کد خبر: 5395تاریخ انتشار : ۷:۲۷:۱۷ - دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷

نیلوفرهای ولوکلای بابل زیر چنگال بولدوزرها

مازنی خبر : آب‌بندان ۲۲ هکتاری ولوکلا بین روستا‌های «کشتلی چناربن» و روستای « ولوکلای» بابل واقع شده و تمام این آب‌بندان پوشیده از نیلوفران آبی بوده و صحنه بسیار زیبایی را ایجاد کرده؛ اما متاسفانه مدتی است نیلوفر‌های آبی این تالاب به بهانه لایه‌روبی در حال نابودی هستند و بولدوزرهایی بزرگ بلای جان گل‌های نیلوفر […]

نیلوفرهای ولوکلای بابل زیر چنگال بولدوزرها
مازنی خبر : آب‌بندان ۲۲ هکتاری ولوکلا بین روستا‌های «کشتلی چناربن» و روستای « ولوکلای» بابل واقع شده و تمام این آب‌بندان پوشیده از نیلوفران آبی بوده و صحنه بسیار زیبایی را ایجاد کرده؛ اما متاسفانه مدتی است نیلوفر‌های آبی این تالاب به بهانه لایه‌روبی در حال نابودی هستند و بولدوزرهایی بزرگ بلای جان گل‌های نیلوفر این تالاب و این سرمایه ملی ارزشمند شده‌اند.
علاقمندان محیط زیست و آشنا به منطقه معتقدند آب‌بندان ولوکلای بابل جزو منابع ملی محسوب می‌شود و هیچ کس حق ندارد آن را به نام خود مصادره کند؛ این طبیعت زیبا وخدادادی متعلق به همه مردم است.

آن هایی هم که دست به تخریب تالاب نیلوفران آبی زده‌اند، معتقدند با توجه به اینکه مازندران استانی است که طی یک دهه اخیر با مشکلات کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند، بحث لایروبی آب‌بندان‌ها برای ذخیره‌سازی بهینه آب در دستور کار قرار دارد که مسئله‌ای چاره‌ناپذیر است.

آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت
محمد علیزاده، دهیار روستای ولوکلای بابل در این رابطه می گوید: لایروبی آب‌بندان بدون توجه به نیلوفر‌های آن هم پایان فصل برداشت درحال انجام است؛ درحالی‌که اصلا ضرورتی برای انجام لایروبی نبود.

علیزاده معتقد است بیش از۱۰سال طول می‌کشد تا دوباره نیلوفر‌ها کل آب‌بندان‌ها را پوشش دهند؛ بهتر بود به‌جای نابودی نیلوفر‌های تالاب ولوکلا این اعتبار را برای روستایی درنظر می‌گرفتند که واقعا ضرورت داشت.

تالاب نیلوفر ولوکلا منطقه‌ای دارای قابلیت گردشگری بکر و مکانی امن برای حیات‌وحش ازجمله پرندگان است که مقرر شد با بازدید کارشناسان جلوی کار گرفته شود.

آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت
محمدرضا حیدری، دبیر کانون آرامش سبز دانشگاه علوم پزشکی بابل در این رابطه به خبرنگار ما می‌گوید: این تالاب ۲۲ هکتار و پوشیده از نیلوفران آبی زیبایی است که حالا به بهانه لایروبی، کم کم به دست نابودی سپرده می‌شود و آتش اختلاف روستای ولوکلا و کشتلی دامان چنین اتفاقی را رقم زده‌است.
حیدری ادامه می‌دهد: نمی‌توانم درک کنم چرا آنقدر ساده از کنار مسائل مربوط به محیط زیست می‌گذریم، ما به هزار تومان افزایش یا کاهش قیمت دلار و سکه واکنش نشان می دهیم؛ اما از کنار اخبار آلاینده‌های محیط زیست و نابودی طبیعت خیلی ساده رد می‌شویم.

او می‌گوید: آیا درست است در برابر نابودی این تالاب که محل زندگی پرنده‌های مهاجر نیز هست، ساکت بنشینیم و کاری نکنیم؟ آیا نمی‌شود از این تالاب زیبا برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصادی روستا و منطقه استفاده کرد؟

این فعال دانشجویی تاکید می کند: متاسفانه شهرداری استان مشغول کارهای دیگر است و به کارهایی مانند حفاظت از محیط زیست نمی تواند بپردازد. برای عملکرد منابع طبیعی هم کافیست گذرتان به جنگل های بندپی شرقی یا ارتفاعاتی مانند فیلبند لهه و شیخ موسی بیافتد تا متوجه شوید هر چیزی برای منابع طبیعی مهم باشد، حفاظت از طبیعت نیست.

حیدری می افزاید: آیا نمی شود از این تالاب زیبا برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصادی روستا و منطقه استفاده کرد؟ روند تخریب به بهانه لایروبی ماه هاست شروع شده است و شاید همین امروز هم برای متوقف کردن آن دیر شده است. زمان زیادی تا نابودی این همه زیبایی نمانده است.

 نابودی این تالاب که امروز باعث نگرانی‌های زیادی شده است، می‌تواند به پرندگان مهاجر و طبیعت منطقه ضربات سنگینی را وارد کند. امید می‌رود مسئولان به گونه ای برنامه ریزی کنند که این تالاب و صحنه‌های زیبا و چشم‌نواز آن ماندگار بماند.
آماده/////تیتر فردا/////////////////بولدوزر بلای جان نیلوفرآبی روستای ولوکلای بابل / آتش اختلاف دامان نیلوفر‌های آبی را گرفت
دانشجو