کد خبر: 5629تاریخ انتشار : ۸:۰۱:۵۴ - پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷

روایت‌های پنهان استعفای سوادکوهی از تمام سمت‌های سیاسی: از گفتاردرمانی «رییس‌جمهوری» تا یأس «مصطفی»

مازنی خبر : مصطفی سوادکوهی را سالیان زیادی است که می‌شناسم با آن قامت درشت و خنده‌های زلزله خیزش. در جلسات «مجمع روحانیون مبارز مازندران» که همه روحانی و معمم بودند یک لباس شخصی چون «مصطفی» بیش از همه و به‌آسانی به چشم می‌آمد. در حزب «اعتماد ملی» کانون توجه و موتورِ پیش‌ران حزب حتی […]

روایت‌های پنهان استعفای سوادکوهی از تمام سمت‌های سیاسی:  از گفتاردرمانی «رییس‌جمهوری» تا یأس «مصطفی»

مازنی خبر : مصطفی سوادکوهی را سالیان زیادی است که می‌شناسم با آن قامت درشت و خنده‌های زلزله خیزش. در جلسات «مجمع روحانیون مبارز مازندران» که همه روحانی و معمم بودند یک لباس شخصی چون «مصطفی» بیش از همه و به‌آسانی به چشم می‌آمد. در حزب «اعتماد ملی» کانون توجه و موتورِ پیش‌ران حزب حتی پیش از آغاز حصر شیخ مهدی کروبی فرزند احمد در مازندران بود. در جبهه اصلاحات که متشکل از شانزده حزب اصلاح‌طلب بود غالباً نقش جلودار را داشت و روی پرده بازی می‌کرد. جسارت، صراحت و کمترین تلاش برای پنهان نگاه داشتن مواضع سیاسی، بخشی از سلوک سیاسی و جزء لایتجزای شخصیت «مصطفی» بود و همچنان خواهد بود. خانه احزاب هم که پا گرفت با پیگیری شخصی «سوادکوهی» بود. وی در نهایت موفق شد حدود ۴۰ حزب سیاسی را زیر یک سقف جمع کند و مازندران را به‌عنوان نخستین استانی که صاحب خانه احزاب شد به ثبت برساند.
«مصطفی سوادکوهی» هم برای جریان اصلاحات و هم برای دولت تدبیر و امید یک «سرمایه ارزشمند» است، چه استعفا بدهد و ترک تحرکات سیاسی کند چه همانند انتخابات‌های ریاست جمهوری از سال ۷۶ تا ۹۶ در میانه میدان باشد.
یکی دیگر از مختصات «مصطفی» این بود که با ضد انقلاب و برانداز و گروه‌های غیرقانونی، مرزبندی شفاف داشت و در تمام بیانیه‌ها و مصاحبه‌ها، اصرار داشت بر این مرزبندی تصریح کند و خود را یک «اصلاح‌طلب درون نظام» تعریف کند.
اما داستان «استعفای سوادکوهی» از تمام فعالیت‌های سیاسی اش به باور من پیش از همه باید مایه‌ی
شرمساری و خجالت هم‌حزبی‌ها و دوستان اصلاح‌طلبش باشد که با فعالیت سیاسی امثال «مصطفی»، موفق شدند کرسی‌های مدیریتی را در دولت تدبیر و امید به چنگ آورند. بسیاری از آنان در سال ۹۲، به ستادهای حسن روحانی حتی پای نگذاشته بودند، چون «قطب‌نمای زنگ‌زده‌شان» جهتِ دیگری را نشان می‌داد و تحلیل دیگری داشت. همان افراد اما، امروزه خود را بیشتر از افرادی چون «مصطفی سوادکوهی» اصلاح‌طلب و اعتدالی و «از ازل همسو با دولت تدبیر و امید» می‌دانند. چندماه پس از آغاز به کار رسمی راند دوم دولت تدبیر و امید تماسی با «مصطفی سوادکوهی» داشتم و از بی تحرّکی فضای سیاسی استان پس از دولت دوازدهم، گله کردم و توقع می‌داشتم وی نیز چون بسیارانی از این اوضاع، دفاع کند و مقابل انتقاد من جبهه بگیرد. در کمال تعجب ضمن تایید سخنان من باب درد دل را باز کرد و سخنانی گفت که درهمان زمان، در «خبرشمال» انعکاس دادم. خلاصه کلام «مصطفی» آن روز این بود که دوستان اعتدالی، طیف گسترده‌ای از بدنه اجتماعی آرای خود را فراموش کردند و گویا نیازی به آنها نمی‌بینند. «سوادکوهی» که در آن روز، چندین سمت سیاسی داشت و ضمناً رییس خانه احزاب استان بود در پاسخ من برای انجام یک مصاحبه اختصاصی تأکید کرد: من می‌خواهم زبان به انتقاد باز کنم اما از اینکه دولت «تدبیر و امید» آسیب ببیند یا استاندار و معاون سیاسی، امنیتی که از مدیران ارشد دولت در استان هستند متهم شوند، ترجیح می‌دهم درحال حاضر سکوت کنم. آن روز متوجه اوج تعهد سیاسی و جناحی «مصطفی سوادکوهی» شدم.
روز گذشته که رییس‌جمهوری در جمع دانشگاهیان تهران اتهام «گفتاردرمانی» را پذیرفت و ضمناً تلاش کرد آنرا توجیه کند و توضیح داد که این «گفتاردرمانی» برای تزریق امید به جامعه است، این سخن ناخودآگاه مرا یاد «استعفای مصطفی سوادکوهی» انداخت. فعال سیاسی اصلاح طلبی که «کوه امید» بود و به همه، روحیه می‌داد اما در همین یکسال و چندماه آغاز دولت دوازدهم چنان از اوضاع سیاسی کشور و مازندران ناامید شد که از تمام سمت‌های سیاسی خود کناره‌گیری کرد.
سخنان امیدبخش و بی‌پشتوانه روحانی که به تعبیر وی با قصد امیدوار کردن مردم انجام می‌گیرد در تعارض با واقعیت‌های جامعه است و درعمل هیچ امیدی ایجاد نمی‌کند. گذشته از رییس دولت دوازدهم، مدیران ارشد دولت در استان نیز ارتباط کمتری با مردان همسو با تفکر دولت دارند و ادامه این روند به قوت گرفتن برخی جریان‌های سیاسی که در تقابل با دولت هستند، منجر خواهد شد.
نگرانی و یأس امثال مصطفی سوادکوهی، به این شرایط مربوط است که در صورت استمرار به نوعی انسداد سیاسی یا شکست تفکر دولت در انتخابات‌های آتی خواهد انجامید.

http://mazaninews.ir/wp-content/uploads/35904_483.jpg

محمدباقر محسنی (خبرشمال)