کد خبر: 6613تاریخ انتشار : ۲۰:۰۱:۵۲ - یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور: آقای محسنی بندپی به خط قرمزهای جامعه کارگری ایمان کامل دارد / صاحبان اصلی شستا کارگران هستند / استاندار مازندران فرزند یک کارگر بوده و بر مشکلات جامعه کارگری واقف است

اختصاصی مازنی خبر / گروه اجتماعی : «نصرالله دریابیگی» عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور سال هاست که در عرصه کارگری به عنوان صدای کارگران و بازنشستگان پیگیر مطالبات به حق این قشر است. با او همکلام شدیم. ماحصل صحبت های ما با دبیر اجرائی خانه کارگر و رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته مازندران […]

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور: آقای محسنی بندپی به خط قرمزهای جامعه کارگری ایمان کامل دارد / صاحبان اصلی شستا کارگران هستند  / استاندار مازندران فرزند یک کارگر بوده و بر مشکلات جامعه کارگری واقف است

اختصاصی مازنی خبر / گروه اجتماعی : «نصرالله دریابیگی» عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور سال هاست که در عرصه کارگری به عنوان صدای کارگران و بازنشستگان پیگیر مطالبات به حق این قشر است. با او همکلام شدیم. ماحصل صحبت های ما با دبیر اجرائی خانه کارگر و رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته مازندران را در زیر می خوانید:

*** بعد از پیروزی انقلاب ، تشکیلات کارگری و در راس آن حزب جمهوری اسلامی جان تازه ای گرفتند. حزب جمهوری اسلامی با شهید مظلوم دکتر بهشتی ، آیت الله هاشمی و مقام معظم رهبری که دبیر کل ما بودند و دو نفر از یاران کارگری ایران آقایان حسین کمالی و علیرضا محجوب که عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی بودند ، پیگیر تشکیل خانه کارگر شدند و اولین موضوعی که پیگیری کردند بحث تحقق اجرا یا تصویب قانون کار جمهوری اسلامی بود‌. در مورد این قانون در زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری و نخست وزیر آقای مهندس موسوی بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف نظری شکل گرفت و امام خمینی بخاطر کارگران، عدالت اجتماعی و بخاطر اینکه کارگران از زیر ستم طاغوت نجات پیدا کنند دستور فرمودند مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل بگیرد و اولین مصوبه آن هم قانون کار بود. روز تصویب این قانون روز ۲۹ آبان سال ۱۳۶۸ است و ۱۴ اسفندماه ۱۳۶۹ این قانون به مرحله اجرا درآمد‌. ما هر سال این روز را گرامی می داریم. طی ده سال گذشته با وجود مشکلات بسیاری که داشتیم در گرامیداشت آن تلاش کردیم و این روز برایمان بسیار حائز اهمیت است.

*** مشکلات خصوصی سازی از جمله مشکلات مهم کشور ما محسوب می شود. حتما مستحضر هستید که در مملکت ما عده ای با مدرک دکترای اقتصاد فارغ التحصیل شدند ولی از علم اقتصاد هیچ سر در نمی آوردند و باعث سوق دادن اقتصاد به ورطه نابودی و سقوط شدند. امروزه مشکلات فراوانی وجود دارد. خصوصاً در مازندران مظلوم که صدها کارخانه و هزاران کارگر از باب اجرای ناصحیح خصوصی سازی کارخانه ها تعطیل و بیکار شدند. بسیاری از کارگران اخراج و بازخرید شدند. امسال در ۲۹ آبان ما دور هم جمع شدیم و موارد مختلفی را مطرح کردیم ، مانند بحث حمایت از قانون کار ، حمایت از قانون الزام سازمان تامین اجتماعی و انعکاس مشکلاتی که جامعه کارگری با آن سر در گریبان است و امیدواریم که دولت محترم صدای حق طلبانه ما را شنیده باشد و در راستای رفع مشکلات و تحقق عدالت اجتماعی قدم بردارد.

