کد خبر: 5175تاریخ انتشار : ۱۶:۱۱:۳۶ - جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷

گفتگو با مربیان و کارشناسان مشهور فوتبال ایران؛ نظرسنجی از ۷ مربی درباره علت دربی کسل‌کننده

مازنی خبر : تیم های استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برای هشتاد و هشتمین بار مقابل یکدیگر صف آرایی کردند. این دربی مثل همیشه پیش بینی های مختلفی را از چند روز قبل به همراه داشت و کارشناسان صحبت های متفاوتی را درباره سطح کیفی آن بیان می کردند. اما امروز و در زمین […]

گفتگو با مربیان و کارشناسان مشهور فوتبال ایران؛ نظرسنجی از ۷ مربی درباره علت دربی کسل‌کننده

مازنی خبر : تیم های استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برای هشتاد و هشتمین بار مقابل یکدیگر صف آرایی کردند. این دربی مثل همیشه پیش بینی های مختلفی را از چند روز قبل به همراه داشت و کارشناسان صحبت های متفاوتی را درباره سطح کیفی آن بیان می کردند. اما امروز و در زمین بازی به تمامی سوالات و معماها پاسخ داده شد. سومین تقابل برانکو و شفر بر خلاف تصوراتی که از سبک بازی مورد علاقه این دو مربی سراغ داشتیم، بدون گل و کسل کننده دنبال شد. پس از پایان بازی از چند مربی و کارشناس علت این سطح پایین را جویا شدیم که توضیحات آنها را در اینجا می خوانید.

مجید نامجو مطلق: استقلال به خوبی بازی پرسپولیس را خراب کرد

 

من فکر می کنم دربی کیفیت چند بازی آخر تیم ها را نداشت و هر دو به دنبال نباختن بودند. موقعیت ها خیلی به ندرت روی دروازه ها پیش آمد. امروز تیم ها محتاط بودند و جنگ اصلی در میانه های زمین بود. تیم ها باید در خط هافبک خود جلوی حملات رقیب را بگیرند و به همین دلیل من اعتقاد دارم بازی جذابی شکل نگرفت.

برانکو کمتر روی هوا بازی می کرد و امروز شفر توانست به خوبی مرکز زمین را در اختیار بگیرد و تیم پرسپولیس را ببندد. با این کار استقلالی ها حریف را وادار کردند که رو به بازی مستقیم بیاورد. به خاطر بازیکنان سرزنی که در خط دفاع استقلال بودند، اجازه موقعیت سازی به مهاجمان پرسپولیس داده نشد. موقعیت های حداقلی بازی هم روی اتفاق حاصل شد و کار تاکتیکی که از قبل برنامه ریزی شده باشد، در دو تیم ندیدیم.

 

در نتیجه یک بازی معمولی و در سطح پایین برگزار شد که هر دو مربی از نتایج آن راضی بودند.

شفر هم با توجه به شرایطی که پس از حذف از آسیا و نتایج نه چندان خوب در لیگ داشت و ممکن بود در صورت باخت دربی هجمه های زیادی روی او وارد شود، احتیاط را در دستور کار قرار داد.

حمید درخشان: مربیان ایرانی هم می توانستند اینطور بازی کنند!

 

به اعتقادم چهار عامل باعث شد که دربی خوبی را تماشا نکنیم. اول از همه هر دو تیم دوست نداشتند که بازی را واگذار کنند و به همین دلیل به تاکتیک محتاطانه‌ای روی آوردند. استرس دیگر عاملی است که بر روی جذابیت بازی تاثیر گذاشت. سومین عامل این بود که هر دو تیم فلسفه‌ای برای کسب برد نداشتند و از نداشتن برنامه مشخص برای گلزنی هم می‌توان به عنوان دلیل آخر نام برد. نیمه اول سرعت بازی بسیار پایین بود و بی برنامگی باعث شد که هر دو تیم به استفاده از توپ‌های بلند روی بیاورند. در نیمه دوم سرعت مسابقه بهبود یافت اما هیچ تغییری در روند دو تیم به وجود نیامد و باز هم استفاده از  ضربات ایستگاهی و مستقیم در اولویت قرار گرفت. در مجموع از هر دو تیم فوتبال بی کیفیتی را دیدیم. معتقدم مربیان خارجی باید تغییرات مثبتی در روند تیم‌هایشان ایجاد کنند وگرنه مربی ایرانی هم می‌تواند به دنبال نباختن در بازی باشد. شفر و برانکو برای این جدال هیچ تغییر مثبتی در تیم‌های تحت هدایتشان به وجود نیاوردند. استقلال در شروع بازی نفر خوب خودش را بیرون کشید و پرسپولیس هم به علت دست خالی که بر روی نیمکت داشت، نتوانست با تغییراتش روند مثبتی ایجاد کند. با وجود این وضعیت بازی با السد خیلی سخت می‌شود. اشتباهات مدیران قبلی گریبانگیر پرسپولیس شده و من فقط دعا می‌کنم با سلامت از این دیدار عبور کنیم و بتوانیم از آبروی ایران به خوبی دفاع کنیم.

 

ابراهیم طالبی: قرار بود ما آلمانی شویم، شفر ایرانی شد!

