کد خبر: 4863تاریخ انتشار : ۱۶:۴۱:۰۷ - چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

معاون فرهنگی ارشاد مازندران: ترویج فرهنگ موسیقی بومی و محلی ضرورت دارد

معاون فرهنگی رسانه ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در جلسه ستاد تسهیلات سفر استانداری مازندران با اعلام اینکه در ایام تابستان سالجاری ١٠٧ اجرای موسیقی بومی، ‌محلی در مازندران انجام شده است، گفت: موسیقی بومی، ‌محلی بدلیل برخورداری از باورهای ایرانی با ظرافت و جانمایه منطقه‎ای، اولویت ساز و آوازها در طبرستان است. […]

معاون فرهنگی رسانه ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در جلسه ستاد تسهیلات سفر استانداری مازندران با اعلام اینکه در ایام تابستان سالجاری ١٠٧ اجرای موسیقی بومی، ‌محلی در مازندران انجام شده است، گفت: موسیقی بومی، ‌محلی بدلیل برخورداری از باورهای ایرانی با ظرافت و جانمایه منطقه‎ای، اولویت ساز و آوازها در طبرستان است.

به گزارش مازنی خبر عباس زارع اظهار کرد: جلسات کمیته فرهنگی در شهرستانها به ریاست مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و فعالیتهای مربوط به آن در دو بخش طراحی و اجرا شد .
وی افزود: تبلیغات و اطلاع ‌رسانی(تبلیغات محیطی، فضای مکتوب و رسانه‌های مجازی) و برنامه‌های فرهنگی، هنری دو بخش از این فعالیتها بودند.
معاون فرهنگی، رسانه ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره نقش رسانه‌ها در معرفی استان گفت: رسانه‌های مکتوب و مجازی به‌خوبی توانستند رسالت خود را انجام دهند و ظرفیت های گردشگری، اماکن تاریخی و فرهنگی مشهور استان را به گردشگران معرفی و آنها را به بازدید از این اماکن ترغیب و از طرفی نیز نقاط ضعف را به مسؤولان اعلام کنند .
زارع بیان کرد: اعزام امام جماعت به مساجد بین‌راهی، برپایی نمایشگاه کتاب در ١٥ شهرستان با محوریت ترویج فرهنگ بومی، برپایی ٦٢ نمایشگاه هنرهای تجسمی و اجرای ٤٣ نمایش طنز خیابانی از دیگر فعالیتهای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در تعطیلات تابستان بوده است .
وی با اشاره به سابقه دیرینه موسیقی در نواحی مختلف مازندران و علاقه خاص مردم به آهنگها و نواهای محلی استان اظهار کرد: در تابستان سالجاری ١٠٧ اجرای موسیقی بومی، ‌محلی و ٧٠ اجرای موسیقی صحنه‌ای داشتیم که موسیقی محلی بیشتر مورد استقبال قرار گرفت .
معاون فرهنگی، رسانه ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تاکید کرد: محور اصلی در بخش موسیقی اختصاص به ساز و آوازهای بومی، ‌محلی دارد که هم به معرفی استان می‌پردازد و هم برخاسته از هویت اصیل مردمان این دیار و گویای آداب و رسوم و باورهای ایرانی با ظرافت و جانمایه منطقه‎ای است .
وی در ادامه از برپایی ٢٩ جنگ شادی در سراسر استان خبر داد و گفت: در این برنامه‌ها با هدف توجه به قشر جوان و هنرمند، از وجود جوانان مازندران استفاده شد و اجراهای آنها مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در ایام تابستان فیلمهای سینمایی روز اکران و با استقبال مردمی ‎بویژه جوانان مواجه شد، گفت: در مجموع، ٣٢ هزار نفر از ابتدای تابستان تاکنون به تماشای فیلمهای سینمایی در سینماهای استان نشستند.

https://mazandaran.farhang.gov.ir/ershad_content/Media/image/2018/09/665695_orig.jpg