کد خبر: 5613تاریخ انتشار : ۱۷:۳۲:۲۳ - چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

افتتاح سیستم تصفیه پیشرفته شیرابه زباله شهرداری قائم شهر با حضور استاندار مازندران / غیبت ۸ عضو از ۹ عضو شورای شهر در این مراسم!

مازنی خبر : با حضور استاندار مازندران و مدیران کشوری، استانی و شهرستانی سیستم تصفیه پیشرفته شیرابه زباله شهرداری قائم شهر به بهره برداری رسید. به گزارش مازنی خبر ، این مراسم در صورتی برگزار شد که ۸ عضو شورای اسلامی شهر قائم‌شهر غیبت داشتند. غیبت اکثریت اعضای شورا در افتتاح یکی از مهمترین پروژه […]

افتتاح سیستم تصفیه پیشرفته شیرابه زباله شهرداری قائم شهر با حضور استاندار مازندران / غیبت ۸ عضو از ۹ عضو شورای شهر در این مراسم!

مازنی خبر : با حضور استاندار مازندران و مدیران کشوری، استانی و شهرستانی سیستم تصفیه پیشرفته شیرابه زباله شهرداری قائم شهر به بهره برداری رسید.

به گزارش مازنی خبر ، این مراسم در صورتی برگزار شد که ۸ عضو شورای اسلامی شهر قائم‌شهر غیبت داشتند.

غیبت اکثریت اعضای شورا در افتتاح یکی از مهمترین پروژه های استان مازندران ، شایعه مخالفت شورا با ادامه فعالیت معین پور شهردار قائم شهر را تقویت کرده است.

استاندار مازندران در این مراسم با اشاره به این که مسئولین، شانی جز خدمت گزاری به مردم ندارند، گفت: در خدمت گزاری به مردم، حفظ محیط زیست و سلامت مردم اولویت نخست است و اگر نتوانیم محیط زیست را حفظ بکنیم و سلامت مردم را تامین و پاسداری نماییم و پایدار نگه بداریم، به وظیفه خود عمل نکرده ایم.

مقام عالی دولت در مازندران، با بیان این که محیط زیست پایدار، لازمه حیات نسل حاضر و نسل آینده است، افزود: حق نداریم بیش از این از خزانه آیندگان هزینه نماییم، زمین را نابود و هوا و آب را آلوده کنیم و پاسداری از محیط زیست یک وظیفه فردی و اجتماعی است.

اسلامی، عنوان کرد: تولید زباله کمتر و الگوی مصرف در شمار شعائر و ضوابط دینی و شرعی ماست و باید با توجه جدی به تاکیدات دینی، به اندازه مصرف نماییم و موجبات آلودگی محیط زیست را فراهم نکنیم.

وی با اشاره به این که ما به زمین پاک، هوای پاک و زندگی با کیفیت نیازمندیم، بیان داشت: ریل گذاری لازم برای مدیریت پسماند و صیانت از محیط زیست در استان انجام شده است. طرح تفکیک زباله از مبدا اقدامی جدی است و صرفا یک سخن و حرف محض نیست.

استاندار با اشاره به این که از تمام متولیان امر خواستیم تا با جدیت این برنامه را اجرا و پیگیری نمایند و حتما نیز از اجرای درست آن پشتیبانی مالی خواهیم نمود، خاطرنشان کرد: بحمدالله در کشور این اراده وجود دارد و در برنامه ششم توسعه و قانون بودجه دیده شده است و لازم است ضمن استفاده از اعتبارات دولت از دیگر ظرفیت های مالی و بودجه ای کشور نیز بهره گیری شود.

اسلامی با بیان یان که هدف مهم دیگری که در استان پایه گذاری کردیم و قاطعانه به دنبال تحقق آن هستیم این است که شیرابه در خاک و آب نفوذ نکند، یادآور شد: روش شیمیایی انجام شده ارزان ترین، سهل الوصول ترین و سازگارترین روش با محیط زیست است و این الگو می تواند در همه جا تسری یابد و به عنوان یک روش ساده و ماندگار، جایگزین روش های پرهزینه شود و باید این روش را تسری دهیم و ان شاء الله تا پایان سال ۹۷ شیرابه در مازندران تصفیه شود و شاهد نفوذ شیرابه در خاک و آب نباشیم.