*** ما کارگران بخاطر استیضاح آقای ربیعی از نمایندگان مجلس گلایه داریم. آقای ربیعی از بطن جامعه کارگری بود. آقای ربیعی مشکلات ، معضلات ، غم ها و غصه های ما را درک میکرد. یکی از مسائلی که آقای ربیعی پیگیری میکردند این بود که باید تامین اجتماعی حیاط خلوت بیمه شده ها و کارگران باشد. سازمان باید امین بیمه شده ها باشد و بتواند در جهت حفظ و حراست از کارگران و رفع مشکلات کارگران و بازنشستگان قدم بردارد.

*** یکی از موارد اختلافی که بین آقای ربیعی و برخی از وزارتخانه ها پیش آمد، قضیه قانون الزام بود که آقایان در وزارت بهداشت و درمان بدنبال این بودند که درمان تامین اجتماعی را منفک کنند و قانون الزام را وصل کنند به وزارت بهداشت و درمان. یعنی ۹ بیست و هفتمی که خرج درمان میشود توسط سازمان تامین اجتماعی به سمت وزارت بهداشت و علوم پزشکی برود. البته این کاری بود که انجام شد. یعنی در قالب برنامه ششم توسعه و لایحه سال ۹۷ در مجلس مصوبه آن را گرفتند و به عنوان بند( ز) تبصره ۷ برنامه و بودجه سال ۹۷ این کار انجام شد و متاسفانه در کمیسیون تلفیق رای آورد و در صحن مجلس هم مصوب شد که ۹ بیست و هفتم هزینه درمان برگردد به خزانه. این کار بنام شفاف سازی صورت گرفت. در حالیکه ما این مصوبه را شفاف سازی نمیدانیم. بلکه این را دور زدن بیمه شده ها و بی توجهی به منافع بیمه شدگان می دانیم. سازمان تامین اجتماعی در سال های اخیر کاملا شفاف عمل کرده است و دستگاه های نظارتی هم تا امروز ناظر بر عملکرد بوده اند. الحمدلله تامین اجتماعی، بخاطر ارادت و اعتقادی که به بیمه شده ها دارد، بیش از ۱۱ بیست و هفتم و گاهاً ، ۱۲ بیست و هفتم هزینه کرده است که این خود کمک حالی برای بیمه شدگان بوده است. این موضوع علتی شد تا اختلافات سر بگیرد و یکسری از نمایندگان طرح استیضاح آقای ربیعی را در دستور کار قرار دادند و متاسفانه اینجا کم لطفی صورت گرفت. ناجوانمردانه ایشان را استیضاح و پس از آن از وزارت خلع کردند .

*** در مورد وزیر جدید کار ، ابتدا باید بگویم آقای شریعتمداری از کسانی هستند که در گذشته رابطه بسیار تنگاتنگی با جامعه کارگری داشتند. ایشان مورد تایید بزرگان جامعه کارگری هستند به همین منظور ما هم از ایشان حمایت کردیم و از نمایندگان مجلس خواستیم به ایشان رای بدهند. الحمدلله علی‌رغم فضای یاس و ناامیدی که نسبت به آقای شریعتمداری در چند روز قبل از رای گیری در مجلس و در کشور بوجود آمده بود ایشان رای بالایی در مجلس کسب کردند که این نشانه صداقت و عمق فعالیت ایشان است. در فردای روز رای گیری یعنی در اولین روز کاریشان، آقای شریعتمداری با نهادهای کارگری ملاقات داشتند و مواضع جامعه کارگری ، جامعه بازنشستگی و جامعه کارفرمایی را از بابت اجرای صحیح قانون ، تحقق عدالت اجتماعی و تقویت جایگاه سه جانبه گرایی در کشور تایید کردند. از طرفی دیگر آقای شریعتمداری یکی از کسانی هستند که در انتخاب معاونین خودش دقیق هستند و افرادی را انتخاب می کنند که از بطن وزارتخانه و آشنا به جامعه کارگری و مورد تایید جامعه کارگری باشند. لذا بر همین اساس با شناخت عمیقی که ایشان دارند آقای شاه کریمی را به عنوان معاون روابط کار خود انتخاب کردند و در خصوص انتخاب مشاور عالی و دستیار خودشان نیز برادر عزیزی چون آقای دکتر حسین کمالی که ۱۲ سال وزیر کار بودند و سابقه عضویت شورای مرکزی خانه کارگر و عضویت شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و ۸ سال ریاست کمیسیون کار و اجتماعی مجلس شورای اسلامی را دارا میباشند‌ منتخب ایشان برای مشاور عالی بودند.

