کد خبر: 5937تاریخ انتشار : ۱۶:۴۱:۴۹ - شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷

معاون رئیس جمهوری: وضعیت کاروانسرای «گدوک» قابل توجیه نیست

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز شنبه پس از بازدید از کاروانسرای گدوک شهرستان فیروزکوه گفت: وضعیت این مکان تاریخی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، سریع باید (ماشین آلات راهداری) تخلیه و آسیب های وارده به آن مرمت شود. به گزارش مازنی خبر و به نقل از […]

معاون رئیس جمهوری: وضعیت کاروانسرای «گدوک» قابل توجیه نیست

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز شنبه پس از بازدید از کاروانسرای گدوک شهرستان فیروزکوه گفت: وضعیت این مکان تاریخی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، سریع باید (ماشین آلات راهداری) تخلیه و آسیب های وارده به آن مرمت شود.

به گزارش مازنی خبر و به نقل از ایرنا کاروانسرای ۴۰۰ ساله گدوک یا عباسی که ۱۸ سال پیش به ثبت ملی رسیده، اکنون به پارکینگ و محل تعویض روغن ماشین آلات راهداری تبدیل شده است.

علی اصغر مونسان در جمع خبرنگاران پیگیری و هماهنگی نکردن مسئولان میراث فرهنگی و راهداری را در وضعیت کنونی این مکان تاریخی موثر دانست و اظهارداشت: کاروانسرای گدوک پس از مرمت، محل مهمی در حوزه گردشگری خواهد بود.

کاروانسرای عباسی در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی شهر فیروزکوه در محور تهران – مازندران احداث شده است.

گزارش ها حاکیست که این کاروانسرا توسط راه و شهرسازی استان مازندران به پارکینگ ماشین آلات مکانیزه و برف روب راهداری گدوک تبدیل شده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت و گو با بیان اینکه فیروزکوه ظرفیت تبدیل به قطب گردشگری را بویژه در حوزه طبیعت گردی در مجاورت کلانشهر تهران دارد به منطقه گردشگری تنگه واشی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به حضور جمعیت بالای گردشگران در این محل تاکنون در زیرساخت های منطقه سرمایه گذاری های لازم انجام نشده بود.
وی افزود: اما امروز طرح های یک سرمایه گذار مورد بررسی قرار گرفت و امید است با اجرای هرچه سریعتر این پروژه منطقه تنگه واشی به یکی از قطب های مهم گردشگری تبدیل شود.
معاون رئیس جمهوری گفت: در مسائل بوم گردی، باید روستاییان همراه باشند تا ظرفیتی برای کسب و کار آنها نیز ایجاد شود چراکه اگر مشارکت های محلی وجود نداشته باشد هیچ امری به سرانجام نخواهد رسید.
مونسان در خصوص پروژه گردشگری دهکده سیب واقع در منطقه امین آباد فیروزکوه که اجرای آن متوقف شده است نیز تاکید کرد: نهادهای نظارتی درمورد این پروژه دغدغه دارد و باتوجه به اینکه سرمایه گذار دارد پیگیر هستیم تا با رعایت تمامی موارد بتوانیم موانع موجود را مرتفع سازیم.
شهرستان فیروزکوه با جمعیتی افزون بر ۳۳هزار نفر، دارای دو بخش مرکزی و ارجمند در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

http://img8.irna.ir/1397/13970812/83087037/n83087037-72637694.jpg

  1. مجید شیرزاد سوادکوهی گفت:

    گدوک فیروزکوه؟کاروانسرای تعویض روغن راهداری مازندران؟به همین سادگی به جدایی گدوک راضی شدید؟در گذشته نزدیک تا معدن بالاست وحتی روستای پایین گدوک جزیی از مازندران بود،به چه قیمتی تن به خفت خاک فروشی دادید؟؟؟