 

بنا نبود که آقای شفر به ایران بیاید و ایرانی شود؛ بلکه قرار بود با حضورشان فوتبال ما را آلمانی کنند. مربی وقتی وارد زمین می‌شود دو هدف دارد. اول به دنبال این است که چیزی را به دست آورد و در ادامه چیزی را از دست ندهد. اما امروز هر دو سرمربی برای مساوی به زمین آمدند و این برای دو باشگاهی که سرمربی خارجی دارد، بسیار بد است. این دیدار بهترین تبلیغ برای ضد فوتبال بود و هر کسی که می‌‎خواهد از فوتبال زده شود می‌تواند تکرار این مسابقه را تماشا کند. کاش این دربی برگزار نمی‌شد و دیدارهای لیگ یک از این جدال به شدت جذاب‌تر است.

اگر تعویض طارق همام به غیر از مصدومیت باشد، اشتباه بود. گرو چه بازیکنی است که استقلالی‌ها آوردند؟ طارق و بشار رسن  در زمین طوری فوتبال بازی می‌کنند که به این ورزش توهین نمی‌شود. ولی من از بازی با السد از نمایش استقلال مغموم شدم. من همیشه حامی شفر بودم اما او به جای اینکه بر روی فوتبال تاثیر بگذارد، برعکس از فضای ایرانی تاثیر پذیرفته است.

صالح مصطفوی: از دقیقه ۲۰ معلوم بود دربی مساوی می شود

 

استقلال به دلیل شرایط جدولی که داشت مجبور بود محتاطانه بازی کند و مراقب گل نخوردن باشد. از طرف دیگر هم پرسپولیسی‌ها به این دلیل که هفته آینده با السد دیدار حساسی دارند خود را به آب و آتش نزدند. ۲۰ دقیقه بعد از شروع بازی به راحتی می‌شد پیش بینی کرد که این دربی با نتیجه مساوی به پایان می‌رسد.

شرایط جدولی دو تیم و زمان برگزاری دربی که قبل از دیدار حساس پرسپولیس در آسیا بود باعث شد که کیفیت دربی قابل قبول نباشد و می‌توان گفت که هر دو سرمربی به نتیجه تساوی راضی بودند. در رابطه با تعویض همام هم می‌توانم بگویم که خوب بود اما خیلی زود انجام شد.

 

هومن افاضلی:  استقلال می توانست تهاجمی تر باشد

 

اول این که هیچ کدام از این دو تیم  نمی خواستند بازنده این دیدار حساس باشند، معمولا  این طور بازی ها  دو فاکتور بارز دارند:  فاکتور اول  بازی فیزیکی  هر دو تیم هست  که همانطور که شما  دیدید  تعداد بی رویه خطا ها  موید همین مطلب است و فاکتور دوم  احتیاط  بیش از حد مربیان برای نباختن، که این  دو فاکتور با کیفیت پایین این دیدار رابطه مستقیم دارند.
البته این تساوی برای  پرسپولیس خیلی هم نمی تواند نتیجه بدی قلمداد شود به علت اینکه این تیم مسابقه حساسی در برابر السد قطر در پیش رو دارد  اما استقلال احتیاج بیشتری به این برد داشت و می توانست کمی تهاجمی تر در میدان حضور پیدا کند  اما این را هم فراموش نکنید وضعیت  وینفرد شفر می توانست با این باخت به خطر بیفتد.

سهراب بختیاری‌زاده: انگار نمی خواستند همدیگر را ببرند

 

اصلا بازی خوبی  نبود و تحت تاثیر حساسیت زیاد قرار داشت و اشتباهات زیادی از هر دو تیم شاهد بودیم. هم استقلال و هم پرسپولیس میل زیادی به حمله نداشتند و انگار دوست نداشتند که هم دیگر را شکست دهند و به دنبال این بودند از اشتباهات موجود در خط دفاعی هم دیگر استفاده کرده و خطر ایجاد کنند. در ادامه می‌توان گفت که خبری از منطق در فوتبال نبود و شاهد بازی ترکیبی و تاکتیکی از دو تیم نبودیم و هر دو آن‌ها به نتیجه تساوی رضایت داشتند. تا زمانی که مربیان شجاعت بیشتری به خرج ندهند و این تفکر شجاعانه را به بازیکن منتقل نکنند دربی کسل کننده را شاهد هستیم. به نظرم بازیکنان مقصر نیستند و در این رابطه باید شفر و برانکو را بازخواست کرد. درباره تعویض همام هم ما نباید شفر را قضاوت فنی کنیم. اما بازیکن خطرناک استقلال بود و می‌توانست تاثیرگذار باشد. با این حال هر تعویضی برای مربی دلیل دارد و باید از او پرسید. به نظرم هر دو تیم نود دقیقه بد بودند و این دیدار برای همه آزار دهنده بود.

مهرداد خانبان: بازی های آسیا کیفیت بازی را کم کرد

 

هر وقتی که دربی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بود، از کیفیت آن کاسته شد. این مسابقه هم به دلیل توقع هواداران دو تیم باعث شد که حساس‌تر شود. استقلال بعد از حذف از آسیا دوست نداشت با یک باخت دیگر کام خود و هواداران را تلخ کند و پرسپولیس هم دوست نداشت با باخت به مصاف السد قطر بروند. همین باعث شد که دو تیم رویه محتاطانه‌ای را در پیش بگیرند و به نتیجه تساوی رضایت داشتند. همین تاکتیک باعث شد که در کل بازی دو تیم خطاهای زیادی انجام دهند و به استفاده از ضربات ایستگاهی و کرنر رو بیاورند. اما باهوش عمل نکردند و ضربات به دست آمده را از دست دادند. در کل حساسیت این بازی فراتر از یک دربی بود و باعث شد از زیبایی بازی کاسته شود.