*** حتما مطلع هستید امروز جامعه کارگری ایران و سازمان تامین اجتماعی که امین ما کارگران هستند عزادارند. ما دو تن از بهترین عزیزانمان را از دست دادیم. برادر عزیزمان آقای نوربخش، مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی و برادر عزیزمان آقای تاج الدین معاون پارلمانی فقید سازمان که افرادی دست پاک، امین ، متدین و امانتدار بودند در حادثه تصادف درگذشتند. اما از آنسو اتفاق خوبی هم رقم خورد. اگر خداوند آقای ربیعی ، آقای نوربخش و معاونش را از ما گرفت، آقای شریعتمداری که فردی هستند شایسته ، وارسته، صادق ، سالم و مردمی را به ما عطا کرد که براستی ارتباطش با مردم و انتخاب هایشان بسیار قوی است. همچنین دکتر محسنی بندپی سرپرست سازمان تامین اجتماعی، که دو دوره نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی بودند. یک فرد متدین از دل جامعه فقرا و مستضعفین و کسی که به خط قرمزهای جامعه کارگری ایمان کامل دارد.

*** امروز خط قرمز جامعه کارگری، امانتداری است. دکتر محسنی عنوان کردند: « درست است که طبق قانون من معرفی شده از جانب دولت هستم و وظایفی دارم ضمن اینکه امین دولتم ، امین بیمه شده ها هم هستم و وظیفه دارم بخوبی سازمان تامین اجتماعی را حفظ و حراست کنم. من به عدالت اجتماعی کاملا اعتقاد دارم. به اجرای صحیح همسان سازی و کم کردن فقر در جامعه بازنشستگان معتقدم.» این صحبت های ایشان نشان می دهد آینده درخشانی در انتظار جامعه کارگری و بازنشستگی است.

*** اعتقاد دارم بند( ز) در تبصره ۷ بودجه سال ۹۷ ، ضمن احترام به نمایندگان مجلس ، اشتباه بود و باید منابع مالی کارگران به سازمان تامین اجتماعی برگردد. اعتقادم بر این است که مدیران سالم و متدین بدون خط و خطوط خاصی در سازمان تامین اجتماعی باید از یکدیگر حمایت کرده و اداره این سازمان را به عهده بگیرند. این همان نظر من است، که خداوند اگر آقای نوربخش را از ما گرفت، آقای دکتر محسنی امروز همان راه و همان خط فکری را قطعاً ادامه خواهد داد. انتظار ما از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر این است که ضمن پیگیری بند( ز) در تبصره ۷ بودجه ، قانون همسان سازی برای بازنشستگان نه به صورت شعار بلکه بصورت عملی به اجرا درآید.

*** همسان سازی حقوق بازنشستگان چون قانون شده است، برخی از معاونین و دست اندرکاران سازمان میگویند: ما پول نداریم و دولت باید پرداخت کند. بله! دولت باید پرداخت کند اما دولت الان ۱۴۸ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. دولت ، وزیر محترم کار و کمیسیون اجتماعی باید بسیج شوند تا نتیجه حاصل گردد.

*** مرحوم آقای نوربخش زمانی فرموده بودند : چه کسی ؟ کدام فرماندار؟ کدام استاندار؟ کدام نماینده مجلس؟ کدام وزیر؟ کدام دولتمرد در این کشور میتواند با ماهیانه یک میلیون و دویست هزار تومان زندگی کند؟؟ ۷۰ درصد از بازنشستگان کارگری در کشور حداقل بگیر هستند. با این وضعیت یک بازنشسته با زن و بچه و بیماری و مشکلات دیگر با وجود تورم و گرانی و پایین آمدن ارزش پول آیا قادر به زندگی کردن هست؟ امروز این قشری که سی سال در کارخانجات ما کار کردند نیازمند مساعدت دولت میباشند.

