کد خبر: 6482تاریخ انتشار : ۱۲:۴۵:۳۷ - یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷

غار اسپهبد خورشید سوادکوه حفاران غیرمجاز را تنبیه کرد

حفاری غیر مجاز در منطقه غار تاریخی اسپهبد خورشید واقع در شهرستان سوادکوه موجب سقوط ۲ نفر به چاه و مصدومیت آنها شد . به گزارش مازنی خبر ، این حادثه براساس منابع محلی صبح امروز یکشنبه در محدوده غار اسپهبد خورشید رخ داد و امدادگران هلال احمر شهرستان سوادکوه به محل اعزام شدند . […]

غار اسپهبد خورشید سوادکوه حفاران غیرمجاز را تنبیه کرد

حفاری غیر مجاز در منطقه غار تاریخی اسپهبد خورشید واقع در شهرستان سوادکوه موجب سقوط ۲ نفر به چاه و مصدومیت آنها شد .

به گزارش مازنی خبر ، این حادثه براساس منابع محلی صبح امروز یکشنبه در محدوده غار اسپهبد خورشید رخ داد و امدادگران هلال احمر شهرستان سوادکوه به محل اعزام شدند .

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : پس از تماس مردمی مبنی بر حادثه سقوط حفاران در غار اسپهبد خورشید ، نیروهای امدادگر به محل اعزام شدند .
وحید متانی افزود : ۲ جوان ۳۰ ساله که به عمق حدود ۱۵ متری غار سقوط کردند با حضور تیم امداد کوهستان از این چاه خارج شدند .
وی ادامه داد : یکی از مصدومان از ناحیه گردن و یکی دیگر نیز از ناحیه کتف دچار آسیب دیدگی شد که توسط ماموران اورژانس به بیمارستان شهدای زیراب منتقل شدند .
طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول ۸۵ متر با بقایای قلعه ای کهن در ارتفاعات خطیرکوه در حاشیه شرقی جاده سوادکوه واقع شده است که در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهای مسکونی و تدافعی شامل پلکان ، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا شده است.
ورودی این طاق و غار که در سال ۱۳۳۵ توسط عده ای از غارشناسان ایرانی کشف شد با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد ، حکایتگر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است.
به دلیل سوابق تاریخی ،معماری بی نظیر و نقش بی نظیر در رخدادهای تاریخی در سال ۱۳۸۱ به شماره ۷۸۳۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .