کد خبر: 7015تاریخ انتشار : ۱۵:۲۲:۲۹ - چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

خبرنگار باشیم ؛ نه جنجال نگار!

مازنی خبر / مریم الله‌وردی: در دنیایی که سرعت عمل در انتشار اخبار و اطلاعات حرف نخست را میزند به ظاهر تنها چیزی که مورد اهمیت قرار نمیگیرد و اعتنایی به آن نمیشود اصل رسالت خطیر خبرنگاری است. با گسترش تکنولوژی و فراگیر شدن امکانات ارتباط جمعی ، هر فردی در هر کجای این کره […]

خبرنگار باشیم ؛ نه جنجال نگار!

مازنی خبر / مریم الله‌وردی: در دنیایی که سرعت عمل در انتشار اخبار و اطلاعات حرف نخست را میزند به ظاهر تنها چیزی که مورد اهمیت قرار نمیگیرد و اعتنایی به آن نمیشود اصل رسالت خطیر خبرنگاری است.

با گسترش تکنولوژی و فراگیر شدن امکانات ارتباط جمعی ، هر فردی در هر کجای این کره خاکی از آسمانخراش های بزرگ شهرهای پیشرفته تا ده کوره های دور از دسترس همگی به شبکه جهانی اطلاعات متصل هستند و میتوانند با باز کردن صفحات انواع دستگاههای هوشمند و با فشردن چند دکمه به اخبار در جای جای جهان دسترسی پیدا کنند.
در این میان،با توجه به گسترش امکانات ، هر فرد میتواند با در دست داشتن یک دستگاه ارتباطی ،یک خبرنگار محسوب شود.
کما اینکه بسیاری از سر تیتر داغ خبرهای روز دنیا توسط جمع زیادی از این افراد تهیه ودر شبکه های اجتماعی توزیع میگردد.

اما آنچه مورد اهمیت قراردارد این است که باید حد و مرزی بین طیف خبرنگار و افراد عادی وجود داشته باشد.بین افرادی که سعی در نشر اخبار به هر طریق که میلشان کشید و افرادی که وظیفه درج صحیح اخبار را دارند باید وجه تمایزی باشد.

این مرز بدلیل اشتیاق به ملحق شدن نام رسانه ها به عنوان ترند برتر در نشر و انتقال اخبار به سوی کمرنگ شدن و خدشه دار شدن کرامت کار خبری پیش می رود.

این است که بسیاری از خبرنگاران نه برای انتشار اخبار بلکه برای انعکاس حواشی و جنجال ها در نشست ها و جلسات و مجامع خبری حضور پیدا میکنند و مترصد فرصت مناسب برای شکار جملات خاص و اشارات کوچکی که با اندکی رنگ و لعاب تبدیل به تیترهای جنجال برانگیز میشوند ، هستند و بدون در نظر گرفتن شرایط ابری حاکم بر جامعه سعی در جلب توجه اذهان عمومی به سمت و سویی که خود در مد نظر دارند میشوند.

در نیست شدن باید و نباید های حرفه ای حتما شاهد تولد هویت های مجهول رسانه ای و قلم های تند و تیز و نامهربانی خواهیم بود که مستقیما و بصورت هدفمند بر شان و منزلت افراد نشانه میروند و با اندکی پرو بال دادن به نکات ریز به برجسته کردن موارد غیرواقعی و به سایه کشیدن اصل و جان مطالب میپردازند.
چرا که این گونه افراد به فراست دریافته اند که در دنیای مجازی امروز میشود آب را گل آلود کرد و اسب مراد را از رود گذر داد .

نبودن نظارت درست و مناسب بر صحت و سقم اخبار در دنیای مجازی فرصتی فراهم کرده تا تیم هایی برای شکل دادن و جهت دهی افکار عمومی با تلاشی شبانه روزی و نیت های معین در پی به آشوب کشیدن افکار و صدمه زدن به ارکان هدف گذاری شده خود هستند.

لذا لازم است جهت تنویر افکار عمومی و همچنین احترام به شعور و کرامت مخاطب هم نظارتی کامل بر فضای خبری ایجاد شود و هم به طریق ممکن، انسانیت و وجدان ناآگاه این افراد تلنگری بخورد تا راهشان به بهانه نشر اخبار به هتک حرمت و شکست اخلاق منتهی نشود. چرا که رسالت خبرنگار نشر صحیح خبر، نقد منصفانه و بدور از غرض ورزی و شانیت بخشیدن به حوزه کاری و فعالیت اجتماعی آنهاست.

امید که نقش والای خبرنگاری در سایه رقابت های نابجا بسوی فرافکنی و حواشی سازی نرود چرا که هنوز هم هستند خبرنگارانی که به برکت قلم و قلم زدن تقدیس شده اند و نگارنده بهترین مقالات و ناشرین سالم ترین اخبار و منصفانه ترین نقد ها هستند.