کد خبر: 6610تاریخ انتشار : ۹:۴۰:۳۰ - یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران: ۲۱ درصد دانش‌آموزان استان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: ۲۱ درصد دانش آموزان استان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند. به گزارش مازنی خبر ؛ «عسکری نیکزاد» با اعلام این خبر افزود: نقش مدارس غیردولتی طی دو دهه اخیر در ارتقای کیفیت آموزش به قدری نمایان بود که امسال برای نخستین بار چهاردهم تا بیستم آذرماه به‌عنوان هفته «بزرگداشت […]

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران: ۲۱ درصد دانش‌آموزان استان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: ۲۱ درصد دانش آموزان استان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند.

به گزارش مازنی خبر ؛ «عسکری نیکزاد» با اعلام این خبر افزود: نقش مدارس غیردولتی طی دو دهه اخیر در ارتقای کیفیت آموزش به قدری نمایان بود که امسال برای نخستین بار چهاردهم تا بیستم آذرماه به‌عنوان هفته «بزرگداشت مدارس و مراکز غیردولتی» تعیین شد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: از سال۱۳۷۲ که نخستین قانون مدارس و مراکز غیردولتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا امروز، دستاوردهای بسیاری در این حوزه که درواقع حوزه گسترش مشارکت‌های مردمی است کسب شد و استان مازندران نیز از جمله استان‌های پیشتاز در این بخش است.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی، دولت برای تشویق بخش خصوصی به مشارکت، بسته‌های حمایتی چون وام تبصره‌ای و مأمور کردن نیروهای دولتی در این بخش را در دستور کار قرار داد تا اینکه حجم مشارکت مردمی در این بخش به حدی گسترده شد که در سال ۱۳۹۶ قانون تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی بازخوانی شد، در برخی بندها تغییر یافت و مورد تصویب مجدد قرار گرفت.

نیکزاد در ادامه با اشاره به پیشتازی مازندران در این بخش گفت: ۷۵۰ مدرسه غیردولتی در دوره‌های مختلف تحصیلی در مازندران فعال هستند که در همین سال تحصیلی ۹۸-۹۷ بالغ بر یکصد و بیست هزار دانش‌آموز در این مدارس به تحصیل اشتغال دارند و ۲۱ درصد پوشش تحصیلی را شامل می‌شود این در حالی است که درصد کشوری پوشش مدارس غیردولتی، ۱۳٫۵ درصد است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در ادامه افزود: مراکز غیردولتی نیز شامل آموزشگاه‌های علمی و زبان‌های خارجی، مراکز مشاوره، اردوگاه‌ها و کانون‌ها است که ۱۲۰۰ مرکز هستند که برابر همین قانون به فعالبت اشتغال دارند.

نیکزاد درخصوص شهریه مدارس غیردولتی و همچنین پرداخت حق‌الزحمه نیروی انسانی این مدارس نیز توضیح داد: نرخ حق‌الزحمه توسط مدیران مدارس غیردولتی به یک سامانه واحدی پیشنهاد می‌شود و سامانه نیز در نهایت براساس این نرخ و چند شاخص دیگر، رقم نهایی شهریه را برای هر مدرسه، تعیین می‌کند و این موارد توسط اداره‌کل راستی‌آزمایی می‌شود و مدارس غیردولتی، مجاز به رعایت این موضوعات هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در خصوص نقش مدارس غیردولتی در ارتقای کیفیت آموزش تأکید کرد: وقتی براساس گزارش اداره سنجش، به کارنامه آموزشی در هر شهرستان نظری بیندازیم می‌بینیم که مدارس سمپاد، نمونه دولتی و مدارس غیردولتی در صدر جدول کیفیت آموزشی قرار دارند و به اعتراف معاونان آموزشی شهرستا‌ن‌ها، وجود مدارس غیردولتی در رشد کیفیت آموزشی هر شهرستان بسیار موثر هستند.