کد خبر: 5487تاریخ انتشار : ۱۲:۲۳:۱۷ - شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷

گزارش تصویری / رشت ؛ شهر باران

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: رشت مرکز استان گیلان ، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیهٔ دریای خزر و سومین شهر گردشگر پذیر ایران است. بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵، جمعیت رشت ۹۵۶٫۹۷۱ نفر است اما جمعیت این شهرستان در تعطیلات و فصول گردشگری سال به […]

گزارش تصویری / رشت ؛ شهر باران

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: رشت مرکز استان گیلان ، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیهٔ دریای خزر و سومین شهر گردشگر پذیر ایران است. بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵، جمعیت رشت ۹۵۶٫۹۷۱ نفر است اما جمعیت این شهرستان در تعطیلات و فصول گردشگری سال به دو میلیون نفر نیز می رسد.

در شهر رشت لهجه‌های گوناگون از گویش بیه‌پس زبان گیلکی توسط مردم تکلم می‌شود.

شهر رشت ، رتبهٔ اول میزان بارش مراکز استان‌های ایران را داراست و به شهر باران شهره می باشد.

به دلیل قدمت طولانی شهر رشت و نفش مردمش در اتفاقات مختلف تاریخی همواره از این شهر به عنوان دروازه تمدن مدرن یاد می‌شود.

این شهر به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق جهان (زیر نظر یونسکو) پیوست. براساس استانداردهای یونسکو شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کند. رشت تنها شهر ایران به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شد.

امروزه شهر رشت یکی از قطب‌های اصلی کشاورزی ، گردشگری ، تولید برنج ، تولید فولاد و تولید نانو داروهای ضد سرطان کشور محسوب می شود.

از سال ۱۳۹۴ خورشیدی با تلاش‌های بی‌وقفهٔ مردم و پشتیبانی شهرداری رشت، روز ۱۲ دی با عنوان روز رشت به ثبت رسید.

برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت محسوب می‌شود، به هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ آسیب دیده بود که چندی بعد به صورت سابق بازسازی گردید. مجموعه شهرداری مربوط به دوره پهلوی است و در میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امروزه خیابان های اطراف ساختمان قدیمی شهرداری رشت به صورت سنگفرش در آمده و به محیطی آرام برای شهروندان و مسافرین تبدیل شده است.

هتل قدیمی اردیبهشت با حدود ۵۰ سال قدمت در نزدیکی ساختمان شهرداری رشت واقع شده است. بخشی از فیلم شکست ناپذیر با کارگردانی رضا میرلوحی، نویسندگی قلی صفاپور و تهیه‌کنندگی نعمت‌الله رفیعی و حضور محمدعلی فردین در سال ۱۳۵۳ در این هتل فیلم برداری شده بود.

وجود قهوه خانه های قدیمی ، بازار سنتی و رستوران های مختلف در نزدیکی ساختمان شهرداری ، چهره ای جذاب و خاص به این محله داده و دل هر گردشگری را می رباید.

از آنجائی که هر چه از رشت بگوئیم کم است پس پیشنهاد می کنیم ، حتماً رشت را ببینید…