کد خبر: 4158تاریخ انتشار : 17:49:22 - پنجشنبه 16 آگوست 2018

وزیر نیرو مازندران را ترک کرد / افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی 13 طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب

مازنی خبر : سفر 2 روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به مازندران پس از افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی 13 طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب در نقاط مختلف استان عصر پنجشنبه به پایان رسید و ساری را به مقصد تهران ترک کرد. اردکانیان دومین وزیر دولت دوازدهم است که در کمتر از […]

وزیر نیرو مازندران را ترک کرد / افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی 13 طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب

مازنی خبر : سفر 2 روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به مازندران پس از افتتاح ، بازدید و کلنگ زنی 13 طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب در نقاط مختلف استان عصر پنجشنبه به پایان رسید و ساری را به مقصد تهران ترک کرد.

اردکانیان دومین وزیر دولت دوازدهم است که در کمتر از 10 روز گذشته به مازندران سفر کرد.

پیش از این محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به مازندران آمده بود.
نتیجه سفر 2 روز وزیر نیرو به مازندران که از غرب استان آغاز شد، بازدید ، افتتاح و آغاز اجرای 13 طرح برقی و آبی و نشست با مسئولان استان بود.
**افتتاح واحد گازی نیروگاه 460 مگاواتی غرب مازندران
اردکانیان عصر دیروز با ورود به مازندران ابتدا نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین نوشهر را که از لحاظ برخورداری از فناوری نوین و سازگاری با محیط زیست جزو منحصر به فردترین نیروگاههای کشور است ، افتتاح کرد.
واحد گازی این نیروگاه با قابلیت تولید حدود 310 مگاوات برق وارد مدار شد و واحد بخار آن که توان تولید 150 مگاوات برق را دارد بنا به اظهار نظر سرمایه گذار این طرح ملی، قرار است در سال آینده وارد مدار شود.
این نیروگاه در محیط بسیار کوچک ساخته شده و بیشتر تجهیزات ساخت آن نیز تولید داخلی است.
عملیات ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر از تیرماه سال 1395 با پیش بینی اعتباری بالغ بر 280 میلیون یورو از محل مشارکت بخش خصوصی و صندوق توسعه ملی در زمینی به مساحت کمتر از هشت هکتار در شهرستان نوشهر آغاز شد.
** بهره برداری از پست برق 230 کیلوولت آمل
اردکانیان همچنین عصر دیروز به شهرستان آمل رفت و پروژه پست 63/230 کیلو ولت و ساخت خط 63 کیلو ولت آمل 4 به آمل 5 را که در سال 95 شروع و پس از 18 ماه با هزینه ای بیش از 429 میلیارد ریال آماده شده بود ، به بهره برداری رساند.
رفع افت ولتاژ و تامین برق مستمر و مطمئن منطقه، افزایش قابلیت اطمینان و بهبود پایداری شبکه و جلوگیری از خاموشی های پیک مصرف و بهبود پایداری شبکه از پیامدهای مثبت بهره برداری از این طرح است .
خط انتقال دو مداره تغذیه کننده این ایستگاه نیز از سال 96 و در قالب خط دومداره 63 کیلوولت به طول 5 کیلومتر اجرا شد.
تعدیل در بارگذاری ایستگاههای انتقال منطقه، کاهش تلفات شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود ولتاژ ایستگاههای منطقه و مشترکین و جلوگیری از خاموشی های ناشی از افت ولتاژ در منطقه از دیگر اهداف طرح بوده است.
** بهره برداری سامانه انتقال آب بابلک
سامانه انتقال آب بابلک در نزدیکی روستای «تمر» در سه کیلومتری جنوب غربی سد البرز با هدف انتقال آب این رودخانه به پشت مخزن سد با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد ریال اجرایی شده است.
روش آبگیری این سامانه از طریق بند انحرافی بتونی به ارتفاع سه متر و نیم و انتقال آب توسط تونل به طول 2600 متر با شعاع دو متر و 70 سانتیمتر به صورت شیب دار است.
