کیلومتر اجرا شد.
تعدیل در بارگذاری ایستگاههای انتقال منطقه، کاهش تلفات شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود ولتاژ ایستگاههای منطقه و مشترکین و جلوگیری از خاموشی های ناشی از افت ولتاژ در منطقه از دیگر اهداف طرح بوده است.
** بهره برداری سامانه انتقال آب بابلک
سامانه انتقال آب بابلک در نزدیکی روستای «تمر» در سه کیلومتری جنوب غربی سد البرز با هدف انتقال آب این رودخانه به پشت مخزن سد با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال اجرایی شده است.
روش آبگیری این سامانه از طریق بند انحرافی بتونی به ارتفاع سه متر و نیم و انتقال آب توسط تونل به طول ۲۶۰۰ متر با شعاع دو متر و ۷۰ سانتیمتر به صورت شیب دار است.
مساحت حوزه آبریز رودخانه بابلک ۱۲۵ کیلومتر مربع و میانگین بارندگی سالانه در این منطقه ۷۰۰ میلی متر است.
آبدهی سالانه رودخانه در محل بند انحرافی ۴۳ میلیون مترمکعب و حجم انتقال آب سالیانه به مخزن سد از طریق تونل، ۳۵ میلیون متر مکعب برآورد شده است.
احداث بند به صورت موج و سیلاب شکن از ویژگی های این بند انحرافی است و با راه اندازی این سامانه ۲۲۰ روستا در منطقه با جمعیت ۱۸۶ هزار نفر آبرسانی شده است.
عملیات اجرایی این بند از سال ۸۵ آغاز شد که به خاطر محدودیت منابع مالی مدتی طرح بر زمین ماند و به گفته ناظران اجرای طرح در یک سال گذشته سرعت گرفت.
** آغاز عملیات اجرایی نیروگاه۱،۳ مگاواتی در ساری
این نیروگاه در مسیر خط انتقال آب سد شهید رجایی با اعتباری افزون بر۲۰ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی در دست اجرا قرار گرفته است.
براساس برنامه ریزی قرار است تا این نیروگاه مقیاس کوچک در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با بهره برداری از تصفیه خانه آب شرب شهرستان های ساری و میاندرود افتتاح شود.
این سومین نیروگاه در مقیاس کوچک است که در مسیر سد ۱۹۰ میلیون مترمکعبی شهید رجایی ساری با اعتبار بخش خصوصی در دست ساخت قرار می گیرد.
** افتتاح نیروگاه ۲۹ مگاواتی ساری
نیروگاه ۲۹مگاواتی (مولد مقیاس کوچک) طبرستان با ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شهرک صنعتی شماره یک ساری احداث شده است. این نیروگاه دارای سه دستگاه موتور ژنراتور گازسوز ۹٫۷۳ مگاواتی و یک دستگاه ترانسفورماتور ۳۸ مگاولت آمپر است.
کمک به حل کمبود تولید شبکه سراسری و جلوگیری از اعمال خاموشی، کاهش تلفات شبکه فوق توزیع و توزیع و افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساختهای استان در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی از اهداف و اثرات اجرایی پروژه نیروگاه ۲۹ مگاواتی ساری است.
افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر و مطمئن منطقه، تقویت پدافند غیرعامل، جبران ضعف ولتاژ و بهبود ولتاژ برق مشترکان منطقه و ایجاد اشتغال مستقیم حداقل برای ۲۰ نفر از دیگر اهداف این طرح عنوان شده است.
** افتتاح پست ۲۳۰ کیلو ولت شهرستان تنکابن
کلنگ پروژه پست ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت در سال ۹۵ به زمین زده شد و با هزینه ای بالغ بر ۶۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.
رفع ولتاژ و خاموشی های ناخواسته در منطقه، جلوگیری از خاموشی های ناشی از عملکرد حفاظت های ویژه، افزایش قابلیت های اطمینان و بهبود پایداری شبکه و جابجایی سریعتر بار جهت انجام عملیات سرویس و تعمیرات در شبکه از اهداف این پروژه عنوان شد.
خط ۲۳۰ کیلو ولت تغذیه ایستگاه تنکابن به طول ۲ کیلومتر مدار و احداث خط ۶۳ کیلوولت خروجی به طول ۶ کیلومتر است .
تعدیل در بارگذاری ایستگاه های انتقال منطقه، کاهش تلفات شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود ولتاژ ایستگاه های منطقه و مشترکین و جلوگیری از خاموشی های ناشی از افت ولتاژ در منطقه از دیگر اهداف پروژه بوده است.
وزیر نیرو همچنین در این سفر از تصفیه خانه فاضلاب ساری، سد گلورد، سد شهید رجایی، آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خط انتقال آب، تصفیه خانه آب بابل و سد البرز بازدید کرد.
نشست با استاندار، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران بخش آب و برق مازندران هم برنامه دیگر وزیر نیرو در سفر دو روزه اش به مازندران بود .
اردکانیان در پایان سفرش به مازندران به خبرنگاران گفت که هم اکنون ۶۸ طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب به ارزش ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در مازندران در دست اجراست.
وزیر نیرو میانگین پیشرفت این طرح ها را ۶۰ درصد اعلام و ابراز امیدواری کرد که تمامی آنها تا سال ۱۴۰۰ و پیش از پایان عمر دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.

http://econews.com/files/images/content-large/705444075995021.jpg

 

ایرنا