کد خبر: 5233تاریخ انتشار : ۱۶:۳۵:۰۵ - یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷

کمبود معلم، بازنشستگان مازندران را در کلاس های درس ماندگار کرد

استقرار کامل نظام آموزشی جدید و افزودن پایه دوازدهم در شاخه نظری و فنی حرفه ای کاردانش، منجر به کمبود نیروی تدریس در مدارس بخصوص هنرستانهای مازندران شد که این امر به استمرار خدمت معلمان بازنشسته استان در کلاس های درس شد. به گزارش مازنی خبر ، سال تحصیلی ۹۷-۹۸ همراه با استقرار نظام آموزشی […]

کمبود معلم، بازنشستگان مازندران را در کلاس های درس ماندگار کرد

استقرار کامل نظام آموزشی جدید و افزودن پایه دوازدهم در شاخه نظری و فنی حرفه ای کاردانش، منجر به کمبود نیروی تدریس در مدارس بخصوص هنرستانهای مازندران شد که این امر به استمرار خدمت معلمان بازنشسته استان در کلاس های درس شد.

به گزارش مازنی خبر ، سال تحصیلی ۹۷-۹۸ همراه با استقرار نظام آموزشی ۶-۳-۳ در آموزش و پرورش آغاز شد که بر اساس آن مقطع پیش دانشگاهی حذف و به جای آن پایه ابتدایی ۶ ساله، متوسطه اول ۳ ساله و متوسطه دوم با استقرار پایه دوازدهم سه ساله شدند، همچنین در سطح هنرستان فنی و حرفه ای و کار دانش هم پایه دوازدهم مستقر شده و به سه سال متوسطه تبدیل شد.
جابه جایی نیروها در مقطع ابتدایی و متوسطه اول در طی چند سال گذشته انجام شد، اما امسال به دلیل سه ساله شدن هنرستان ها، استان مازندران نیز مانند برخی از دیگر استان ها با مشکل کمبود نیروی تدریس روبرو بود.
مسئولین آموزش و پرورش مازندران اردیبهشت امسال از کمبود حدود یک هزار و ۸۰۰ معلم در کلاس های درس مدارس استان برای استقرار نظام جدید آموزشی و رسیدن به شرایط استاندارد آموزشی خبر دادند.
از این میزان کمبود، سهم هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش بیش از ۷۰۰ معلم اعلام شد.

در این باره گفتگویی داشتیم با معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران که از استمرار خدمت یک هزار و ۲۰۰ نیروی فرهنگی بازنشسته برای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در مدارس این استان خبر داد و افزود: این اتفاق به دلیل جبران کمبود مربیان آموزشی در استقرار کامل نظام آموزشی، بخصوص پایه دوازدهم است.

اسفندیار نظری ادامه داد: امسال سه هزار و چهار نیروی فرهنگی واجد شرایط بازنشستگی در استان داشتیم که توانستیم با رایزنی ها با یک هزار و ۲۰۰ معلم، خدمت آنها را استمرار دهیم.
معاون آموزش و پرورش مازندران تاکید کرد: بهره مندی از نیروهای بازنشسته در سال تحصیلی پیش رو، با توجه به فقدان این میزان نیروی آموزشی متخصص بر اساس جبر شرایط بود و نمی توان در یک بازه زمانی کوتاه این میزان کمبود را با نیروی جوان جبران کرد.
نظری همچنین خرید خدمت آموزشی، بهره مندی از نیروهای حق التدریس و شاغلین را از دیگر ظرفیتهای ممکن برای تامین کمبود معلم دانست و گفت: استفاده از فارغ التحصیلان ورودی سال ۹۳ دانشگاه فرهنگیان نیز به عنوان دیگر منبع تامین نیروی تدریس مدارس استان است.
وی اعلام کرد: انتقالی نیروهای مازاد از استانهای دیگر به مازندران و به کارگیری نیروهای استخدامی ماده ۲۸ سازمان امور اداری از دیگر اقدامات برای جبران کمبود معلم در این استان است.
استمرار خدمت معلمان بازنشسته در حالی در مازندران انجام می شود که زمستان گذشته مدیرکل آموزش و پرورش وقت مازندران از کاهش چهار ساله میانگین سن مدیران مدارس استان خبر داد و گفت که این وضعیت از طریق جوانگرایی محقق شده است.
همچنین اعلام شد که میانگین سن مدیران مدارس مازندران تا پیش از این ۲۵ سال بود که اکنون به ۲۱ سال کاهش یافته است.

در حال حاضر ۳۸ هزار و ۸۵۶ نفر نیروی انسانی در آموزش و پرورش مازندران فعال هستند که از این میزان ۲۴ هزار و ۴۰۰ نفر معلم هستند.

http://img8.irna.ir/1397/13970708/83049512/n83049512-72574505.jpg

 

ایرنا

  1. followermax.com گفت:

    مطلب بسیار خوبی بود.ممنون