مساحت حوزه آبریز رودخانه بابلک 125 کیلومتر مربع و میانگین بارندگی سالانه در این منطقه 700 میلی متر است.
آبدهی سالانه رودخانه در محل بند انحرافی 43 میلیون مترمکعب و حجم انتقال آب سالیانه به مخزن سد از طریق تونل، 35 میلیون متر مکعب برآورد شده است.
احداث بند به صورت موج و سیلاب شکن از ویژگی های این بند انحرافی است و با راه اندازی این سامانه 220 روستا در منطقه با جمعیت 186 هزار نفر آبرسانی شده است.
عملیات اجرایی این بند از سال 85 آغاز شد که به خاطر محدودیت منابع مالی مدتی طرح بر زمین ماند و به گفته ناظران اجرای طرح در یک سال گذشته سرعت گرفت.
** آغاز عملیات اجرایی نیروگاه1،3 مگاواتی در ساری
این نیروگاه در مسیر خط انتقال آب سد شهید رجایی با اعتباری افزون بر20 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی در دست اجرا قرار گرفته است.
براساس برنامه ریزی قرار است تا این نیروگاه مقیاس کوچک در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با بهره برداری از تصفیه خانه آب شرب شهرستان های ساری و میاندرود افتتاح شود.
این سومین نیروگاه در مقیاس کوچک است که در مسیر سد 190 میلیون مترمکعبی شهید رجایی ساری با اعتبار بخش خصوصی در دست ساخت قرار می گیرد.
** افتتاح نیروگاه 29 مگاواتی ساری
نیروگاه 29مگاواتی (مولد مقیاس کوچک) طبرستان با 600 میلیارد ریال اعتبار در شهرک صنعتی شماره یک ساری احداث شده است. این نیروگاه دارای سه دستگاه موتور ژنراتور گازسوز 9.73 مگاواتی و یک دستگاه ترانسفورماتور 38 مگاولت آمپر است.
کمک به حل کمبود تولید شبکه سراسری و جلوگیری از اعمال خاموشی، کاهش تلفات شبکه فوق توزیع و توزیع و افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساختهای استان در راستای اصل 44 قانون اساسی از اهداف و اثرات اجرایی پروژه نیروگاه 29 مگاواتی ساری است.
افزایش پایداری شبکه و تامین برق مستمر و مطمئن منطقه، تقویت پدافند غیرعامل، جبران ضعف ولتاژ و بهبود ولتاژ برق مشترکان منطقه و ایجاد اشتغال مستقیم حداقل برای 20 نفر از دیگر اهداف این طرح عنوان شده است.
** افتتاح پست 230 کیلو ولت شهرستان تنکابن
کلنگ پروژه پست 63/230 کیلو ولت در سال 95 به زمین زده شد و با هزینه ای بالغ بر 650 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.
رفع ولتاژ و خاموشی های ناخواسته در منطقه، جلوگیری از خاموشی های ناشی از عملکرد حفاظت های ویژه، افزایش قابلیت های اطمینان و بهبود پایداری شبکه و جابجایی سریعتر بار جهت انجام عملیات سرویس و تعمیرات در شبکه از اهداف این پروژه عنوان شد.
خط 230 کیلو ولت تغذیه ایستگاه تنکابن به طول 2 کیلومتر مدار و احداث خط 63 کیلوولت خروجی به طول 6 کیلومتر است .
تعدیل در بارگذاری ایستگاه های انتقال منطقه، کاهش تلفات شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود ولتاژ ایستگاه های منطقه و مشترکین و جلوگیری از خاموشی های ناشی از افت ولتاژ در منطقه از دیگر اهداف پروژه بوده است.
وزیر نیرو همچنین در این سفر از تصفیه خانه فاضلاب ساری، سد گلورد، سد شهید رجایی، آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خط انتقال آب، تصفیه خانه آب بابل و سد البرز بازدید کرد.
نشست با استاندار، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران بخش آب و برق مازندران هم برنامه دیگر وزیر نیرو در سفر دو روزه اش به مازندران بود .
اردکانیان در پایان سفرش به مازندران به خبرنگاران گفت که هم اکنون 68 طرح حوزه آب ، برق و فاضلاب به ارزش 9 هزار و 500 میلیارد تومان در مازندران در دست اجراست.
وزیر نیرو میانگین پیشرفت این طرح ها را 60 درصد اعلام و ابراز امیدواری کرد که تمامی آنها تا سال 1400 و پیش از پایان عمر دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.

http://econews.com/files/images/content-large/705444075995021.jpg

 

ایرنا