کد خبر: 6050تاریخ انتشار : ۱۱:۱۹:۱۱ - شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷

تصاویر / مسجد جامع فرح‌آباد ساری +تاریخچه

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: مسجد فرح‌آباد بخشی از مجموعه تاریخی فرح آباد در شهرستان ساری است که در دوران صفویه (شاه عباس اول) با سیاق معماری مکتب اصفهان احداث گردیده‌ است. در این بنا کتیبهٔ تاریخ‌دار یافت نشده‌ است اما بنای آن را حدود سال ۱۰۲۵ هجری قمری تخمین می‌زنند. مجموعه […]

تصاویر / مسجد جامع فرح‌آباد ساری +تاریخچه

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: مسجد فرح‌آباد بخشی از مجموعه تاریخی فرح آباد در شهرستان ساری است که در دوران صفویه (شاه عباس اول) با سیاق معماری مکتب اصفهان احداث گردیده‌ است. در این بنا کتیبهٔ تاریخ‌دار یافت نشده‌ است اما بنای آن را حدود سال ۱۰۲۵ هجری قمری تخمین می‌زنند.

مجموعه فرح آباد که شاه عباس بخشی‌هایی از دوران سلطنت خود را در آن گذرانده‌ است شامل مسجد، پل و کاخ جهان‌نما می‌شده‌ است که از آن میان تنها مسجد بدلیل موقعیت مردمی اش بجا مانده‌است. این مسجد که در فاصله ۲۵ کیلومتری ساری و ۲ کیلومتری دریای خزر واقع شده، قرار است طیق برنامه‌ریزی انجام شده به موزه تشیع شمال کشور تبدیل گردد.

این مسجد در حملهٔ قزاق‌ها در قرن هفدهم میلادی ، یازدهم قمری ویران و به آتش کشیده شد.

در دورۀ زندیه به دستور کریم‌خان زند و به دست محمدخان سوادکوهی تجدید بنا شد . در سال ۱۳۵۳، بنای مسجد توسط «ادارۀ حفاظت آثار باستانی» تعمیر و مرمت شد. در این مرمت، رسوبات سیلابی از بنا پاک و سقف بعضی از قسمت‌ها شیب‌دار شد. با آغاز مجدد تعمیرات در سال ۱۳۶۰، سقف قسمتِ شرقی شبستان مرمت و برای اکثر رواق‌ها سقف شیب‌دار ساخته شد. در سال ۱۳۸۲ نیز ایوان ورودی آن مرمت و کف سازی شبستان و گنبدخانه، دوخت و دوز دیوارها، مرمت کردن گنبد طاق‌ها و احداث کانال ناکش و زه کش انجام شد. در سال ۱۳۸۸ نیز بودجه ۱ میلیارد ریالی برای ادامه مرمت آن اختصاص یافت و از آبان ۱۳۸۹ مرمت فضای داخلی شبستان و گنبدخانه، کف سازی حیاط، تأسیسات و مرمت دیوار محوطه مسجد و در بخش حجره‌ها مسجد، اقدامات مرمتی چون کف سازی، نورپردازی و ساخت در و پنجره آغاز گردید .