**** بنده هیچ ارتباط شخصی با آقای ربیعی، آقای شریعتمداری، استاندار، با خانه کارگر و کانون بازنشستگان ندارم. اما معتقدم آقای محسنی بندپی اگر بیشتر از آقای نوربخش به جامعه کارگری اعتقاد نداشته باشد، کمتر هم ندارد. امروز که این بستر برایشان فراهم است باید قدرتش در جهت تحقق شعار جمهوری اسلامی یعنی عدالت اجتماعی، تقسیم عادلانه ثروت ، رفع فقر، رفع مشکلات طبقات مزد بگیر و رفع مشکلات درمانی و مشکلات اینچنینی باشد. به هر حال قشری که نیمی از جامعه ما را تشکیل میدهد باید از توجه ویژه ای برخوردار باشد.

*** من از آقای شریعتمداری و دولت میخواهم که انتخاب مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسریع کنند. نباید سازمان تامین اجتماعی الان بصورت سرپرستی اداره بشود بلکه باید با حضور مدیرعامل و با هیات مدیره مشخص کار انجام دهد. حکم دکتر محسنی زده بشود و ایشان با دلگرمی بیشتر بکار خود ادامه بدهند. ما به عنوان تشکیلات بازنشستگی و کارگری شمال کشور از مواضع حکیمانه آقای وزیر دفاع میکنیم و امیدواریم آقای دکتر محسنی بتواند در جهت حفظ و حراست از اموال بازنشستگان ، رفع مشکلات بازنشستگان ، تقویت شستا و حفظ مدیران سالم گام بردارد.

*** صاحبان اصلی شستا کارگران هستند و باید افرادی آن را اداره کنند که از دل جامعه کارگری باشند نه نمایندگانی که رای نیاورده اند و عضو هیئت مدیره شدند. ضمن احترام به این نمایندگان جایگاه آنها اینجا نیست. باید افرادی شستا را اداره کنند که اعتقاد به قشر کارگری داشته باشند. خودشان در این قشر کار کرده باشند. این درست نیست که فلان وزیر که از جایگاهی افتاده و هیچ شناختی به سازمان تامین اجتماعی، به کار، به کارگر، به شستا ندارد صرفا به خاطر اینکه بیکار نباشد او را در اینجا عضو هیئت مدیره کنند. اعضای هیئت مدیره باید از قلب جامعه کارگری و جامعه بازنشستگی در شستا باشند که خوب حفظ و حراست کنند و عدالت را به معنای واقعی به وجود بیاورند چرا که شستا محل ارتزاق و تهیه حقوق بازنشستگان کشور است و باید از اینجا به بازنشستگان کمک شود.

*** من از آقای محسنی و شریعتمداری حمایت می کنم ریزا افرادی هستند که کامل از جامعه کارگری و بازنشستگی مطلع اند. خودشان از موسسین و بنیانگذاران قوانین کار و تامین اجتماعی بودند و چنانچه این روند ادامه پیدا کند شادابی، تلاش ، ایثار و آرامش ‌به جامعه کارگری و بازنشستگی بازمی‌گردد.

*** نمایندگان باید صدای مردم باشد. امروز مردم نگران تقسیم و توزیع غیرعادلانه ثروت هستند. نگرانی مردم این است که قانون اساسی قید کرده که درمان رایگان است، ولی هر یک در حال پرداخت ۴ حق درمان هستند. رهبر معظم انقلاب فرمودند : یک بیمار فقط باید نگران بیماری خودش باشد نه مسائلی چون هزینه درمانش. چه کسانی به نمایندگان مجلس رأی می‌دهند؟ در صف اول رای دهنگان فقرا ، جامعه مستضعف ، حقوق بگیران و مزدبگیران حضور دارند. سال گذشته در قضیه تامین اجتماعی دوستان ما در مجلس کم لطفی کردند. که باید امسال جبران کنند. سال آینده انتخابات مجلس است. ما مجدداً باید رای بدهیم. انتخاب ما برای مجلس آینده کسانی هستند که صادقانه کنار ما و در جهت منافع ما بودند به شعار عدالت اجتماعی رای دادند و کمک کردند. در بودجه سال ۹۸ با توجه به تحریم ها و مشکلاتی که در کشور وجود دارد باید نگاه ویژه ای به کارگران و بازنشستگان صورت بگیرد.