وی با اشاره به این که در مازندران که از آب های سطحی و تحت الارضی زیاد استفاده می کنیم و امنیت غذایی استان در مخاطره است باید در گذشته بیشتر به شبکه جمع آوری فاضلاب اهمیت می دادیم، لیکن اکنون باید این عقب ماندگی تاریخی را جبران کنیم و بحمدالله پروژه های فاضلاب شهری و روستایی مازندران شتاب یافته است و باید بیش از پیش تسریع شود، افزود: ساخت سب تاژ در کنار تصفیه خانه های فاضلاب به همه شهرها تاکید شده است تا خودروهای حمل فاضلاب، محتویات را در اراضی کشاورزی رها نکنند و باید روی این خودروها ردیاب نصب شود و حرکت آن ها مانیتور شود و بر اساس گزارش دریافتی برخی از سب تاژها ساخته شده است و و این ها تمهیدات فوری استان در این راستا بوده است.

استاندار مازندران با تاکید بر این که نهضت کنترل شیرابه و مدیریت بر پسماند و تفکیک زباله و بویژه پسماندهای خطرناک سامان و سرعت یابد، عنوان کرد: متاسفانه در استان شاهد میلیون ها تن دپوی زباله هستیم که در تلاش برای تعریف مدلی برای تعیین تکلیف آن ها هستیم تا محیط زیست ما از این ضایعات عاری شود.

مقام عالی دولت در مازندران در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که هر جا که صدای تفرقه نداریم و صدای همراهی و همگرایی حاکم است شاهد پیشرفت و توسعه می باشیم، گفت: شوراها در سایه تعامل و پیگیری مستمر امور، بستر را برای مدیریت شهری فاقد دغدغه تمهید کنند. 

استاندار با اشاره به این که وقتی می گوییم، مازندران یکی از فرصت هایش گردشگری است باید به الزامات این مساله توجه کنیم، ابراز داشت: گردشگر همواره با جلوه های نظافت، انضباط و مبلمان شهری و ناهنجاری های بصری و محیطی مواجهه دارد که باید خاتمه یابد تا استان با کیفیت شود.

*** شهردار قائم شهر در مراسم افتتاح سیستم تصفیه شیرآبه، اظهار کرد: وعده‌ای که شهرداری در بهمن ماه سال گذشته به شهروندان قائم‌شهری داد به وقوع پیوست و سیستم تصفیه شیرآبه، افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بهمن معین پور ادامه داد: مشکل ۵۰ ساله زباله و دپوی آن در قائم‌شهر معضلات عدیده‌ای را برای شهروندان بوجود آورده‌است و شیرآبه‌های حاصل از آن برای ساکنان پایین‌دست بسیار خطرناک و مشکل‌ساز شده‌بود.

شهردار قائم‌شهر تصریح کرد: حجم این شیرابه‌های تولید شده روزانه ۳۰ تا ۴۰ متر‌مکعب است که در روزهای بارانی به ۱۰۰ مترمکعب هم خواهد رسید و این در‌حالیست که این سیستم قادر است روزانه تا صد متر‌مکعب را تصفیه کند.

دکتر معین‌پور با اشاره به خطر ایجاد انواع بیماریها بواسطه وجود زباله‌های بیمارستانی، افزود: طی‌ ۱۰ روز آینده فرایند بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی و بیمارستانی در کنار سایت تصفیه‌خانه شیرآبه، آغازخواهد شد.

وی از تفکیک زباله از مبدأ در شهرستان قائم‌شهر خبر داد‌ و گفت: عملیات این پروژه از چهار‌ماه گذشته در شهرستان آغاز شده‌است و با همکاری شهروندان ادامه خواهد داشت.

خاطر‌نشان می‌شود برای ساخت سیستم تصفیه پیشرفته شیرآبه زباله در قائم‌شهر حدود یک‌میلیارد تومان هزینه شده‌است.