کد خبر: 6875تاریخ انتشار : ۱۶:۲۲:۲۵ - جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷

احمدی لاشکی: ۲ سوم مدارس کشور نیاز به مرمت و نوسازی دارند/ آموزش و پرورش در دولت نیاز به یک جراحی بزرگ دارد

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حدود ۳۳ درصد از مدارس کشور تخریبی است؛ حدود ۳۲ درصد نیز مدرسه نیاز به مقاوم‌سازی داریم یعنی تقریبا ۲سوم مدارس کشور نیاز به اصلاح، مرمت و نوسازی دارند. به گزارش مازنی خبر ، قاسم احمدی لاشکی در مورد وضعیت اعتباری که در بخش نوسازی، تجهیز و […]

احمدی لاشکی: ۲ سوم مدارس کشور نیاز به مرمت و نوسازی دارند/ آموزش و پرورش در دولت نیاز به یک جراحی بزرگ دارد

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حدود ۳۳ درصد از مدارس کشور تخریبی است؛ حدود ۳۲ درصد نیز مدرسه نیاز به مقاوم‌سازی داریم یعنی تقریبا ۲سوم مدارس کشور نیاز به اصلاح، مرمت و نوسازی دارند.

به گزارش مازنی خبر ، قاسم احمدی لاشکی در مورد وضعیت اعتباری که در بخش نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس کشور در هر استانی وجود دارد گفت: حدود ۳۳ درصد از مدارس کشور تخریبی است؛ حدود ۳۲ درصد نیز مدرسه نیاز به مقاوم‌سازی داریم یعنی می‌شود گفت تقریبا ۲سوم مدارس کشور نیاز به اصلاح، مرمت و نوسازی دارند و ممکن است با یک زلزله کوچک ۴ریشتری خدایی ناکرده در روز بتواند جان بسیاری از دانش‌آموزان را بگیرد بنابراین باید هم و غم مجلس این باشد که فکر اساسی برای این مجموعه کنند.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی افزود: پول‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته می‌شود با این رقم‌های پایین گره‌گشا نیست. اعتباراتی که از محل‌های گاز و فیش‌های آب و برق و … در نظر گرفته می‌شود رقمی نیست، کل آن ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد می‌آید درصورتی که گره‌ای از کار باز نمی‌کند. پیش بینی من این است که شاید بالغ بر ۲۰هزار میلیارد نیاز باشد. با شرایط فعلی فکر نمی‌کنم که اتفاق خاصی در بودجه ۹۸ رقم بخورد. چراکه بودجه را برای آموزش و پرورش ۴۳ هزار میلیارد تومان بستند.

تنها ۴۳هزار میلیارد از بودجه سهم آموزش و پرورش است

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بعد از رفاه اجتماعی که ۱۱۳ هزار میلیارد تومان را شامل بیمه‌های امدادی، حمایتی، صندوق‌های بازنشستگی، بهزیستی، کمیته امداد و امثالهم گذاشتیم، پول دومین بحث ما که حدود ۷۸ میلیارد تومان بود به حوزه آموزش رفت و این آموزش شامل آموزش عالی، آموزش پزشکی و آموزش و پرورش است که ۴۳هزار میلیارد آن سهم آموزش و پرورش است.

سهم بسیار ناچیز بودجه در بحث فضای آموزشی و کیفیت بخشی آموزش

احمدی لاشکی تصریح کرد: این رقم به جز ۲ هزار میلیاردی که برای طرح نظام رتبه‌بندی معلمان می‌رود بقیه آن شاید ۹۸ و نیم درصد آن پول برای حقوق و مزایای معلمان است بنابراین در بحث فضای آموزشی، بحث کیفیت بخشی آموزش و در بخش سرانه دانش‌آموزی و امثالهم عدد آنچنانی نداریم که بخواهیم هزینه کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه‌هایی که شیاطینی مثل ترامپ مخصوصا بعد از خروج از برجام در برنامه‌های خود گذاشته‌اند و تحریم‌هایی که مجدداً اعمال می‌شود، سهم فروش نفت از ۲میلیون و هفتصد هزار صادرات بشکه نفتی ما به حدود ۱میلیون می‌رسد رقم آنهم که در سال گذشته با ۵۵دلار بسته شد امسال با ۵۰ دلار بسته می‌شود این نشان می‌دهد که سقفی از اعتبارات ما پایین می‌آید و زمانی که سقف اعتبارات ما پایین می‌آید نمی‌توانیم با آن کاری انجام دهیم.

ارائه طرح تنظیم مقررات مالی برای آموزش و پرورش برای حل مشکلات مالی این حوزه

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: امیدوارم در تلفیق بودجه منابعی برای این کار پیدا شود البته برای حل این مشکلات طرح جدیدی را تحت عنوان تنظیم مقررات مالی برای آموزش و پرورش گذاشتیم و در کمیسیون بودجه بحث آن را کردیم که بخشی از درآمدهای شهرداری را به آن اضافه کنیم یا دنبال تاسیس بانکی تحت عنوان بانک فرهنگیان باشیم.

آموزش و پرورش در دولت نیاز به یک جراحی بزرگ دارد

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: اگر بتوانیم در حوزه اقتصادی با این جمعیت بزرگ و این منابع بزرگی که آموزش و پرورش دارد درست استفاده کنیم پیش‌بینی می‌شود که می‌توان امیدوار بود؛ بنابراین اعتقاد دارم که آموزش و پرورش در دولت نیاز به یک جراحی بزرگ دارد و در آنجا باید حمایت‌های جدی و اساسی اتفاق بیفتد و مجلس هم با تمام قوا برای حمایت آن آمادگی دارد.

 

خانه ملت