*** رئیس جمهور و آقای نوبخت افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران تا ۲۰ درصد را مطرح کردند در صورتیکه با این نرخ ارز و افزایش قیمت کالاها بیست درصد کفاف نمی کند و حتی باید تا ۵۰ درصد نیز افزایش یابد. همین افزایش اندک ۲۰ درصد حتی می تواند یکی از عوامل افزایش رکود اقتصادی باشد چون مردم توانائی خرید نخواهند داشت . رونق زمانی هست که فرد مزدبگیر هرچه دلش خواست بتواند خرید کند. بتواند برای خانواده اش بهترین غذا و لباس را بخرد. از نمایندگان می خواهیم از دولت بخواهند این ۲۰ درصد را به پنجاه درصد برساند.

*** در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بود ۳۰ درصد برای تولید گذاشته بشود اما الان ۶۰ تا ۷۰ درصد کارخانجات ما تعطیل شده است. شهرداری‌های ما پول ندارند. چون ساخت و ساز کم شده ، درآمد شهرداری ها کم شده نه اینکه شهرداران مدیران خوبی نباشند، نه اینکه شورای شهر نخواهد برای مردم کار انجام دهد ، آنها نمی‌توانند در این شرایط کاری از پیش ببرند . باید در بودجه ذکر شود که از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، ۵۰% برای تولید و اشتغال و رفع مشکلات این چنینی کنار گذاشته شود.

*** به عنوان نماینده جامعه کارگری در مورد مهندس اسلامی استاندار سابق مازندران و وزیر راه و شهرسازی باید بگویم هرچه می نوشتیم و درخواست می کردیم هر زمان از شب و روز که تماس می‌گرفتیم، پاسخ می‌دادند. ایشان همراه جامعه کارگری بودند و تلاش می کردند مشکلات این قشر کمتر شود. الحمدلله به جایگاه بالاتری ارتقا پیدا کردند که جای خوشحالی و تبریک دارد. آقای حسین زادگان استاندار جدید مازندران هم سالیان سال با ما در استان در ارتباط هستند. هر زمان که با ایشان تماس گرفتیم ، لبیک گفتند. چه در سمت فرماندار چه در سمت معاونت سیاسی استاندار. آقای حسین زادگان در شرایط سختی به استانداری رسیده است. انتظارات مردم زیاد است . کارخانجات تعطیل هستند . مشکلات بیکاری وجود دارد . باید همه باهم از اصولگرایان و اصلاح طلبان جامعه از ایشان به عنوان فرزند مازندران دفاع و حمایت کنیم . ایشان بومی مازندران است و فرزند یک کارگر می باشد . ایشان از نان کارگری ارتزاق کرده است . قطعا به درد کارگران واقف است. توقع داریم واحدهایی که تعطیل شده اند راه بیافتند . مازندران نیاز دارد یک ثبات مدیریتی در جهت رفع مشکلات مردم، رفع بیکاری، تحقق عدالت اجتماعی، صمیمیت و دوستی، انتخاب مدیران شایسته و متعهد شکل بگیرد. نمایندگان هم کمتر باید دخالت بکنند. اگر انتخاب مدیران با باند بازی صورت بگیرد و شایسته‌سالاری در کار نباشد و مسائل و وعده وعیدهای انتخاباتی در کار باشد، قطعاً مشکلات بیشتری برای استان ما به وجود خواهد آمد. بعضی افراد استاندار را به جناح خاصی وصل نکنند امروز او نماینده عالی دولت در استان است و وصل به همه مردم باید باشد.

http://mazaninews.ir/wp-content/uploads/IMG_6231.jpg

استفاده از این خبر با ذکر منبع مجاز می باشد.